Tujina

Romun, ki so ga odpustili, ker je službeno pošto uporabljal v zasebne namene, zmagal na sodišču

Strasbourg, 05. 09. 2017 11.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Romunski državljan, ki je bil odpuščen, ker je uporabljal službeno pošto v zasebne namene, se je pritožil na evropsko sodišče za človekove pravice in končno dočakal pravico. Sodišče je namreč sporočilo, da so z nadzorom elektronske pošte kršili njegove pravice.

Nadzor elektronskih komunikacij zaposlenega je kršitev njegovih pravic do zasebnega življenja in korespondence, je odločilo Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP). Gre za primer romunskega državljana Bogdana Mihaija Barbulescuja, ki je bil odpuščen, ker je uporabljal službeni internet v zasebne namene.

Kot so danes sporočili iz Strasbourga, je veliki senat sodišča z enajstimi glasovi za in šestimi proti odločil, da so bile kršene pravice Barbulescuja do zasebnega in družinskega življenja, doma in korespondence oz. 8. člen Evropske konvencije o človekovih pravicah.

Nadzor elektronske pošte zaposlenega je kršitev njegovih pravic, opozarja evropsko sodišče za človekove pravice.
Nadzor elektronske pošte zaposlenega je kršitev njegovih pravic, opozarja evropsko sodišče za človekove pravice. FOTO: Thinkstock

ESČP je tudi odločil, da nacionalne oblasti niso ustrezno zaščitile pravice pritožnika do spoštovanja njegovega zasebnega življenja in korespondence. Prav tako niso ustrezno pretehtale interesov vseh vpletenih.

Barbulescu je bil sicer od leta 2004 uslužbenec nekega zasebnega podjetja, kjer je za delo s strankami uporabljal internetni račun Yahoo messengerja. Podjetje pa ga je julija 2007 obvestilo, da so nadzorovali njegove pogovore prek messengerja, in ga obtožilo, da je uporabljal službeni internet tudi v zasebne namene. S tem pa da je kršil interna pravila podjetja.

Romun Bogdan Mihai Barbulescu je bil odpuščen leta 2007. Zaradi odpovedi se je pritožil na sodišče, saj je menil, da mu je podjetje, ko je nadzorovalo njegovo spletno komunikacijo, kršilo njegovo zasebnost in pravico do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja. Zdaj je končno dočakal zadoščenje, saj mu je sodišče pritrdilo.

Med drugim so mu kot dokaz predstavili 45 strani zapisov njegovih pogovorov z bratom in zaročenko, med katerimi je bilo tudi več intimnih sporočil. Manj kot mesec dni kasneje je bil odpuščen.

Barbulescu se je zatem sicer pritožil in trdil, da je bil nadzor njegovih komunikacij v nasprotju s kazenskim zakonikom in tudi romunsko ustavo. A najprej je bil poražen na okrajnem sodišču v Bukarešti, ker da je delodajalec upošteval določila iz delovne zakonodaje, da je imel pravico določiti pravila za rabo interneta in da je bil zaposleni s pravili tudi ustrezno seznanjen.

Sodišče je pri tem izpostavilo tudi, da je bila pred njim iz tega podjetja odpuščena tudi neka zaposlena, ki je v zasebne namene uporabljala internet, telefon in fotokopirni stroj.

Zatem je Barbulescu izgubil tudi pritožbeni postopek. Prizivno sodišče je tudi ob sklicevanju na uredbo EU o varovanju podatkov ugotovilo, da so bili ukrepi delodajalca, ki je obvestil zaposlene, da se viri podjetja lahko uporabljajo le v službene namene, razumni in da je bilo mogoče kršitev teh pravil ugotoviti le s spremljanjem komunikacij Barbulescuja.

Slednji se je nato pritožil na ESČP. To je sicer januarja lani na prvi stopnji s šestimi glasovi proti enemu odločilo, da ni bilo kršitve 8. člena Evropske konvencije o človekovih pravicah in da je romunsko pravosodje določilo pravično ravnotežje med pravico pritožnika do zasebnega življenja in korespondence ter interesi delodajalca. Čeprav je bil storjen poseg v Barbulescujevo zasebno življenje in korespondenco, pa je bil delodajalčev nadzor njegovih komunikacij zaradi ugotavljanja disciplinske odgovornosti razumen.

Zatem pa je primer junija lani romal še pred veliki senat ESČP, kjer je o primeru razsodilo 17 sodnikov. Med njimi je bil tudi slovenski Marko Bošnjak.

Veliki senat pa je ugotovil, da je prišlo do kršitve 8. člena Evropske konvencije o človekovih pravicah in torej pravice do zasebnega življenja in korespondence. Nerazumno bi bilo od pritožnika zahtevati, da v službi povsem prekine stik s svojim zasebnim življenjem. Prav tako bi ga podjetje moralo o nadzoru njegovih komunikacij obvestiti vnaprej, ne pa, da je bil "obveščen" na način, da je bila ena od uslužbenk že odpuščena zaradi uporabe službenih sredstev v zasebne namene.

ESČP je kritiziral romunsko pravosodje, da niso ustrezno pretehtala pravic Barbulescuja in interesov podjetja, niti se niso ukvarjala s tem, ali je bil vdor podjetja v pritožnikovo zasebnost morda pretiran. Prav tako da je bila morda pretirana sankcija z odpustitvijo, ki je skrajna disciplinska sankcija.

Vendarle pa sodišče na koncu pritožniku ni prisodilo kake posebne odškodnine. Že odločitev ESČP, da je prišlo do kršitve njegovih pravic, je zadostno zadoščenje za Barbulescuja, so odločili sodniki v Strasbourgu.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
06. 09. 2017 08.32
+1
Na Pro Plusu vam še vedno blokirajo razne spletne strani?
marmilan
05. 09. 2017 15.26
-1
Joj kako je to pomembno. Ti novinarčki itak ne vedo kaj pametnega napisati.
Foen
05. 09. 2017 14.30
+1
No ja, običajno je potrebno iti v podobnosti takih primerov, prebrati celotno sodbo, nato pa se običajno izkaže, da je delodajalec res ravnal nesprejemljivo in da je v medijih napisano nekaj na pol.
dajno
05. 09. 2017 14.15
+2
Če bi bilo med malico, čeprav na službenem računalniku, bi še toleriral. Sicer pa, pri nas gre iz službe zaradi visenja na fb in podobnem, 95% JU
flojdi
05. 09. 2017 15.09
.resda ja ..se spomnim iskanja" majstra , ki je bil zadolžen za popravilo mašine, ..na kateri laufa Norma; on pa iskal nov avto..in ga ni in ni blo /pa še marsikej
konstruktor
05. 09. 2017 13.56
+2
Aja, veliki senat je kritiziral samo romunska sodnike, svojih na prvi stopnji pa ne upa, ali kako?
Skunk Works
05. 09. 2017 12.55
-2
Uživajte, dokler traja, kajti trajalo ne bo tako dolgo, kot si mislite.....Napredna "levica" žal uspešno ruši "stari" red kapitalizma in držav, ki je v stoletjih razvoja po renesansi prinesel tem prebivalcem do tedaj nesluteno blaginjo in življenski standard..za širše množice navadnih ljudi.....Ampak še vedno velja stara kmečka logika, da "brez dela ni jela"....in verjemite da bo veljala še tedaj, ko bo ta nova "napredna" leva logika , da "brez kreditov ni jela", že davno prah in pepel........pa koliko bil zaradi napisanega zabit desničar......
NoBrainsNoTumor
05. 09. 2017 13.32
+5
ZivljenjeJeResLepo
05. 09. 2017 12.51
+7
Evropska zakonodaja je napisana za delomrzneže. Večji delomrzež kot si, bolje čez prideš!
odkimasin
05. 09. 2017 12.25
+12
Bi ga nabrcal iz službe, da bi se v zaraku zafeclal!
Laki je malo nervozan
05. 09. 2017 12.06
+18
Se strinjam načeloma,ampak ko poslušam ženine zgodbe iz službe,ko njeni sodelavci in sodelavke po dve uri ali več na dan preždijo na svojih zasebnih facebookih in ostalih socialnih omrežjih,gledajo prenose tekem na službenem računalniku,pa še pa još,se več ne strinjam kar tako.Pa ni v službi v javnem sektorju,ampak v veliki privat firmi v tujem lastništvu.
SonyGirl
05. 09. 2017 12.09
-1
nnnnnnnnnnn
05. 09. 2017 12.27
+20
Me zanima če bi tko govoru če bi bila to tvoja firma
JTM-admin
05. 09. 2017 12.02
+7
Lepo da je zmagal in poleg službe popušil še kakih 10 čukov ali več... Pravici zadoščeno butale.si
nik500
05. 09. 2017 12.00
+0
Lepo da je zmagal.
ZivljenjeJeResLepo
05. 09. 2017 12.50
-1
Še en delomrznež, ki verjetno živi na račun tujega dela.
nik500
05. 09. 2017 15.33
Vohunjenje za zaposlenim ni dovoljeno. Preberi komentar od Slamati jeti 5.9.2017 ob 12:11:39
valkiria
05. 09. 2017 11.59
+4
ja normalno,ko te bodo pa odpustili,se pa pritoži na evropsko sodišče za človekove pravice :-)
Slamnati Jeti
05. 09. 2017 12.09
-2
iz gornjega razloga je normalno da je izgubil. Če imaš internet ga boš seveda uporabil tudi v privatne namene....vsi to delamo! si zamisliš da te šef odpusti ker npr. pogledaš vozni red ali pa kakšno bo vreme popoldan.....
Slamnati Jeti
05. 09. 2017 12.11
+1
veliko hujša je kršitev pregledovanja njegove pošte! kljub temu da je poslovna, šefi NE smejo gledati tvoje pošte! pošta je tvoja! tudi če prenehaš z zaposlitvijo, morajo tvojo pošto UKINITI (niti arhivirati se ne sme!) ...iz razloga de se lahko utemeljeno pričakuje da se takšna pošta uporablja tudi v privatne namene in torej gre za vprašanje osebnih podatkov! (preberi iz ESČP ali ZVOP-1)
Explainator
05. 09. 2017 11.53
+17
a potem grem lahko s službenim avtom tudi na dopust?
valkiria
05. 09. 2017 11.52
+7