Dva dni potem ko je Francoz tunizijskega porekla Mohamed Lahouaie Bouhlel z 19-tonskim tovornjakom hladilnikom zapeljal skozi množico, zbrano na Promenade des Anglais v Nici, in ubil 84 ljudi, se mesto pobira na noge. Promenado so znova odprli za promet in je spet zaživela. Ljudje so danes nanjo polagali cvetje in sveče, sporočila in izraze sožalja ter otroške igrače.
Francoski policisti so prijeli štiri moške, za katere sumijo, da so povezani z napadalcem - enega v petek zvečer, še tri pa danes zjutraj. Že od včeraj pa je pridržana tudi Bouhlelova odtujena soproga.
Po podatkih francoskih oblasti je v napadu umrlo najmanj 84 ljudi, od tega deset otrok oz. najstnikov. Med žrtvami je veliko tujcev, do zdaj so identificirali štiri Francoze, tri Alžirce, tri Nemce, tri Tunizijce, dva Švicarja, dva Američana, Ukrajinca, Armenijca in Rusa. Med njimi po podatkih MZZ ni Slovencev. Oblasti opozarjajo, da ste utegne število žrtev še povečati, saj je okoli 50 ranjenih v kritičnem stanju.
Še okoli 200 ljudi je ranjenih. Stephanie Simpson, predstavnica otroške bolnišnice Lenval Fondation, je povedala, da je najmlajši otrok, ki se zdravi pri njih, star le šest mesecev. Večina od 30 otrok, ki so pri njih, ima zlome in poškodbe glave. "Vajeni smo oskrbe otrok, a ti otroci bodo potrebovali tudi ogromno psihološke pomoči," je povedala. V bolnišnico so zato že prišli štirje psihologi.
Napadalec je imel psihične težave: 'Nekega dne boste slišali zame'
31-letni napadalec po podatkih francoskega tožilstva ni bil znan obveščevalnim službam niti ni kazal znakov radikalizacije.
Francoski mediji so včeraj poročali, da je bil poklicni voznik in dostavljalec poročen, a sta s soprogo živela ločeno, ker naj bi jo pretepal. Imela sta tri otroke.
Njegovi sosedje iz Tunizije so povedali, da ni bil zgleden musliman, saj je redno pil alkohol, jedel svinjino, jemal droge in se ni v celoti držal ramadanskega posta. Eden od njih je po poročanju Independenta povedal, da je nekoč slišal prepir, v katerem mu je nekdo zabrusil, da je ničvreden, ta pa mu je odgovoril: "Nekega dne boste slišali zame!"
BBC-jev tunizijski dopisnik je v kraju Msaken, kjer se je Bouhlel rodil, govoril z njegovim očetom Monthirjem, ki je povedal, da ima njegov sin psihične težave. "Jemal je zdravila, mislili smo, da mu gre dobro. Peljal sem ga k psihiatru, zdravil se je, a občasno je doživljal živčne zlome in takrat je uničeval vse stvari pred seboj. Povrhu vsega je imel še težave s svojo soprogo in verjetno je tudi to pripomoglo k njegovim težavam."
Mohamed Lahouaiej Bouhlel ID reportedly found inside the truck he used to kill 84 in #Nice pic.twitter.com/xqAx7eZ39B
— Arab News (@Arab_News) July 15, 2016
Njegov brat Jaber pa je za Daily Mail povedal, da je le nekaj dni pred napadom družini v Tunizijo poslal 100.000 evrov. Kot je dodal, je Mohamed redno pošiljal družini manjše vsote denarja, a tokratna pošiljka ga je presenetila. "Denar je pošiljal po prijateljih, ki so se ustavili v naši vasi in nam dostavili denar," je še dodal brat.
Odgovornost za napad prevzela Islamska država
Samooklicana Islamska država je danes sporočila, da je napad izvedel eden od njenih podpornikov. Po poročanju tiskovne agencije Amaq, ki je blizu IS, so džihadisti dejali, da je napad izvedel eden njihovih borcev kot odgovor na poziv IS k napadom na članice koalicije, ki se bojujejo proti IS.
"Opravka imamo s povsem drugačnim tipom napada," pa je danes povedal francoski notranji minister Bernard Cazenueve. "Očitno je, da je bil Bouhlel radikaliziran izjemno hitro." "Sedaj smo soočeni s posamezniki, ki so odprti za sporočila Islamske države, naj izvedejo izredno nasilna dejanja, ne da bi se morali uriti ali pa imeli orožje za izvršitev množičnih napadov," je izpostavil.
Kljub temu pa je vir blizu policijske preiskave za Telegraph povedal, da je morda šlo le za samomor, ki ga je Bouhlel izvedel tako, da bi bilo videti, kot da gre za teroristično dejanje.
"Napadalec je bil tako ali drugače povezan z radikalnim islamizmom," pa je že včeraj dejal francoski premier Manuel Valls. Na vprašanje, ali lahko potrdi povezavo Bouhlela z džihadisti, pa je odgovoril, da ne. Po njegovih besedah bo število smrtnih žrtev verjetno še naraslo, prav tako ne izključuje novih napadov.
Svet žaluje s Francijo
V znak solidarnosti z žrtvami so zastave v evropskih institucijah v Bruslju spuščene na pol droga, številne svetovne znamenitosti pa so se odele v barve francoske zastave.
Nemčija in Italija sta po napadu v petek okrepili nadzor na mejah s Francijo. Španija, ki nadzor na meji že izvaja, pa je napovedala okrepitev varnostnih ukrepov na letališčih in turističnih območjih.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.