Gospodarstvo

Treba je varčevati

Ljubljana/Maribor, 07. 01. 2009 08.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Slovenija je ostala brez ruskega plina, tako da smo do nadaljnjega odvisni od zalog. Padla je že prva žrtev v industriji. Delavci papirnice Količevo, ki nima dovolj plina, so ostali doma. Ogrevanje domov naj ne bi bilo ogroženo.

Zaradi pomanjkanja plina so ostali doma delavci papirnice Količevo. Ta je tako postala prva žrtev plinskega spora v Sloveniji. Ogrevanje domov naj ne bi bilo ogroženo, treba pa je varčevati.

Slovenska vlada upa, da bo plinski spor med Rusijo in Ukrajino čim prej razrešen, obe državi pa morata izpolnjevati svoje obveznosti do držav odjemnic zemeljskega plina, tudi do Slovenije. Ti zapleti med državama pa se ponavljajo, zato bo morala Slovenija dati še večjo pozornost svojemu energetskemu razvoju, je dejal premier Borut Pahor.

Borut Pahor in Jose Manuel Barroso
Borut Pahor in Jose Manuel Barroso FOTO: Reuters


Kot je po seji vlade med drugim še dejal predsednik vlade Borut Pahor, prekinitev dobave plina ne more ogroziti slovenskega gospodarstva. Ob tem je poudaril, da se je vlada odločila, da se bo ob obisku glavnega izvršnega direktorja Gazproma Alekseja Millerja, če bo do sestanka prišlo v bližnji prihodnosti, z njim sestal gospodarski minister Matej Lahovnik in direktor direktorata za energijo Janez Kopač.

Plin na zalogi za en mesec

Razmere v dobavi ruskega plina v Sloveniji so sicer trenutno slabše kot pred 24 urami, saj se je opolnoči dobava ruskega plina ustavila, je na današnji novinarski konferenci povedal glavni direktor Geoplina Alojz Stana. Geoplinu je uspelo zagotoviti nove transportne poti in praznjenje svojega skladišča, s tem pa so tako izgubljene količine s strani ruske dobave nadomestili z dobavami iz svojih skladišč.

Če bodo nabavni viri ostali takšni kot danes in odjemi plina ne bodo večji kot zdaj, bo po besedah Stane nemotena oskrba zagotovljena do nedelje. Takšne razmere pričakuje tudi od ponedeljka naprej, vendar pa je zanesljivost dobave z vsakim nadaljnjim dnem nekoliko manjša.

Zemljevid plinovodov v Evropi
Zemljevid plinovodov v Evropi FOTO: Tomaž Ungar

Geoplin ima na zalogi preko 100 milijonov kubičnih metrov zemeljskega plina, kar je dovolj za približno mesečno porabo slovenskega trga. Vendar problem ni v količini, težava je v času, v katerem lahko ta plin transportirajo iz skladišča do slovenskega prenosnega omrežja, je pojasnil. Trenutno potekajo dejavnosti o možnosti nakupa zemeljskega plina na prostem trgu, vendar bodo o njih spregovorili takrat, ko bo katera od njih uresničena, je pojasnil Stana. Ob tem je povedal, da nove možnosti iščejo v okoliških državah, ki imajo večje zaloge kot Slovenija in možnost transporta.

O razmerah, ki so nastale zaradi plinskega spora med Rusijo in Ukrajino, so po zagotovilih Stane obvestili vse kupce. Hkrati so jih pozvali k optimalni rabi zemeljskega plina, niso pa jih pozvali k redukcijam. Slovenija je lani porabila 1,45 milijarde kubičnih metrov zemeljskega plina. To je 80-krat manj kot v Italiji, je navedel. "Poraba zemeljskega plina v Sloveniji v evropskem prostoru ni velika, vendar so težave, ki se zaradi nastalih razmer kopičijo, enake," je poudaril.

Slovenija na seznamu

Geoplin obvladuje položaj z optimizacijo vseh svojih razpoložljivih nabavnih virov in z maksimalnim praznjenjem skladišč zagotavlja nemoteno oskrbo vsem svojim kupcem. Intenzivno potekajo tudi večstranski razgovori s poslovnimi partnerji, hkrati pa ob uravnoteženi dobavi ter porabi in za sedaj z razpoložljivimi količinami zemeljskega plina Geoplin nastali položaj obvladuje. Vse uporabnike pa ponovno poziva k racionalni rabi zemeljskega plina. Alojz Stana, predsednik uprave Geoplina

Slovenija se je namreč danes opolnoči znašla na seznamu držav, ki so zaradi rusko-ukrajinskega plinskega spora ostale v celoti brez plina, ki iz Rusije prihaja v Evropo prek Ukrajine. Stana sicer opozarja, da se razmere spreminjajo iz ure v uro. "Zato je zelo težko reči, kaj se bo zgodilo v 24 urah," je povedal. Vendar pa Geoplinu s svojimi drugimi viri oziroma pridobitvijo dodatnih količin plina za zdaj uspeva zagotavljati stabilno dobavo plina. "Trenutno zagotavljamo normalno dobavo vsem svojim kupcem," je dejal prvi mož družbe.

Stana je pojasnil, da jim je uspelo zagotoviti dodatne transportne količine za prenos njihovega plina iz skladišč v Baumgartnu v Avstriji. Slovenija ima namreč v Baumgartnu zakupljen skladiščni prostor, kjer ima dovolj plina še za mesec in pol običajne porabe. Poleg tega Geoplin nabavlja plin iz Alžirije, plin pa kupuje tudi na evropskem trgu od drugih dobaviteljev, ki pa niso proizvajalci plina. Če bodo navedeni viri plina po eni strani in poraba plina po drugi strani ostali na sedanji ravni, bo Geoplin po besedah Stane zagotavljal stabilno dobavo.

Slovenija trenutno porabi približno 3,5 milijona kubičnih metrov plina dnevno. Vršilec dolžnosti generalnega direktorja direktorata za energijo na ministrstvu za gospodarstvo Janez Kopač je za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da so lahko uporabniki v gospodinjstvih mirni. Obstajajo namreč pravila, kako ravnati v času krize. Najprej izklopijo plin proizvajalcem elektrike, v našem primeru je to Termoelektrarna Brestanica. Nato industriji, ki ima možnost preiti na alternativni energent (cementarne, ki lahko uporabljajo mazut ipd.), nato industriji, ki ne more preiti na alternativni energent (steklarna, kemična industrija ...).

Glavni direktor Geoplina Alojz Stana
Glavni direktor Geoplina Alojz Stana FOTO: Tomaž Ungar


Nazadnje pa izklopijo gospodinjstva, šole, vrtce, domove za ostarele in druge. To pa naj se ne bi zgodilo, saj omenjeni segment potrošnikov uporablja zemeljski plin, ki ga Slovenija pridobi iz Alžirije.

Podjetja že čutijo posledice

Številna evropska podjetja in skupnosti že čutijo "resne posledice" zaradi pomanjkanja dobave plina, med njimi je tudi Slovenija, so danes v Bruslju povedali viri blizu ruskega Gazproma, ki sicer skrbi za dobavo plina. A hkrati so tudi dejali, da je dobava trenutno nemogoča zaradi zaprtja izvoznih plinovodov na ukrajinskih tleh.

Gazprom želi čim prej ponovno vzpostaviti nemoteno dobavo plina, so zatrdili viri, saj po njihovem druge države ne bi smele postati žrtev dogovora, ki ga morata o prodaji plina doseči med seboj Rusija in Ukrajina. V Bruselj v četrtek prihajata direktor ruskega Gazproma Aleksej Miller in namestnik direktorja ukrajinskega Naftogaza Igor Didenko, ki naj bi se udeležila izredne seje odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve.

Kaj se bo dogajalo z velikimi odjemalci pri nas?

V primeru primanjkovanja plina, ga najprej izklopijo proizvajalcem elektrike, kot sta termoelektrarna Brestanica in termoelektrarna Šoštanj. Nato sledi industrija, ki ima možnost preiti na alternativni vir energije, kot so cementarne, nazadnje pa industriji, ki ne more preiti na alternativne energente, kot so steklarne, kemična industrija in podobni. Nazadnje pa prekinejo dobavo gospodinjstvom. Nekaj podjetij smo povprašali, kaj bi se zgodilo v primeru, da jim prekinejo dobavo plina.

V Lafarge Cementu v Trbovljah ne uporabljajo plina. Kurijo izključno na petrol koks in premog, tako jih plinska kriza ne more prizadeti, je pojasnil tiskovni predstavnik Andrej Sopotnik.

Termoelektrarna Brestanica lahko enakovredno namesto plina uporablja tudi kurilno olje, je pojasnil direktor elektrarne Bogdan Barbič. Tako prekinitev dobave plina na delovanje elektrarne ne bi vplivala, saj imajo pozimi zadostno zalogo kurilnega olja, ki je trenutno tako ali tako cenejše od plina, je še pojasnil Barbič. Sicer pa termoelektrarna Brestanica obratuje le v izrednih razmerah, ko pride do izpada električne energije. Za termoelektrarno Šoštanj predstavlja plin le šest odstotkov goriva, tako da se izpad praktično ne bi poznal. Od dveh turbin, ki sta na plin, pa lahko ena deluje tudi na kurilno olje, so pojasnil.

Možnost zaustavitve proizvodnje

Položaj pa ni tako rožnat v Steklarni Rogaška Slatina, ki obratuje 100-odstotno na plin in nimajo možnosti alternativne energije. Če bi se tako dobava plina prekinila, bi se talina v peči v štirih urah ohladila in strdila, je pojasnila tiskovna predstavnica steklarne Judita Vrečar. To bi pomenilo, da bi se proizvodnja ustavila. Da bi prešli na elektriko, pa je praktično nemogoče, saj bi taka sprememba trajala vsaj dva meseca, takega zastoja proizvodnje pa si ne bi mogli privoščiti.

Steklarna Rogaška
Steklarna Rogaška FOTO: Kanal A


Tudi Papirnica Vevče je velik porabnik energentov, predvsem plina, je pojasnil tehnični direktor papirnice Marko Jagodič. 90 odstotkov uporabe plina lahko v podjetju nadomestijo z mazutom, ki ga imajo na zalogi, zato trenutno s tem še nimajo težav. Mazut je okolju veliko manj prijazen, zato se tako stanje ne bi smelo vleči predolgo, je opozoril Jagodič. Zaradi opozorila Geoplina, so že prešli na mazut, sicer pa so ga, tudi zaradi cene, ki je trenutno nižja od cene plina, uporabljali že decembra. Zaloge mazuta imajo za 15 dni.
V Salonitu Anhovo so sporočili, da v njihovem podjetju ni plina med glavnimi energenti. Poudarjajo, da motena dobava plina ne bi vplivala na njihovo poslovanje.

Plinarna Maribor za zdaj deluje nemoteno

V Plinarni Maribor so danes svoje odjemalce zemeljskega plina obvestili, da distribucija za zdaj še vedno poteka nemoteno. Kot so še dodali, bodo v primeru kakršnih koli kriznih razmer, ki bi se pojavile zaradi pomanjkanja plina, ravnali v skladu z določili zakonodaje.

"S strani podjetja Geoplin smo bili obveščeni, da je zaznati zmanjšano dobavo zemeljskega plina iz Rusije v Slovenijo, in če se bo zmanjšanje dobave nadaljevalo, bo treba ravnati skladno z določili zakonodaje, ki v takšnih razmerah zagotavljajo zanesljivost oskrbe in nemoteno dobavo posebnim odjemalcem, kot so gospodinjski odjemalci, odjemalci, ki prevzemajo zemeljski plin za ogrevanje prostorov, bolnišnice, vrtci, domovi za ostarele in podobno," je povedala vodja marketinga v Plinarni Maribor Barbara Lobnik.

plinovod
plinovod FOTO: Reuters

Lobnikova je dodala, da za zdaj niso prejeli morebitne zmanjšane količine plina, prav tako pa nimajo lastnih rezerv in so popolnoma odvisni od nacionalnega distributerja, ki jih trenutno v celoti oskrbuje po pogodbi. Sicer pa je po njenih besedah ravnanje v primeru kriznih razmer jasno zapisano v uredbi o zanesljivosti oskrbe, o njihovih konkretnih odjemalcih, ki bi lahko bili v primeru krize prvi oškodovani, pa ni želela govoriti, a je zagotovila, da bodo o tem sproti obveščali javnost.

55 odstotkov plina iz Rusije

Slovenija po okvirnih podatkih letno porabi 1,2 milijarde kubičnih metrov zemeljskega plina. Približno 55 odstotkov zemeljskega plina uvozi iz Rusije, 35 odstotkov iz Alžirije, 10 odstotkov pa iz Avstrije in drugih držav. Največ, 95 odstotkov plina, v Slovenijo dobavi Geoplin, ki je bil po podatkih za konec leta 2007 v 31,4-odstotni lasti države in 27,6-odstotni lasti največje slovenske energetske družbe Petrol.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (206)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ORF1
08. 01. 2009 15.33
Uporabite hulcgass!!!
zogby
08. 01. 2009 15.30
vetlan 07.01.2009, 11:50 1 "Tudi v Sloveniji se Ukrajinci izdajajo za Ruse. Ustanovili so slovensko-rusko združenje, v katerem so pretežno ukrajinci in židje. Res je narod brez hrbtenici." Mogoče zato,ker so dejansko Rusi,ki so prišli iz Ukrajine!?! Saj je skoraj polovica Ukrajinskega prebivalstva Ruskega(na vzhodu in jugu države)potomstva!
juhujuhu
08. 01. 2009 14.54
kurit na drva :P
victoriosus
08. 01. 2009 12.39
Vesel sem in tudi malo ponosen, da je Slovenija tako pametna država, da ima praktično povsod as v rokavu, in smo tako pripravljeni, da nas ta kriza niti ne prejudicira. Druge države, npr. Srbija ali Makedonija so pa tako nepripravljene, da bodo čez en teden vsi mrzli. Bravo mi:)
slosap@yahoo.de
08. 01. 2009 11.07
in tako se je začela 3.svetovna vojna...
slosap@yahoo.de
08. 01. 2009 09.55
No, a ni cajt da se spoprijateljimo z Iranom...Rusi nas j*b*jo, torej naj beli medved izvaža v svoje bratske države, mi pa lahko hitro in poceni dobimo fejst plin in nafto iz islamske republike:):):) fantje iz geoplina...po farsi:Drud se reče dober dan, khodahafez pa nasvidenje, vmes pa par dolarčkov, pa smo rešeni
Rok Pirc 1
08. 01. 2009 09.39
hehehe...niso krivi Rusi! Cel svet gre v PM!
PiT
08. 01. 2009 09.35
@chicago-bears ti se kr združ z njimi..al pa najbolš da greš kr ke...
ajda07
08. 01. 2009 09.09
Kak nas farbajo... :) Hahahaha... Zadnji čas, da začnemo vsi na drva kurit, pol pa kr naj ma Rusija tist svoj plin... Še ponujal ga bojo, ne da ga nočjo dat...
grdavs
08. 01. 2009 08.37
Zlat cekin bi zele dal za srbski komentar na dejstvo, da so jim veliki bratje Rusi ukinili gretje... :)
alduri
08. 01. 2009 08.23
Rusija je EU sred recesije zabila noz v hrbet.
1972miran
08. 01. 2009 07.39
rusi sam malo pipico zaškrnejo pa CELA EVROPA JOKA KOT MALA DECA AJDE VI SI SAMO NASLANJAJTE NA ZDA PA NAJ POD ATLANTIKOM POVLEČEJO PLIN
mucko
08. 01. 2009 07.12
kje pa je rupsi k ma beležko s tel številkami nej mal pokliče k ga je pahor prej tko hvalu
kokodajsar
08. 01. 2009 02.54
OK, PRITE V KANADO - TUKAJ TI NIHCE NE ZAPRE PLINA/ - RAZEN CE NE PLACAS, SICER PA SO NEDAVNO ODKRILI 2 NAJVECJE NAHAJALISCE PLINA NA SVETU - TAKO DA NI BLEMA ZAENKRAT.
zogby
08. 01. 2009 02.36
Spor vedno takrat,ko je najbolj mraz,pozimi,zanimivo,to je potem bolj politične narave kot pa \"denarne\"!?!?!?
chicago-bears
08. 01. 2009 02.34
prvo rusov noben ne mara razen srbov seveda!! drugo ce se evropa in zda zdruzjo in usekajo po rusiji bodo rusi plaval v ledenem morju pojedl jih bomo NAPOVEDUJEM RUSOM VOJNO!!!
k8rc
08. 01. 2009 01.45
kaj je treba varčevati a ne veste da je recesija saj ničesar več nimamo kaj naj varčujem če nimam še plina je zmanjkalo
n87
08. 01. 2009 00.32
\"idealni\" začetek novega leta....:/
sencasrca
07. 01. 2009 23.57
Koji k***c je slovenija da bomo šli brez problemov mimo - nakladanje naj**ali bomo kot drugi
Zapornik
07. 01. 2009 23.56
OLE OLE OLIMPIJA!!