Kuba je po smrti revolucionarja in nekdanjega dolgoletnega predsednika Fidela Castra razglasila nekajdnevno žalovanje. Nekateri točijo solze žalosti, spet drugi sreče. Tako na primer v Miamiju v ameriški zvezni državi Florida, kjer živijo številni kubanski disidenti, slavijo.
Predstavnik kubanske organizacije na Floridi Orlando Guiterrez je dejal, da mu je žal, da ni "ta zločinec nikoli stopil pred sodišče, in sicer zaradi vseh zločinov, ki jih je zagrešil zoper lastni narod". Dejal je tudi, da je Castro na Kubi zgradil diktaturo in da njegova družina nima nikakršne tolerance do nikogar, ki misli drugače.
"Takšnega javnega odziva na Kubi ne bo, saj ga nihče ne bi prenesel," ocenjuje dopisnik BBC v Havani Will Grant.
Pahor Raulu Castru poslal sožalno brzojavko
Ob smrti bivšega kubanskega predsednika je slovenski predsednik Borut Pahor danes posredoval sožalno brzojavko kubanskemu predsedniku Raulu Castru, je predsednik republike sporočil na Twitterju.
Premier Miro Cerar je v imenu vlade ob smrti nekdanjega dolgoletnega kubanskega predsednika izrazil sožalje njegovi družini. Fidel Castro bo ostal v spominu kot ena tistih osebnosti, ki so pomembno krojile zgodovino Kube in sveta v drugi polovici dvajsetega stoletja pa vse do danes, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Odzivi po svetu
Med prvimi sta se oglasila mehiški predsednik Enrique Pena Nieto in njegov kolega iz Salvadorja Salvador Sanchez Ceren.
Pena je na Twitterju zapisal, da je bil Castro prijatelj Mehike, odnos med državama pa je temeljil na spoštovanju, dialogu in solidarnosti.
Ceren pa je zapisal, da je novico o Castrovi smrti, ki ga je opisal kot dobrega prijatelja in večnega spremljevalca, sprejel z globoko žalostjo.
Premier Indije Narendra Modi se je tudi oglasil prek Twitterja. Modi je izrazil sožalje tako kubanskemu vodstvu kot narodu. "Naj njegova duša počiva v miru," je še sporočil in dodal, da je bil Castro ena največjih ikon 20. stoletja. "Indija žaluje ob izgubi velikega prijatelja," je še dodal.
Oglasil se je tudi nekdanji zaveznik in sovjetski vodja Mihail Gorbačov, ki je dejal, da se je Castro za svojo državo zavzel in jo ojačal ter jo v najhujših časih ameriške blokade popeljal na neodvisno pot. Dejal je, da je imel o njem dobro mnenje, postala sta tesna prijatelja in taka ostala vse do konca. Pravi, da se je v 20. stoletju Castro boril, da bi uničil kolonialni sistem. "Res sem zelo žalosten, da se je Castrov čas iztekel. V našem spominu bo ostal kot izjemen politik, izjemen človek in naš prijatelj," je sklenil.
Putin: Prijatelj
Ruski predsednik Vladimir Putin je Castra označil za "simbol nekega obdobja". "Ime tega pomembnega državnika se upravičeno smatra za simbol nekega obdobja v sodobni zgodovini sveta. Fidel Castro je bil iskren in zanesljiv prijatelj Rusije," je danes sporočil iz Kremlja.
Obama izrazil sožalje Castrovi družini in zagotovil prijateljstvo Kubancem, Trump pa je bil zelo kratek
Ameriški predsednik Barack Obama je ob smrti Castra izrazil sožalje pokojnikovi družini ter ponudil roko prijateljstva Kubancem, ki jih ob tem dogodku navdajajo močna čustva, saj se spominjajo neštetih načinov, kako je spremenil njihova življenja in Kubo.
Trump: Svet obeležuje smrt surovega diktatorja
Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je po smrti Castra sporočil, da svet obeležuje smrt surovega diktatorja, ki je skoraj šest desetletij zatiral lastno ljudstvo. "Castrova dediščina so strelski vodi, kraja, nepredstavljivo trpljenje, revščina in zanikanje temeljnih človekovih pravic."
Trump pravi, da Kuba ostaja totalitarni otok, vendar upa, da se sedaj začenja premik stran od grozot v prihodnost, v kateri bodo lahko "čudoviti Kubanci" živeli v svobodi, ki si jo tako zelo zaslužijo.
"Čeprav se tragedije, smrti in bolečine, ki jih je povzročil Castro ne morejo izbrisati, bo naša administracija storila vse, kar lahko, da bodo Kubanci lahko začeli pot do blaginje in svobode," je sporočil Trump in dodal, da se v upanju na skorajšnjo svobodo na Kubi pridružuje številnim ameriškim Kubancem, ki so ga podpirali med predsedniško kampanjo, vključno z veterani invazije v Zalivu svinj.
Ameriška obveščevalna agencija Cia je takrat zakuhala propadlo invazijo kubanskih emigrantov za strmoglavljenje Castrovega režima.
Trump se je pred danes na smrt Fidela Castra že odzval in sicer le s kratkim tvitom "Fidel Castro je mrtev!".
Maduro: Vsi revolucionarji tega sveta moramo nadaljevati njegovo dediščino
Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je pozval k nadaljevanju poti, ki jo je utrl Castro. "Vsi revolucionarji tega sveta moramo nadaljevati njegovo dediščino in nositi naprej zastavo svobode, socializma, humane države," je tvitnil po objavi novice o Castrovi smrti.
Vučić: Srbija bo vedno visoko cenila svobodni duh, s katerim je Fidel branil suverenost svoje države
Kubancem je sožalno brzojavko poslal tudi predsednik srbske vlade Aleksandar Vučić. "Z njegovo smrtjo se končuje pomembno politično obdobje. Srbija bo vedno visoko cenila svobodni duh, s katerim je Fidel branil suverenost svoje države, da bi Kubo, kot je govoril, vrnil Kubancem," je zapisal.
Ši Džinping: Tovariš Castro bo živel večno
Predsednik komunistične Kitajske Ši Džinping je v sporočilu, ki so ga objavili na začetku osrednjih vesti na državni televiziji, poudaril, da bo "tovariš Castro živel večno".
"Kitajsko ljudstvo je izgubilo dobrega in iskrenega tovariša," je poudaril Ši, ki je tudi generalni sekretar kitajske komunistične partije. Fidela Castra je označil za "veliko osebnost našega stoletja", ki se je bodo "zgodovina in ljudje spominjali". Poudaril je še, da so se odnosi med Kitajsko in Kubo hitro razvili, zahvaljujoč prizadevanjem Fidela Castra od vzpostavitve diplomatskih odnosov leta 1960.
Hollande: Castro poosebljal kubansko revolucijo v vseh njenih upih in razočaranjih
Po oceni francoskega predsednika Francoisa Hollanda je Castro "poosebljal kubansko revolucijo, v vseh njenih upih in razočaranjih". Znova je pozval k popolni odpravi sankcij proti Kubi, da bi v celoti kot partnerica postala del mednarodne skupnosti. "Čeprav sem večkrat obsojal kršitve človekovih pravic na Kubi, sem bil vedno mnenja, da je embargo nesprejemljiva enostranska odločitev," je dejal.
Rajoy: Gre za osebnost zgodovinskega pomena
Španski premier Mariano Rajoy je izrazil sožalje kubanskemu narodu in vladi po Twitterju, ob tem pa Castra označil za "osebnost zgodovinskega pomena".
Zuma: Predsednik Castro se je poistovetil z našim bojem proti apartheidu
Južnoafriški predsednik Jacob Zuma je dal enega najbolj toplih poklonov pokojnemu kubanskemu voditelju. "Predsednik Castro se je poistovetil z našim bojem proti apartheidu. Navdihnil je Kubance, da so se nam pridružili v našem boju. V poklon njegovemu spominu moramo še naprej ohranjati in gojiti tesne vezi solidarnosti, sodelovanja in prijateljstva, ki obstajajo med Južno Afriko in Kubo," je dejal.
Asad: Legendarni upor ameriškemu embargu
Oglasil se je tudi sirski predsednik Bašar al Asad, ki je pozdravil "legendarni upor" Castra ameriškemu embargu.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je izpostavil "napredek na področju izobraževanja, pismenosti in zdravstva" pod vladavino Fidela Castra.
Amnesty International
Amnesty International pa je opozoril, da je njegov "dosežek pri izboljšanju dostopa do javnih služb milijonom Kubancev zmanjšala sistematična represija temeljnih svoboščin". Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice je izpostavila, da je stanje svobode izražanja njegova "najtemnejša dediščina", saj je njegovo vladavino med letoma 1959 do 2006 najbolj označevalo "neusmiljeno zatiranje svobode izražanja".
Brat kubanskega oporečnika ne bo žaloval za Castrom
Brat pokojnega kubanskega oporečnika Oswalda Paye pravi, da ne bo objokoval smrti nekdanjega kubanskega predsednika. "Je sicer zgodovinska osebnost, tako kot so bili to Mussolini in drugi tirani," je za nemško tiskovno agencijo dpa povedal Carlos Paya, ki že 30 let živi v Madridu. "Že na začetku svoje diktature je postavil svet v nevarnost, na rob svetovne vojne. Odgovoren je za ogromno število smrti, bolečine in žrtvovanj," je še povedal Paya. "Tisti, katerih ljubljene osebe so bile žrtve kastroizma, ne bomo žalovali za to osebo," je dodal.
Rimsko katoliški aktivist Oswald Paya (1952-2012), ki je vodil kubansko krščansko osvobodilno gibanje, je bil večkrat nominiran za Nobelovo nagrado za mir, leta 2002 pa je prejel nagrado Saharov, ki jo borcem za človekove pravice podeljuje Evropski parlament. Umrl je v prometni nesreči, za katero njegovi svojci vztrajajo, da je bila nameščena.
KOMENTARJI (911)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.