Nekdanji nemški kancler Gerhard Schröder je danes pozval k oblikovanju Združenih držav Evrope, ki bi imele enotno vlado in se tako v prihodnosti izognile gospodarskim krizam. Socialni demokrat, ki je bil na čelu države med letoma 1998 in 2005, je v intervjuju za Der Spiegel povedal, da voditelji Evropske unije, ki menijo, da bo lahko evro sam po sebi vodil Unijo, živijo v zmoti.
"Trenutna kriza nam jasno kaže, da ne moremo imeti skupne valute brez skupne fiskalne, gospodarske in socialne politike," je menil Schröder. Pri tem pa je dodal, da se bomo morali odreči narodni suverenosti. "Evropska komisija bi morala biti vlada, ki jo bo nadziral Evropski parlament, to pa pomeni Združene države Evrope," je dodal.
Nekdanji voditelj, ki je v času svojega vladanja negoval dobre odnose s Francijo, je pozdravil dogovor med kanclerko Angelo Merkel in francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem, ki se zavzemata za skupno fiskalno politiko v letu 2012. Njun predlog predvideva, da se bo treba odreči suverenosti glede proračunskih politik, s ciljem, da bi omejili težave evroobmočja, v katerem je 17 držav.
"Če je to resno mišljeno in bodo dana tudi zadostna pooblastila, kot naj bi jih imel evropski gospodarski minister, potem sta Nemčija in Francija poslali močno sporočilo z načrtom za evropsko gospodarsko vlado," pravi Schröder in dodaja, da bi bila to potem lahko prava pot za prihodnost in predpogoj za pravilno financiranje evropskih obveznic.
Nemčija, ki se lahko zadolžuje ceneje kot pa večina njenih partneric v evroobmočju, je sicer do zdaj nasprotovala skupnim evropskim obveznicam.
Velika Britanija predstavlja oviro
Da bi vse skupaj uresničili, pa bi morali evropski voditelji po mnenju Schröderja zopet sesti za pogajalsko mizo in spisati novo pogodbo, ki bo zamenjala Lizbonsko, ki trenutno velja za nekakšno evropsko ustavo. "Kriza skriva potencial za dosego politične enotnosti v Evropi," je prepričan nekdanji nemški kancler.
Sicer meni, da se lahko Evropa z naraščajočo konkurenčnostjo ZDA in Azije kosa le, če je enotna, dalj časa pa že opozarja, da je največja ovira pri nadaljnji evropski integraciji prav Velika Britanija. "Velika Britanija povzroča največje probleme. Ni v evroobmočju, a hkrati Britanci želijo biti vedno prisotni, ko se govori o oblikovanju evropskega gospodarskega prostora. To pa ne gre," je še povedal na koncu.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.