13,4 milijona t.i. rajskih dokumentov kaže predvsem, kako politiki, multinacionalke, slavni in bogati izkoriščajo zapletene strukture finančnih skladov, fundacij in slamnatih podjetij, da svoj denar skrijejo pred davčnimi uradniki ali opravljajo sumljive in včasih tudi nezakonite posle.
Trumpov sekretar posloval z ruskim podjetjem, ki je povezano s Putinom
Morda eno najbolj zanimivih razkritij rajskih dokumentov je, da so v davčnih oazah poslovali tudi številni ministri, svetovalci in donatorji ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Znova so se namreč razkrile povezave z ruskim vladnim vrhom. Še posebej pomenljivo je razkritje poslovanja Wilburja Rossa, Trumpovega sekretarja za trgovino. Njegova ladijska družba je namreč zaslužila na milijone evrov na leto v poslih z ruskim podjetjem v lasti Kirila Šamalova, ki je poročen s hčerko Vladimirja Putina.
Izkazalo se je tudi, da sta Twitter in Facebook iz davčnih oaz preko poslovnega partnerja Trumpovega zeta Jareda Kushnerja prejela na stotine milijonov evrov naložb, ki jih povezujejo z ruskimi državnimi finančnimi institucijami, piše britanski The Guardian.
Na seznamu tudi Kraljica Elizabeta II.
Britanska kraljica naj bi v davčne oaze na Kajmanskih otokih in Bermudih "naložila" za dobrih 11 milijonov evrov. BBC in The Guardian sicer poročata, da v teh poslih niso odkrili nobenih nepravilnosti ali izogibanja davkov, vendar pa je to razkritje v Veliki Britaniji sprožilo polemiko o tem, ali bi sploh smela monarhinja denar investirati v davčne oaze.
Iz podjetja The Duchy of Lancaster, ki skrbi za več kot 560 milijonov evrov vrednega zasebnega premoženja britanske kraljice, so se skušali nekoliko distancirati, saj so sporočili, da niso sodelovali pri poslovnih odločitvah skladov, v katere so naložili denar. Prav tako pa so poudarili, da kraljica ni vedela za posamezne naložbe, ki so jih opravili v njenem imenu.
Izkazalo se je namreč, da je nekaj denarja iz teh skladov romalo trgovcu, ki je obtožen izkoriščanja revnih družin in ranljivih ljudi, pa tudi verigi, ki davkariji dolguje skoraj 20 milijonov evrov.
Svetovalec Trudeauja se je morda izognil plačilu davkov
Na seznamu se je znašel tudi Stephen Bronfman, ključni svetovalec kanadskega premierja Justina Trudeauja. Njegovo podjetje je prek Kajmanskih otokov sodelovalo v večmilijonskih poslih s podjetji v ZDA in Izraelu, s tem pa bi se morebiti izognili plačilu davkom v lastnih državah.
Razkritje je za kanadskega preimerja precej nerodno, saj je namreč sam glasno zagovarjal zaprtje davčnih oaz.
Srbski minister v oazah skriva 64 milijonov evrov
Televizija N1 poroča, da dokumenti kažejo, da ima v davčnih oazah okoli 64 milijonov evrov tudi srbski minister brez listnice Nenad Popović. S tem se je uvrstil med najbogatejše politike v Srbiji.
Dokumenti razkrivajo tudi podjetje, ki je zagotovilo storitve tveganim strankam iz Irana, Rusije in Libije, pa tudi prepletanje finančnega sistema davčnih oaz s svetom korporacijskih velikanov. Tako razkrivajo "tako ali drugače netransparentne posle" korporacij, kot so Apple, Nike, Uber in Glencor.
Na seznamu vplivnih in znanih, ki imajo svoje naložbe v davčnih oazah so tudi jordanska kraljica Nur, soustanovitelj Microsofta Paul Allen, ustanovitelj eBaya Pierre Omidyar. Dokumenti razkrivajo tudi, da ima svoj delež v podjetjih za dobavo medicinskih pripomočkov pop pevka Madonna, pevec Bono pa v podjetju, registriranem na Malti, ki je denar vložilo v nakupovalno središče v Litvi.
Kako so Rajski dokumenti prišli v javnost?
Večina oziroma skoraj sedem milijonov dokumentov izvira iz podjetja Appleby in njegovih podružnic. Podjetje s sedežem na Bermudih ponuja pravne storitve za podjetja, ki želijo poslovati v davčnih oazah. Dokumenti obsegajo obdobje od leta 1950 do leta 2016.
Del dokumentov pa je iz Asiaciti Trusta iz Singapurja in iz 19 poslovnih registrov. Dokumente je pridobil nemški časnik Süddeutsche Zeitung, ki jih je nato posredoval več kot 380 novinarjem v 67 državah, med drugim tudi novinarjem časnika Delo, ki so del Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev. Gre za elektronska sporočila, posojilne pogodbe v milijardnih zneskih in bančni izpiski, ki se nanašajo na vsaj 25.000 podjetij, povezanih z ljudmi v 180 državah.
Na razkritje so se že odzvali v podjetju Appleby, kjer pravijo, da so "zadovoljni, saj ni dokazov o kakršnihkoli nepravilnosti". "Ne toleriramo nezakonitega delovanja," so še dodali.
Podrobnosti iz rajskih dokumentov bodo tako kot v primeru panamskih dokumentov novinarji razkrivali postopoma.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.