Na ameriški televiziji Fox so sinoči pripravili prvo soočenje republikanskih kandidatov za novega ameriškega predsednika. To pa se je po mnenju analitikov prevesilo v nov resničnostni šov Donalda Trumpa.
Televizija Fox je sicer morala zaradi množice kandidatov pripraviti dve soočenji. Na prvem soočenju sedmih republikanskih kandidatov z najmanj podpore v anketah se je po mnenju medijskih analitikov najbolje odrezala nekdanja glavna izvršna direktorica Hewlett-Packarda Carly Fiorina, ki je Clintonovo označila za lažnivko, vodilnega republikanskega kandidata Trumpa pa obtožila, da je pomagal financirati senatno kampanjo te nekdanje prve dame ZDA.
To vprašanje je prišlo na dan tudi na glavnem soočenju vodilne deseterice kandidatov, ko je Trump hladnokrvno priznal, da izkorišča ameriški sistem v svojo poslovno korist ter kupuje politike, da mu ti nato vračajo usluge. Na vprašanje, kaj je dobil od Clintonove, je milijarder povedal, da je prišla na njegovo poroko, ker ni imela druge izbire. To je bila poroka z manekenko slovenskega rodu Melanijo Knavs.
Trumpovo vodstvo v anketah spravlja v zadrego republikansko stranko in tudi njeno televizijo Fox. Njegove priljubljenosti sicer med soočenjem ni bilo opaziti, saj je bil deležen največ žvižgov in vzklikov neodobravanja občinstva. Voditelji so ga postavili na "oslovsko klop" že takoj na začetku s pozivom, naj dvigne roko tisti, ki zase ne bo prisegel, da ne bo zapustil stranke in se podal v neodvisno kandidaturo. Roko je dvignil le Trump, ki je doslej že večkrat zagrozil, da bo nastopil kot neodvisni kandidat, če se stranka ne bo lepše obnašala do njega. Senator iz Kentuckyja Rand Paul ga je nemudoma napadel, da s tem pomaga Clintonovi.
Pričakovanja, da bo soočenje grda besedna vojna med Trumpom in ostalimi, se sicer večinoma niso uresničila, ne glede na to da so ga voditelji skušali izzvati. Trump se med drugim ni odzval na izjave, da ga je nekdanji guverner Floride in tekmec za republikansko predsedniško nominacijo Jeb Bush označil za klovna, za vse nesporazume glede svojih izjav pa je okrivil novinarje, ki so po njegovem v osnovi nepošteni lažnivci.
Trump: 'Nimam časa za politično korektnost'
Vztrajal je pri svojih izjavah, da Mehika čez mejo v ZDA pošilja kriminalce, ki jih "neumni" ameriški politiki sprejemajo, zatrdil, da brez njega sploh ne bi govorili o problemu nezakonitega priseljevanja, in znova napovedal, da bo zgradil velik zid na južni meji.
Bush, ki se po drugi strani zaveda, da brez glasov volivcev latinsko-ameriškega izvora noben republikanec več ne bo videl notranjosti Bele hiše, je medtem vztrajal, da nezakoniti priseljenci niso kriminalci, ampak si le želijo boljše življenje. Tudi zaradi tega stališča je sicer Bushu uvodna prednost v anketah med republikanskimi volivci skopnela.
Trump se je izogibal jasnim odgovorom na vprašanja o stečajih njegovih podjetij, podpori splavu in plačevanju za kampanje demokratskim politikom s ponavljanjem, da Amerika zaradi neumnih politikov izgublja proti Mehiki, Kitajski in Japonski, sam pa je bogat in bo vse uredil.
Voditeljici televizije Fox je ob vprašanju, da je ženske doslej med drugim označil za debele prasice, psice in umazane živali, na hitro odvrnil, da nima časa za politično korektnost in če ji to ni všeč, mu je pač žal. Pri tem je namignil, da bi lahko bil tudi do nje še bolj nesramen.
Republikanski kandidati bi odpravili Obamovo zdravstveno reformo
Spopadli so se sicer tudi drugi kandidati. Najbolj ostro guverner New Jerseyja Chris Christie in senator Paul. Slednji se je na Christiejevo bahanje o nacionalni varnosti odzval s trditvijo, da raje prisluškuje teroristom kot nedolžnim državljanom, Christie pa ga je označil za bedaka.
Paul se je skušal prepirati tudi s Trumpom, medtem ko so ostali bolj ali manj ohranili mirno kri in se posvetili kritikam zunanje in notranje politike Obame ter Hillary Clinton na splošno in pa zaklinjanju, da bodo po nastopu na oblast odpravili Obamovo zdravstveno reformo. Nihče med njimi sicer ni ponudil bistveno drugačne alternative reformi.
Poleg Busha sta se z uglajenostjo in zmernostjo izkazala še guverner Ohia John Kasich, ki je imel največ podpore v domači dvorani, ter edini temnopolti kandidat, kirurg Ben Carson. Na kritike, da nedolgo nazaj sploh še ni vedel, da so baltske države članice zveze Nato ali karkoli drugega glede zunanje politike, je Carson odvrnil, da ima možgane, s katerimi hitro dojema zadeve.
Vsak kandidat se je hvalil s svojimi dosežki, vsi so izražali nasprotovanje pravici do splava, napovedovali odpravo vseh dosežkov Obame, Kasich pa se je moral zagovarjati, da je v Ohiu sprejel zdravstveno reformo in da pomaga revnim brez zavarovanja.
Bush je med drugim zagotavljal, da štiriodstotna gospodarska rast ZDA pod njegovim vodstvom nikakor ni fantazija, floridski senator Marco Rubio pa je nenehno opozarjal, kako ga preteklost — Bush, Clinton in ostali — ne zanima, ampak se posveča prihodnosti, čeprav je Clintonove napadel v vsakem stavku. Nekdanji guverner Arkansasa Mike Huckabee bi spremenil ustavo z zaščito pravic zarodkov, ki jih želi po pravicah izenačiti z živimi ljudmi, ter reformiral pokojninski sistem z obdavčitvijo zvodnikov in prostitutk.
Zaradi zaenkrat velikega števila kandidatov prvo soočenje sicer na koncu ni razkadilo veliko megle okrog republikanske predsedniške tekme, ki bolj ali manj ostaja odprta. Sedaj bo treba najprej počakati na prve ankete.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.