Tujina

Prva tujka nagovorila britanski parlament

London, 21. 06. 2012 20.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vodja opozicije v Mjanmaru Aung San Suu Kyi je druga ženska po britanski kraljici Elizabeti II., ki je nagovorila oba domova britanskega parlamenta. Suu Kyijeva se je strinjala z britanskim premierjem Cameronom, ki je predsednika Mjanmara povabil na obisk.

Suu Kyijeva je spregovorila v londonskem Westminster Hallu.
Suu Kyijeva je spregovorila v londonskem Westminster Hallu. FOTO: Reuters

Borka za demokracijo in vodja opozicije v Mjanmaru Aung San Suu Kyi je kot prva tuja ženska spregovorila v londonskem Westminster Hallu. Po drugi svetovni vojni so namreč v dvorani iz 11. stoletja doslej spregovorili le štirje tujci – ameriški predsednik Barack Obama, papež Benedikt XVI., nekdanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela in nekdanji francoski predsednik Charles de Gaulle.

So pa sicer oba domova britanskega parlamenta v minulih desetletjih nagovorili tudi drugi tujci, med njimi dalajlama, Jacques Chirac in Francois Miterrand, Bill Clinton in Ronald Reagan, Mihail Gorbačov, Boris Jelcin in Nikita Hruščov, Kofi Annan in Haile Salassie. Kot edina ženska doslej pa je parlament nagovorila britanska kraljica Elizabeta II.

"Tukaj sem, da deloma prosim za praktično pomoč, pomoč prijatelju in enakovrednemu," je poudarila pred okoli dva tisoč člani parlamenta in gosti. "Naša lastna odločenost nas lahko pripelje le do neke točke; podpora britanskega naroda in ljudi po vsem svetu nas lahko popelje veliko dlje," je dejala v tradicionalno krilo longyi in bel šal oblečena Suu Kyijeva.

Govor je predstavljal vrhunec njenega enotedenskega obiska na Otoku, kjer je nekoč študirala in živela, se poročila in rodila dva sinova, nato pa zapustila družino in se vrnila nazaj v domovino, ki jo je potrebovala. Vrnila se je prvič po 24 letih, potem ko je bila novembra 2010 izpuščena iz hišnega pripora, v katerem je preživela večji del zadnjih 20 let.

Preteklost ne sme biti ovira pri gradnji prihodnosti

Aung San Suu Kyi in David Cameron
Aung San Suu Kyi in David Cameron FOTO:

Pred tem se je Suu Kyijeva na Downing Streetu 10 srečala z britanskim premierjem Davidom Cameronom, pa tudi z britanskim prestolonaslednikom princem Charlesom in njegovo soprogo Camillo ter v njuni rezidenci Clarence House zasadila drevo.

Cameron je na srečanju branil svojo odločitev, da na obisk v Veliko Britanijo povabi predsednika Mjanmara Thein Seina. Thein Sein je bil namreč do lani član vojaške hunte, ki je več kot dve desetletji zasužnjevala državo. Suu Kyijeva se je strinjala, da je bilo povabilo Thein Seina pravilno: "Ne želimo, da nas preteklost ovira. Preteklost želimo izkoristiti pri gradnji prihodnosti."

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nina Nubia 1
22. 06. 2012 08.42
+1
se ena borka za demonkracijo,clovekove pravice,bla,bla....plesite lutke
vsevid
21. 06. 2012 22.32
+3
TO JE NAJVEČJA LAŽNIVKA TEGA SVETA
CheGaucho
22. 06. 2012 00.07
+2
Ja in Cameron je tudi eden izmed največjih lažnivcev... ;)
Jermen
21. 06. 2012 22.18
+5
kar naj pridejo na obisk da aretirajo te teroriste angleske
br.0001s
21. 06. 2012 21.57
+3
še ena anglo-ameriška gumi-ančka.
TRUMPP
21. 06. 2012 21.08
+0
Ženska z neverjetno energijo.