Za zakon, ki ženskam prepoveduje nošenje naglavnih pokrival, je v francoskem senatu glasovalo kar 246 senatorjev, proti pa je bil le eden. Zakon je že julija podprl spodnji dom francoskega parlamenta, tako da ga mora zdaj podpisati le še predsednik Nicolas Sarkozy. Zakon sicer zadeva majhno število francoskih žensk, a je med muslimani naletel na veliko nasprotovanje.
Muslimani so namreč prepričani, da je to še en udarec za drugo najbolj razširjeno vero v Franciji, hkrati pa to potezo obravnavajo kot še en udarec, ki povečuje islamofobijo. Nekatere ženske so že javno naznanile, da bodo kljub zakonu nosile pokrivala, ki popolnoma prekrivajo obraz.
Zakon prepoveduje nošenje burk in nikabov na javnih mestih, veljal pa bo tudi za turistke z Bližnjega vzhoda, kjer so taka pokrivala bolj pogosta. Ukrep je namenjen izenačevanju med spoloma, zagotavljanju ženskega dostojanstva in varnosti, hkrati pa naj bi tudi podpiral francoske sekularne vrednote, pravijo njegovi podporniki.
Vernica zakona ne bo spoštovala
Kenza Drider pa kljub zakonu napoveduje, da bo svoj obraz v javnosti še naprej zakrivala. "To je nepravičen zakon. Je v nasprotju s samostojnostjo in svobodno odločitvijo posameznika," je dodala mati štirih otrok, ki je doma v Avignonu. Driderjeva je sicer edina ženska, ki jo je med odločanjem, ali naj s sprejemanjem zakona nadaljuje, zaslišal pristojni parlamentarni odbor.
Muslimanski verski voditelji v Franciji sicer poudarjajo, da islam od vernic ne zahteva, da prekrivajo svoje obraze. Kljub temu pa menijo, da jih bo zakon, ki jim to preprečuje, stigmatiziral. V Franciji živi kar pet milijonov muslimanov in je zato po ocenah največja muslimanska skupnost v Zahodni Evropi.
Se bo islamofobija še povečala?
Raphael Liogier, profesor sociologije, meni, da so muslimani v Franciji že tarča številnih sovražnih hujskačev, hkrati pa dodaja, da bo prepoved pokrival legitimizirala islamofobijo. Dodaja, da so muslimani že tako grešni kozli v času krize identitete, ki danes razkraja Francijo.
Nikab je pokrivalo, ki prekriva celoten obraz, ima pa odprtino za oči. Burka pa prekriva prav vse, s tem, da oči prekriva mreža, skozi katero lahko ženske vidijo. Novi zakon ne bo v veljavi prej kot v šestih mesecih. Francosko notranje ministrstvo ocenjuje, da obe pokrivali uporablja okoli 1.900 prebivalk.
Tiste ženske, ki bodo zakon kršile, bodo morale plačati 150 evrov kazni. Moške, ki bodo ženske silili v nošenje takih pokrival, pa bodo doletele kazni do 30.000 evrov, hkrati pa bodo lahko obsojeni na največ enoletno zaporno kazen. Driderjeva je ob tem dejala, da se že veseli plačila kazni, hkrati pa napoveduje, da se bo pritožila na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.