Ameriški mediji poročajo, da je 23-letni Nigerijec na letalu družbe Northwest v petek okrog 18. ure po srednjeevropskem času poskušal detonirati eksplozivno napravo, vendar si je zadal samo opekline, škode pa ni bilo. Šlo naj bi za človeka, ki je od Al Kaide dobil navodila za teroristični napad.
Novica se je po ZDA razširila šele zvečer, uvodoma pa je šlo za poročila, da je poskušal letalski potnik razstreliti petarde. V Beli hiši so potrdili, da je šlo za poskus terorističnega napada. Ameriški predsednik Barack Obama, ki sicer na Havajih preživlja božično-novoletne počitnice, je po konferenčnem klicu s svojimi glavnimi svetovalci za varnost odredil zaostritev varnostnih ukrepov na letališčih.
Potniki skočili na napadalca
Gre za Abdula Mudalada iz Nigerije, ki je material za bombo in navodila dobil od teroristične mreže Al Kaida v Jemnu, pravijo predstavniki ameriških oblasti. Ko so potniki videli, kaj dela, so skočili nanj ter ga zadržali do pristanka in prihoda policije. Osumljenca so prepeljali na zdravljenje v bolnišnico v Ann Arbor v državi Michigan, kjer ga tudi zaslišujejo. Ameriška spletna stran CNN poroča, da je mladenič agentom FBI povedal marsikaj. Povedal je, da je poskušal letalo razstreliti s pomočjo mešanice kemikalij, ki jih je na letalo prinesel v brizgalki, in smodnika, ki si ga je prilepil na nogo. A razstrelivo ob detonaciji na srečo ni delovalo, kakor bi moralo, sam pa se je opekel.
Mladenič naj ne bi bil na seznamu teroristov, a kot je za ameriške medije povedal republikanski kongresnik Peter King, član odbora za domovinsko varnost v predstavniškem domu, naj bi bil po prvih ugotovitvah povezan s teroristično mrežo Al Kaida. To je napadalec po poročanju medijev tudi sam priznal med zaslišanjem.
Kot naj bi še povedal, je tako razstrelivo kot tudi navodila za napad dobil v Jemnu. Pojavljajo se ugibanja, da naj bi bil Abdulmutallab povezan z radikalnim v ZDA rojenim jemenskim klerikom Anvarjem al Aulakijem. Al Aulaki naj bi bil sicer v stikih z vojaškim psihiatrom Nidalom Hasanom, ki je novembra v oporišču v Fort Hoodu v Teksasu ubil 13 ljudi.
ZDA zahteva ostrejše varnostne ukrepe
Po incidentu so ZDA letalske družbe po vsem svetu uradno pozvale, naj poostrijo varnostne ukrepe na vseh letih v ZDA. Kot so sporočili iz Haaga, so poostreni varnostni ukrepi začeli veljati danes. "Ameriške oblasti so letalske družbe prosile za dodatne varnostne ukrepe ... Izredni ukrepi bodo veljali po vsem svetu za vse lete v ZDA za neomejeno časovno obdobje," so sporočili iz nacionalnega usklajevalnega organa za boj proti terorizmu (NCTB) v nizozemskem Haagu.
Kot je pojasnila njihova predstavnica Judith Sluiter, gre za ukrepe, kot so dodatni pregledi potnikov in njihove ročne prtljage. Na Nizozemskem so začeli veljati danes, potem ko so prejeli uradno prošnjo od ZDA, je še povedala Sluiterova. Po navedbah predstavnikov amsterdamskega letališča Schiphol naj ukrepi ne bi vplivali na letalski promet.
Američani pretreseni
Petkov poskus napada je med Američani obudil spomine na podoben incident izpred osmih let. Prav tako v času božiča leta 2001, le nekaj mesecev po tragičnem 11. septembru, je poskušal v Veliki Britaniji rojeni Richard Reid z bombo, skrito v čevlju, razstreliti letalo na poti iz Pariza v Miami. Reid sedaj v ZDA prestaja dosmrtno zaporno kazen.
Poskus napada je poleg tega ponovno okrepil pomisleke glede varnosti v letalskem prometu, še posebej zato, ker je hotel Abdulmutallab uporabiti nov tip eksplozivne naprave, s katerim je očitno brez večjih težav prelisičil varnostnike na amsterdamskem letališči Schiphol.
Preiskava tudi na ravni EU
Na poskus napada so se danes odzvali v EU, Veliki Britaniji in Nigeriji, od koder prihaja napadalec. Evropska komisija je sporočila, da je v stiku s pristojnimi organi in preverja, ali so na letališču v Amsterdamu, kjer se je Abdulmutallab vkrcal na letalo, izvedli vse potrebne varnostne ukrepe. Evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Jacques Barrot je še opozoril, da je incident znova dokazal, da moramo biti v boju proti terorizmu vedno budni in pazljivi.
Britanska policija je medtem na zvezi z ameriškimi oblastmi in v Londonu izvaja posebne preiskave, ki bi utegnile osvetliti ozadje poskusa napada na letu za Detroit. Po zaenkrat še nepotrjenih informacijah naj bi Abdulmutallab študiral strojništvo na londonskem univerzitetnem kolidžu (UCL). Tega na londonski policiji zaenkrat sicer niso potrdili. Razkrili niso niti tega, kje oziroma v kakšnem tipu poslopij izvajajo omenjene preiskave, med drugim pa naj bi preiskali napadalčevo stanovanje in zaslišali njegove znance.
Tudi v Nigeriji so že sprožili preiskavo na najvišji ravni. Kot je sporočila tamkajšnja vlada, je nigerijski podpredsednik Goodluck Ebele Jonathan varnostnim agencijam ukazal, naj izvedejo celovito preiskavo o incidentu. Obenem so poudarili, da so ob novici, da za poskusom napada stoji njihov državljan, osupli. "Zelo jasno poudarjamo, da smo kot narod zgroženi in preziramo vse oblike terorizma," je sporočila ministrica za informiranje Dora Akunyili.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.