Italijanski mediji so objavili izvlečke telefonskega pogovora, ki ga je kapitan Coste Concordie Francesco Schettino opravil po brodolomu, nekaj ur preden so ga aretirali. Takrat je bil na policijski postaji v Orbetellu, kjer je pojasnjeval dogajanje na nesrečni petek 13.
Še bolj zanimiv pa je del pogovora, v katerem prizna, da je zapustil ladjo. "Ko sem ugotovil, da se ladja nagiba, sem odšel,“ je dejal. "Ponosen pa sem, da smo rešili vse ljudi, razen tistih (žrtev) ...“ Mislil naj bi na manever, s katerim je ladjo močno približal obali. Da je prav to rešilo številna življenja, meni tudi Moldavijka Domnica Cemortan, ki so jo tik pred nesrečo opazili v njegovi družbi. V intervjuju za informativno oddajo televizije Sky Italia ga je znova zagovarjala. “Je najboljši kapitan, kar jih ima ta družba. Obtožbe, da je med prvimi zapustil ladjo, so neresnične. Sama sem odšla z ladje okoli polnoči in on je še vedno bil na krovu. Schettino obvlada svoj posel. Ladjo je uspel približati obali, res moraš biti dober, da ti uspe upravljati ladjo v takšnem stanju,“ je dejala. Schettino sicer trdi, da ladje ni zapustil namerno, ampak mu je spodrsnilo in padel je na rešilni čoln.
Bogati Rusi plačevali za mesto na rešilnih čolnih?
O kaosu in popolnem neredu na ladji po brodolomu priča tudi podatek, da naj bi bogati ruski potniki plačevali članom posadke za mesto na rešilnem čolnu. Za gotovino naj bi po besedah prič, ki jih navaja britanski The Sun, preskočili vrsto in bili prej rešeni. “Šla sem k rešilnim čolnom v pričakovanju, da bodo na njih ženske, otroci in poškodovani, videla pa sem le zdrave moške in elegantno oblečene ženske, ki so se pogovarjali v ruščini,“ je dejala 52-letna domačinka na Gigliu Franca Anichini.
Neki Avstralec pa si je privoščil neslano šalo. Na eBayu je objavil oglas, da prodaja "rahlo poškodovano ladjo“. Po šestih dneh so ga umaknili.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.