Tujina

'Pokazati bo treba bolj konstruktiven odnos'

Bruselj, 07. 06. 2010 15.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Dvostranska vprašanja ne bi smela vplivati na širitveni proces držav v regiji, se je predstavnica komisarja za širitev odzvala na Janševe izjave. Medtem Swoboda slovenske desnosredinske politike poziva k večji konstruktivnosti.

Po včerajšnjem referendumu, na katerem so volivci arbitražni sporazum podprli s tesno večino, se je danes poleg slovenskih in hrvaških politikov odzvalo tudi veliko tujih.

Glasovanje na referendumu o arbitražnem sporazumu - 1
Glasovanje na referendumu o arbitražnem sporazumu - 1 FOTO: Miro Majcen
Od 35 poglavij je odprtih še 30, začasno zaprtih pa le 18. Ker je številna poglavja še treba zapreti, je še prezgodaj reči, ali bo Hrvaška pristopna pogajanja končala letos ali prihodnje leto. Angela Filote

Predstavnica evropskega komisarja za širitev Štefana Füleja Angela Filote je tako ponovila besede predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa v sinočnjem prvem odzivu na izid referenduma, da je potrditev arbitražnega sporazuma na referendumu v Sloveniji "pomemben korak naprej, ki ga zelo pozdravljajo", ob tem pa se tudi odzvala na izjave predsednika SDS Janeza Janše, da njegova stranka ne bo glasovala za ratifikacijo pristopne pogodbe Hrvaške in EU. Ob tem je ponovila stališče, da dvostranska vprašanja ne bi smela vplivati na širitveni proces držav v regiji.

Janša je v nedeljo po potrditvi arbitražnega sporazuma na referendumu ponovil, da njegova stranka ne bo glasovala za ratifikacijo pristopne pogodbe Hrvaške in EU, dokler ne bo znana meja s Hrvaško, torej odločitev arbitraže. Problem je po njegovih besedah v tem, da bo arbitražno sodišče začelo delati šele po podpisu hrvaške pristopne pogodbe, kar pomeni, da bo na delo arbitražnega sodišča treba počakati še najmanj leto dni po podpisu te pogodbe.

Sedanjim državam članicam Unije namreč moramo pokazati, da bo vsaka nova članica prinesla nekaj pozitivnega in naredila EU ne le večjo, ampak tudi močnejšo. Angela Filote o tem, da je pomembnejša kakovost in ne hitrost

Glede na to, da Slovenija za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v parlamentu potrebuje dvotretjinsko večino, bi nasprotovanje SDS pomenilo preprečitev vstopa Hrvaški v EU. Na vprašanje, ali je Evropska komisija razvila kakšen mehanizem, s katerim lahko prepreči veto držav članic, pa je tiskovna predstavnica odgovorila, da komisija tesno sodeluje s Svetom in Evropskim parlamentom, da bi zagotovili, da vsaka država na poti v EU napreduje na podlagi svojih zaslug, a da na koncu o tem vendarle odločijo države članice.

Čestitke vrha EU

Pahorju je že čestital predsednik EU Van Rompuy.
Pahorju je že čestital predsednik EU Van Rompuy. FOTO: Reuters

Sloveniji in predsedniku vlade Borutu Pahorju je za potrditev arbitražnega sporazuma na nedeljskem referendumu čestital tudi predsednik EU Herman Van Rompuy. "To je odličen izid za Slovenijo, Hrvaško in za stabilnost regije," je Van Rompuy povedal Pahorju v telefonskem pogovoru danes zjutraj.

Izid referenduma je tudi zgled reševanja dvostranskih vprašanj v evropskem duhu za celotno regijo, je po navedbah Van Rompuyeve tiskovne službe v telefonskem pogovoru s Pahorjem še dejal predsednik EU.

V tiskovni službi so še sporočili, da bo Van Rompuy regijo Zahodnega Balkana obiskal v začetku julija in nato še jeseni.

'Pomemben zgodovinski presedan'

Jerzy Buzek
Jerzy Buzek FOTO: Reuters

Predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek je medtem v Bruslju v odzivu na potrditev arbitražnega sporazuma poudaril, da so Slovenci sprejeli zelo modro odločitev o vprašanju meje s Hrvaško ter da se bliža končna rešitev tega vprašanja.

Prav tako je izpostavil, da je izid referenduma "pozitiven razvoj, ne samo za odnos med državama, temveč za sodelovanje v celotni regiji Zahodnega Balkana". Ob tem je dodal, da izid daje "nov zagon" pristopnim pogajanjem Hrvaške in EU.

Slovenija in Hrvaška sta po mnenju predsednika Evropskega parlamenta z dogovorom glede reševanja vprašanja meje pokazali, da se skupne rešitve, četudi dosežene skozi dolga in težka pogajanja, izplačajo. "To je pomemben zgodovinski presedan," je poudaril.

"Ko se bo Hrvaška enkrat pridružila EU, bodo Slovenci in Hrvati živeli in delali skupaj pod isto evropsko streho. Takrat bodo meje štele veliko manj," je še menil predsednik Evropskega parlamenta.

Ob tem je Buzek še izpostavil, da je hrvaške in slovenske voditelje vseskozi spodbujal k vzajemno sprejemljivemu sporazumu o reševanju vprašanja meje, zato je spodbudnih novic iz Slovenije še toliko bolj vesel.

'Malo bolj konstruktivno'

Hannes Swoboda
Hannes Swoboda FOTO: Reuters

Podpredsednik skupine socialistov v Evropskem parlamentu (PES) Hannes Swoboda, ki je bil pred leti tudi podpredsednik medparlamentarne delegacije za odnose z jugovzhodno Evropo, je izid referenduma označil z besedami, da gre za “odklepanje vrat novi prihodnosti v regiji”. Desnosredinske politike je ob tem pozval, naj pokažejo bolj konstruktiven odnos do tega.

“Koalicija, ki so jo vodili socialni demokrati, je prepričala volivce, da je sporazum ne samo njen lasten projekt, ampak tudi, da gre za strateške interese Slovenije kot pomorske države, ki je tudi ključni igralec v regiji Jugovzhodne Evrope,” je dejal Swoboda in ob tem čestital premierju Pahorju.

“Rezultat vidim kot odklepanje vrat novi prihodnosti za regijo. EPP ob tem pozivam, naj pritisnejo na svoje člane v Sloveniji, da bodo sprejeli izid referenduma in imeli v prihodnosti bolj konstruktiven odnos kot ga imajo zdaj,” je še dejal.

Vodja največje slovenske opozicijske stranke SDS Janez Janša bi moral po mnenju Swobode pri odločanju o ratifikaciji pristopne pogodbe Hrvaške in EU igrati bolj konstruktivno vlogo.

Nacionalistični pristop pri reševanju tega vprašanja je po mnenju Swobode povsem mimo evropskega načina reševanja problemov. Tega bi se moral o mnenju evropskega poslanca dobro zavedati tudi Janša, ki je v prvi polovici leta 2008 med slovenskim predsedovanjem EU predsedoval Evropskemu svetu, v okviru katerega se sestajajo voditelji unije, še meni Swoboda.

Špansko predsedstvo EU upa na napredek v pogajanjih

Špansko predsedstvo EU je zelo zadovoljno s potrditvijo arbitražnega sporazuma in močno upa na napredek v pogajanjih Hrvaške z EU, je povedala tiskovna predstavnica predsedstva Cristina Gallach.

"Te dni si prizadevamo za to, da bi lahko dosegli premik naprej v pogajanjih Hrvaške z EU," je povedala Gallachova. Naslednja pristopna konferenca EU in Hrvaške, še zadnja pod španskim predsedstvom EU, naj bi bila konec tega meseca, vendar datum še ni potrjen.

Na izid referenduma se je že odzvalo tudi špansko zunanje ministrstvo v Madridu, ki je v sporočilu za javnost zapisalo, da je Španija vesela pozitivnega izida referenduma, ki je "pomemben korak za dvostranske odnose med Slovenijo in Hrvaško" ter spodbuda evropski perspektivi držav Zahodnega Balkana.

EPP: Izid odpira vrata nadaljnjemu dialogu

Vodja največje politične skupine v Evropskem parlamentu, desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), Joseph Daul je ob izidu referenduma izrazil željo, da bi bilo vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško popolnoma urejeno pred vstopom Hrvaške v EU, predvidenim leta 2012.

Izid po njegovem sicer "jasno kaže, da so Slovenci glede tega temeljnega vprašanja razdeljeni, in vlada bi to morala upoštevati".

Obenem pa ta pozitivni izid po besedah prvaka EPP "odpira vrata nadaljnjemu dialogu med stranema na podlagi sporazuma, doseženega lani septembra, ki omogoča mednarodno arbitražo o meji na kopnem in morju".

Potrditev arbitražnega sporazuma so pozdravili tudi v tretji največji politični skupini v Evropskem parlamentu, skupini evropskih liberalcev (ALDE). Pozitiven izid je po njihovem mnenju spodbuda nadaljnji širitvi EU.

"Z veseljem ugotavljam, da je odlično delo nekdanjega komisarja za širitev Ollija Rehna priznano in bo postalo zgled tega, kako lahko Evropska komisija uresničuje vlogo voditeljice in pomembne igralke," je ob tem izjavil Guy Verhofstadt.

Zmaga za vso Evropo

Franco Frattini
Franco Frattini FOTO: Reuters

Italijanski zunanji minister Franco Frattini se je medtem odzval z oceno, da gre za "pomemben signal za Slovenijo, Hrvaško in vso Evropo". Rezultat referenduma bo po "zgodovinski" konferenci o Balkanu v Sarajevu 2. junija omogočil nadaljevanje dela za evropske integracije vseh držav Zahodnega Balkana.

Avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger pa je dejal, gre za zmago sil za prihodnost v Sloveniji. Rezultat referenduma po oceni Spindeleggerja hkrati tudi odstranjuje "kamen spotike" na hrvaški poti v EU. "Obema stranema je uspelo preseči razhajanja, ki so deloma bila zelo čustvena, z lastnimi silami in s pomočjo demokratičnih sredstev in pogajanj. To bi lahko bil tudi pozitiven znak za vse države Zahodnega Balkana, kjer obstaja še vrsta odprtih meddržavnih težav," so še zapisali.

Neimenovani tiskovni predstavnik nemške vlade pa je dejal, da bi lahko arbitraža služila kot model za druge dvostranske spore o meji med državami na Zahodnem Balkanu.

Referendum je v sporočilu za javnost posebej pozdravil tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle, ki je poudaril, da si odločitev slovenskega naroda za arbitražo zasluži priznanje in spoštovanje.

Izid včerajšnjega glasovanja so pozdravile tudi ZDA. Pomočnik državnega sekretarja za javne zadeve Philip J. Crowley je slovensko in hrvaško vlado označil za pogumni, ob tem pa zapisal, da je Slovenija regijo približala EU.

"Ta način dobrososedske rešitve konflikta je vzoren in priča o sodobnem evropskem duhu. Hkrati je tudi signal za skupno regijo za rešitev dvostranskih spornih vprašanj v duhu partnerstva in na način, ki podpira regionalno stabilnost in postopno približevanje držav Zahodnega Balkana Evropski uniji," je zapisano v sporočilu za javnost nemškega zunanjega ministrstva.

Westerwelle je tudi izrazil prepričanje, da bo "ta odločitev dala pozitivne impulze pristopu Hrvaške v EU".

Francosko zunanje ministrstvo je pozdravilo "pozitivni rezultat" nedeljskega referenduma, ki "potrjuje, da pripravljenost na rešitev mejnega spora v evropskem duhu, na podlagi prava in dialoga, omogoča dosego trajne in sprejemljive rešitve za vse". Pahorju je sicer v telefonskem pogovoru čestital tudi francoski premier Francois Fillo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pancho57
08. 06. 2010 13.51
Ka bluzite o podarjanju parcel. Saj to je vendar korupcija proti kateri se EU tako bori. Še Sanader si tega ne bi upal, saj bi se verjetno našel kak raziskovalni novinar, ki ni na njegovi liniji pa kaj izbrskal
LaStellaRossa
08. 06. 2010 08.54
PRAVA resnica zakaj nekateri tako SPODBUJAJO VSTOP Hrvaške v EU ! Vleče pa se vse od Sanaderjeve vladavine ! Hans is Munchen-a, Joel iz Canes-a in Ingemar iz Stockholm-a bodo določili mejo med Janezom in Janico v Hotizi, Piranskem zalivu ipd. In kako bodo k njim pristopili naši veljaki (vikendice na Bledu, kak kos parcele v Triglavskem narodnem parku in kaka doživljenska renta) v primerjavi z darili, ki jih je Sanader že za svojega mandata dal Hannesu Swobodi in še komu....TO BO ODLOČILNO ! Ne samo pravo ali pa "zgodovinske okoliščine" ipd. zmesi stisnjene v latinski "ex aequo et bono"...tu se bo igralo POD MIZO in Z VSEMI SREDSTVI. In v takšni igri naši predstavniki, pa naj si bodo POZICIJA ali OPOZICIJA NIMAJO MOŽNOSTI ! PONAVLJAM: te simpatične deklice z MZZ oz. naše pravne strokovnjakinje NIMAJO niti najmanj možnosti proti UVELJAVLJENIM Hrvaškim strokovnjakom ! IGRA MAČKE z MIŠKO ! Borut pa si je roke opral s tistimi 2% razlike v glasovih. PILAT je imel potrditev vseh lljudi na trgu, ko se je odločil križati Jezusa ! Pahor pač NE ! SOLIST brez primere !
hozo
08. 06. 2010 06.58
Ma nič,treba bo zopet podarit par parcel na morju,da nam bodo stvari hitreje zalaufale.....kaj pa vi kekeci,nič ne podarjate,kako kočo pod Triglavom....ja,zato pa vas nimajo radi v EU.Škrtice.
skandinavec
08. 06. 2010 02.02
Ne razumem tistih,ki kritizirajo ene in druge,koalicijo in opozicijo,SD in SDS, če pa so po svojem dolovanju(ko so na oblasti) popolnoma ena in ista stvar. Politika trenutno so samo ena velika krožna vrata z intervalom 4 let. Akterji se na oblasti spreminjajo ampak se vsi držijo iste knjige političnega delovanja Postali smo samo še pokrajina Evropeyskega Soyuza. 90% vseh zakonov (glavni tekst zakona) prihaja od evropske komisije (evropski politbiro) in naša vlada ima samo pravico do sprejemanja amandmajev!! Vse koalicije so prispevale svoj delež k eroziji svobod in nižanju standarda prebivalstva in ne računajte, da se bo to spremenilo. Slovenija je ob potrditvi lisbonske pogodbe (evropska ustava) izgubila svojo suverenost in zato je poskrbela koalicija z SDS na čelu s pomočjo medijev,ki naj bi korektno informirali narod o tem kako dejansko funkcionira EU in v kaj se spušča Slovenija, pa niso. Enako je bilo z adaptacijo EURA,ki nam je praktično v mesecu dni podvojil cene....in še bi lahko našteval!!! In ob vseh "strokovnjakih", ki se hvalijo kaj vse dobrega so naredili za našo državo, smo zdaj na koncu svetovne recesije.....ZAČENJA PA SE SVETOVNA DEPRESIJA!!! BRAVO NAŠI POLITIKI !?
Buena Vita
07. 06. 2010 23.33
Buena Vita
07. 06. 2010 23.33
naj raje svoboda pove kaj so mu podarili hrvatje,,,bo veliko bolj zanimivo
MERDE-AVE-MERDE
07. 06. 2010 22.41
zahod.west07.06.2010, 21:46 - nekaj ti ne štima v tej tvoji trditvi, Jaz sem že v EU kar nekaj let, tudi delal sem v tujini, v EU, nekaj časa, ......in? (In Ti?) Ti pa, imam tak občutek ko berem tvoje poste, da poznaš svet samo iz TV ekrana.
zahod.west
07. 06. 2010 21.46
Ko bo tudi Dukasan v EU-ju, bo EU propadla.
MERDE-AVE-MERDE
07. 06. 2010 20.02
tomo207.06.2010, 16:49 7 Zanimivo, kako se je naša desnica sklicevala na evrospke vrednote, ko je evropski parlament obsodil totalitarne režime, med njimi komunističnega. Zdaj, ko cela Evropa čestita Sloveniji, da je zmogla toliko razuma in sprejela mirno rešitev spora na resnično evropski način, kar bo Sloveniji gotovo zelo povečalo ugled v svetu, pa naši desničarji nasprotuejo Evropi, evroski ideji, širitvi EU. Zakaj že? Aja, ker niso oni na oblasti in nimajo od tega političnih koristi. PODPIS !!
MrBass
07. 06. 2010 19.19
Slovenija - Dežela hlapcev..... Je zmeraj bla in bo!!!
Adrianos
07. 06. 2010 18.49
Pa o kašnem nacionalističnem pristopu Swoboda govoril. Je kdaj tako govoril hrvaškim politikom? Boli ga patka za zgodovinske okoliščine. Samo,da bo svojo HR spravil v EU.
juwel
07. 06. 2010 18.47
......naš bil nekdaj je ves ta raj, očetom našim domovina; tuj narod tod se širi zdaj, naš raj je tujcev zdaj lastnina..... LAHKO VAS JE SRAM V DNO DUŠE, SLOVENCI !!!!
zahod.west
07. 06. 2010 18.45
Nikoli ne bo razumel kako socialisti zasedajo toliko birokratskih EU položajev, če pa velikanska večina Evropejcev ne volimo za njih?
zahod.west
07. 06. 2010 18.44
Štefan Füle : Od roku 1982 do 1989 byl členem Komunistické strany Československa. Hannes Swoboda: skrajni levičarski avstrijski socialist. Ta prava sta govorila.
Adrianos
07. 06. 2010 18.23
Nema EU pred odločitvijo. To je zadnje kar še lahko naredimo.
liberalec87
07. 06. 2010 17.29
Če smo slovenci pod pritisko EU sprejmemo arbitražni sporazum. Potem naj EU pritisne še na Izrael in rešuje uboge Palestince. Ne pa se tu zgovarjat , da je Janša radikalen po moje je to zdrava desnica. Free GaZa
robba
07. 06. 2010 17.29
tomo2 07.06.2010, 16:53 0 V SDS se res obnašate kot Miloševičevi socialisti v najboljših časih, radi bi bili proti vsemu, radi bi se skregali s celim svetom. tomo, dej tih bod, 41ega smo se tud skregal s celm svetom, naprednim zahodnim...hočeš kaj več?
est
07. 06. 2010 17.05
EU politiki lahko govorijo kar hočejo, baranta se pa s slovenskim ozemljem.
MiroF
07. 06. 2010 16.56
Meni je tako jasno kaj so dogaja odnosno kaj se bo zgodilo, Merklova in Sarko hočeta čim več balkana še spravit pod Evropsko marelo, potem se bo pa Nemčija in Francija odcepila in iz dveh držav naredila novo Dojčefrancijo z svojo valuto Dojčefrank, ostali se bomo pa nategovali s tem Evrom, ki iz dneva v dan pada, pa še njihove mrovlice bomo, eto to nas čaka.
scipio
07. 06. 2010 16.56
prav je, da so se končno oglasili tisti, ki predstavljajo 500 milijonov EU in da so rekli, da naj se janša in njegovi skulirajo ker so pregreti in dodajajo olja na tisti ogenj, ki je evropo v preteklosti že dobro požigal. fajn, da grejo te njihove izjave na zapis in v zgodovino. blesteča SDS, piše se ti pismo.