V Natovih vojaških letalih F-16, ki so letela skozi oblak vulkanskega pepela, so odkrili različne steklene delce. “Letala so letela skozi vulkanski pepel, pri pregledu pa smo v njihovih motorjih našli steklene tvorbe," je povedal neimenovani predstavnik Nata. Ob tem je pojasnil, da se vulkanski prah pri prehodu skozi motorje letala pri visokih temperaturah lahko pretovori v sklene tvorbe, kar lahko povzroči resne okvare. "Gre za izjemno resno zadevo, ki utegne že v bližnji prihodnosti močno vplivati tudi na vojaške zmogljivosti. Prepričan sem, da je zračni prostor nad večjim številom držav zaprt z razlogom,” je dejal.
Države izvedle poskusne lete
Več evropskih letalskih družb je v nedeljo kljub zapori zračnega prostora zaradi oblaka vulkanskega prahu, ki bi utegnil poškodovati letalske motorje, izvedlo nekaj poskusnih poletov brez potnikov, zaenkrat pa o težavah ne poročajo. Airbus A320 francoske letalske družbe Air France je poletel med Parizom in Toulouseom, posadka pa ni imela nobenih težav. Poletel je tudi airbus manjše francoske družbe Aigle Azur, ki se je dvignil na višino, kjer bi lahko bil vulkanski prah. Pilota sta poročala, da med letom nista imela težav.
Testno so poleteli tudi pri nemški letalski družbi Lufthansa, nizozemski KLM in British Airways. Prvi dve družbi nista poročali o incidentih, iz britanske družbe pa so sporočili, da bodo podatke, zbrane na nedeljskem preizkusnem poletu, analizirali danes in nato posredovali ugotovitve. Tehnična služba naj bi pregledala filtre in motorje ter ugotovila, ali so vanje zašli delci vulkanskega prahu, šele na ta način bo jasno, ali je bilo letenje, čeprav je potekalo brez problemov, res varno. Strokovnjaki se namreč bojijo, da bi utegnil prah poškodovati letalske motorje.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.