
Še dandanes naj bi padale glave zaradi razvratnega reda Kristusovi legionarji. Ena od teh glav, ki je padla v zadnjem času, naj bi bil po poročanju hrvaških medijev tudi slovenski kardinal Franc Rode, ki je donedavna kot prefekt vodil kongregacijo za ustanove posvečenega življenja.
Papež Benedikt XVI. je sprejel Rodetov odstop, na njegov položaj pa imenoval nadškofa Brazilije Joaa Braza de Aviza, so v torek zapisali v uradnem biltenu Svetega sedeža. Rode je odstopil s položaja, ker je presegel starostno mejo za opravljanje funkcije, še naprej pa ostaja kardinal.
To pa naj bi bil le uradni razlog. Kot piše hrvaški časnik Jutarnji list, naj bi Rode moral položaj zapustiti zaradi škandala okoli reda Kristusovi legionarji. Nekdanja Rodetova kongregacija je namreč odgovorna tako za ženske kot moške redove v RKC.
Kontroverznosti okoli ultrakonservativnega reda Kristusovi legionarji, ki ga je ustanovil Marcial Maciel Degollado, so začele na plan prihajati že leta 1998, ko je ameriški katoliški novinar Jason Berry skupaj z Geraldom Rennerjem odprl ''primer Maciel''. Berry je nato lani v časniku National Catholik Reporter objavil še trditve, da je Maciel bogato odbaroval nekatere od svojih prijateljev v kuriji, med njimi pa je izpostavil tudi Rodeta. Bogastvo Kristusovih legionarjev naj bi sicer znašalo 25 milijard dolarjev.

Že pred tem je papež Benedikt XVI. kardinala Rodeta indirektno, vendar jasno ponižal leta 2009, ko je odredil, da mora preiskava o delovanju reda Kristusovi legionarji potekati iz vatikanskega državnega tajništva, ne pa iz Rodetove kongregacije, poroča Jutarnji list.
Mafijsko obnašanje omenjenega reda so v Vatikanu dolgo tolerirali, vendar pa so na koncu le morali sprožiti preiskavo. Izkazalo se je namreč, da je Maciel zelo razuzdan. Posiljeval naj bi semeniščnike in otroke, imel pa je tudi zveze z ženskami. Dve sta mu rodili otroke, od tega pa se je najmanj ena hči rodila kot posledica posilstva mladoletnice, še poroča Jutarnji list.
Vatikan: To je neokusna laž
Vatikan vse te obtožbe označuje za neokusno laž. Rodetov osebni tajnik Blaž Jezeršek sporoča, da je to neumnost, Kristusove legionarje namreč niso pregledovali zaradi bogatenja, ampak zaradi zasebnega življenja ustanovitelja. Rode pa je bil prav v skupini kardinalov, ki je te razmere v redu legionarjev ugotavljala.
V sporočilu je Jezeršek še zapisal, da je papež Rodetu izkazal priznanje, ne pa ponižanje. Kot pojasnjuje, je bilo namreč v skladu s cerkvenimi zakoni, da je kardinal Rode ponudil svoj odstop ob dopolnjeni starosti 75 let. ''Dejstvo, da je papež s sprejemom odstopa čakal skoraj leto in pol, govori o povsem nasprotnih motivih,'' je zapisal kardinalov tajnik
KOMENTARJI (260)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.