V ameriški košarkarski zvezi NBA še vedno poizvedujejo, kaj prepoved vstopa državljanom sedmih muslimanskih držav pomeni za njihove igralce. "Obrnili smo se na State Department in zbiramo informacije, da bi razumeli, kako se ta izvršilni ukaz nanaša na igralce v naši ligi, ki prihajajo iz katere od omenjenih držav," je dejal predstavnik za stike z javnostmi NBA Mike Bass. "NBA je globalna liga in ponosni smo, da pritegnemo najboljše igralce z vsega sveta," je dodal.
Med igralci, na katere bi ukrep lahko vplival, sta Luol Deng iz LA Lakersov in Thon Maker iz Milwaukee Bucksov, ki sta Sudanca. Oba sicer imata dvojno državljanstvo.
Iran prepovedal vstop Američanom: športnika obtičala v Dubaju
Povračilni ukrep Irana pa se odraža tudi na Američane, ki igrajo v iranski prvi ligi, poroča Yahoo Sports. Košarkarja Joseph Jones in J. P. Prince sta obtičala v Dubaju, saj je Iran prepovedal vstop ameriškim državljanom v državo, potem ko je Trump na seznam prepovedi vstopa v ZDA uvrstil državljane Irana.
Bradley: Ne bi mogel biti bolj oddaljen od prave poti
Trumpov odlok so ogorčeno komentirali tudi številni športniki. Med drugim je ameriški nogometni reprezentant Michael Bradley na svojem Instagram profilu zapisal, da je "žalosten in osramočen" zaradi Trumpove prepovedi. "Ko je bil Trump izvoljen, sem upal, da bo predsednik Trump drugačen kot je bil Trump med kampanjo. Upal sem, da bo ksenofobno, mizoginistično in narcistično retoriko zamenjal bolj skromen in takten pristop k vodenju naše države. Motil sem se. In prepoved vstopa muslimanom je zadnji primer, kako nekdo ne bi mogel biti bolj oddaljen od naše države in prave poti za naprej," je zapisal.
Olimpijski šampion: Kraljica mi je podelila viteški naziv, Trump me ima za tujca
Britanski tekač somalijskega porekla Mo Farah, ki je osvoji štiri zlate medalje, je na Facebook profilu zapisal svoje ogorčenje nad Trumpovo prepovedjo. "Prvega januarja letos mi je njeno veličanstvo kraljica podelila viteški naziv. 27. januarja me je predsednik Donald Trump očitno naredil za tujca. Sem britanski državljan, ki zadnjih šest let živi v Ameriki – trdo delam, prispevam družbi, plačujem davke in vzgajam svoje štiri otroke v kraju, ki mu pravijo dom. Zdaj meni in podobnim meni pravijo, da morda ne bomo dobrodošli. Zelo me skrbi, da bom moral svojim otrokom pojasniti, da očka morda ne bo mogel priti domov – da jim bom moral razložiti, zakaj je predsednik uvedel takšno politiko, ki izhaja iz nevednosti in predsodkov," je zapisal.
Dodal je, da ga je Velika Britanija sprejela, ko je bil star osem let. Dala mu je možnost, da uspe in uresniči svoje sanje. "Ponosno sem predstavljal svojo državo, nabiral medalje za Britance in sprejel najvišji častni viteški naziv. Moja zgodba je primer, kaj se lahko zgodi, če slediš politiki sočutja in razumevanja, ne pa sovraštva in izolacije," je še zapisal Farah.
Kutcher: Moja žena je prišla v ZDA na podlagi begunskega vizuma
Prepoved vstopa priseljencev in beguncev iz nekaterih muslimanskih držav je močno razburila tudi hollywoodskega zvezdnika Ashtona Kutcherja. Na svojem Twitter profilu je zapisal več objav. Med drugim, da je tudi njegova žena, igralka Mila Kunis, "prišla v državo na podlagi begunskega vizuma med hladno vojno". "Moja kri vre v tem trenutku," je besen Kutcher. Mila Kunis je s svojo družino v ZDA emigrirala leta 1991 po razpadu Sovjetske zveze.
Zapisal je tudi, da kot Američan spoštuje svojega predsednika, ne pa tudi njegove politike. "Verjamem v varovanje meja. Verjamem v omogočanje varnosti, vendar to moramo početi z dostojanstvom. Mi smo Američani. #boljšapot," je zapisal. Svojim kritikom je odvrnil, da se zavzema za Ameriko, ki ni diskriminatorna.
Oskarjev nominiranec trenutno ameriško politiko primerja z retoriko iranskih samodržcev
Trumpova prepoved vstopa v ZDA bo odmevala tudi na letošnjih Oskarjih. Iranski režiser Asghar Farhadi, ki je letošnji nominiranec za Oskarja, je izrazil svoje ogorčenje nad potezo ameriškega predsednika. Sporočil je, da se prihodnji mesec ne bo udeležil podelitve nagrad v Hollywoodu, tudi če bo dobil dovoljenje za potovanje v ZDA. Vsakršna izjema od prepovedi potovanja bi vključevala "če in ampak, ki pa zame nikakor niso sprejemljivi," je dejal.
Iran je med državami, za čigar državljane velja trimesečna prepoved vstopa v ZDA. Farhadijev film The Salesman je nominiran za najboljši tujejezični film. Zadnje poteze ameriškega predsednika je Farhadi primerjal z retoriko isanskih samodržcev: "Da bi razumeli svet, nimajo druge izbire, kot da ga dojemajo skozi miselnost 'mi in oni', ki jo uporabljajo za ustvarjanje zastrašujoče slike o "njih" in širjenja strahu med ljudmi v lastni državi."
Še preden je Trump uradno podpisal odlok o prepovedi vstopa je ena od igralk filma Taraneh Alidoosti, Iranka, ki živi v ZDA, Trumpovo politiko priseljevanja označila za rasistično in napovedala, da bo bojkotirala prestižno filmsko prireditev.
Na dogajanje zaradi Trumpove prepovedi so odzvali tudi v Akademiji znanosti in umetnosti gibljivih slik, ki podeljuje Oskarje. Zapisali so, da je zelo zaskrbljujoče, da bo nekaterim filmskim ustvarjalcem onemogočen vstop v državo zaradi njihove verske pripadnosti ali države izvora.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.