Različne izjave o morebitnih vzrokih današnje nesreče letala v francoskih Alpah - npr. o mehanskih poškodbah, nezmožnosti upravljanja, kompresiji, zaledenitvi in še čem - so "samo ugibanje in to ni profesionalno", je ocenil vodja službe za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov v okviru ministrstva za infrastrukturo Toni Stojčevski.
Kot poziva Stojčevski, je treba počakati, da preiskovalci in strokovnjaki opravijo svoje delo in podajo objektivne odgovore. Te po njegovih besedah sedaj čaka "ogromno dela".
Zavrnil je vsakršne primerjave z dogodki, kot je bilo npr. lansko skrivnostno izginotje malezijskega letala nad Indijskim oceanom. Takrat je letalo med drugim iz neznanih vzrokov spreminjalo smer letenja, tokrat pa tega ni bilo in "se bo vse razkrilo", je zatrdil.
Glede informacij o večminutnem hitrem padanju letala Stojčevski sicer pravi, da je to z vidika postopkov kontrole in selektiranja letal po višini "načeloma možno in ni nujno nenavadno", gre lahko za kontroliran ali nekontroliran let, a v tem primeru le ni povsem tako.
"Nenavaden je kontinuiran padec z višine okoli 10.000 na slabih 2000 metrov višine," meni in dodaja, da gre verjetno za vzročno-posledično zaporedje zaradi nekih dogodkov, ki so se zgodili na prvotni višini letenja. Kot ocenjuje, bi se že zaradi same višina terena v tem primeru moral sprožiti sistem opozarjanja v pilotski kabini.
Glede samega postopka, ki sledi v tovrstnih primerih, je pojasnil, da je prva faza, potem ko se določi kraj nesreče, iskanje in reševanje. Odgovorna za prevzem preiskave je država dogodka, v tem primeru Francija oziroma njena agencija za preiskave nesreč v civilnem letalstvu BEA, ki je preiskavo že sprožila.
Možnih več vzrokov
Francoski strokovnjak za letalstvo in bivši pilot Gerard Fledzer je ocenil, da bi lahko bili vzroki strmoglavljenja različni - od požara ali eksplozije do trka letala s pticami. "Nekaj se je zgodilo, da je na višini 9000 do 10.000 metrov povzročilo tako hitro izgubo višine," je menil Fledzer.
Kot je še dejal, 24 let - toliko je bilo namreč staro ponesrečeno letalo nemškega nizkocenovnika Germanwings - ni nič kaj posebej visoka starost. Če so letala redno vzdržana, brez težav letijo 30, 40 let, je dejal. Kot je še dodal, je airbus A320 eden najbolj prodajanih in najpogosteje uporabljenih ter s tega vidika tudi eden najbolj varnih modelov letal.
Vse bodo povedale črne skrinjice
Predsednik avstrijskega združenja pilotov ACA Peter Beer pa napoveduje, da bo lahko analiza črnih skrinjic z letala - glede na to da je kraj nesreče znan - verjetno "relativno hitro" stekla in da bo vzrok nesreče zato prav tako verjetno kmalu pojasnjen.
Prvo črno skrinjico so medtem že našli.
O morebitnih vzrokih Beer medtem ni želel niti špekulirati. Kot je dejal, za nenadno padanje letala, kmalu po tem, ko je to doseglo ciljno višino letenja, nima razlage. Kot je opozoril, lahko airbus A320 tudi povsem nepoškodovan izgubi po več kot tisoč metrov na minuto, zato na osnovi hitrosti padanja ni mogoče sklepati.
Beer je sicer takoj po nesreči analiziral radarske slike in vremenske karte in pravi, da je bilo takrat na območju precej oblačno, ni pa bilo kakšnih skrajnih vremenskih pojavov, ki bi lahko pojasnili nesrečo.
Glede na to, da gre za nemško družbo, zamud pri preiskavi ne bo
Ameriški strokovnjak Thomas Saquer pa je napovedal, da bo vzrok današnje tragedije dokončno znan šele v nekaj tednih. "Mislim, da bo trajalo kakšen mesec, da bomo točneje poznali vzrok nesreče," je dejal, a dodal, da bo morda vendarle šlo hitreje, če bodo črni skrinjici našli takoj.
Glede na to, da je Lufthansa - matična družba in 100-odstotna lastnica lastnika letala Germanwings - največja letalska družba v Evropi in da je to najhujša nesreča z njo povezanega letala doslej, je sicer prepričan, da pri preiskavi ne bo prihajalo do zamud.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.