Vrsta cunamijev, ki je sledila potresu v Južnem Pacifiku, je na Samoi in Ameriški Samoi zahtevala številne žrtve. Po zadnjih uradnih podatkih je na Samoi, sosednji Ameriški Samoi in Tongi življenje izgubilo najmanj 111 ljudi, število pa naj bi po poročanju nekaterih medijih že preseglo 120. Oblasti se sicer tudi bojijo, da bo število ponesrečenih še naraslo, ko bodo reševalci dosegli najbolj odročne predele, poroča CNN.
Po navedbah tamkajšnjih oblasti na tisoče ljudi je poškodovanih, številne vasi so uničene, poroča Reuters. Med mrtvimi naj bi bili tudi turisti, poroča BBC. Iskanje morebitnih preživelih je v polnem teku. Doslej je smrt enega svojega državljana potrdila le Velika Britanija, več o morebitnih ponesrečenih turistih pa še ni znano.
Otočje Samoa tvorijo neodvisne države z okoli 217.000 prebivalcev in Ameriška Samoa pod upravo Washingtona z okoli 65.000 prebivalci. Oblasti na Samoi so danes izdale novo svarilo pred cunamijem, zato so se prebivalci spet začeli seliti na višje ležeča območja.
Z otočja so pozneje prišla poročila, da je bilo zadnje svarilo verjetno lažen alarm. Tihomorski center za obveščanje pred cunamiji namreč ni izdal novega svarila pred popotresnimi valovi, ameriški center za spremljanje potresov pa na območju ni zaznal novega tresenja tal.
Spomnimo, včeraj je Južni Pacifik prizadel potres z močjo 8 stopnje po Richterju. Potres je udaril v bližini Ameriške Samoe, sledilo pa mu je več popotresnih valov, cunamijev. Oblasti so po potresu tudi za Novo Zelandijo in druge manjše pacifiške otoke razglasile nevarnost pred cunamiji, a so nekaj ur po potresu preklicali opozorilo.
Le pol ure po prvem potresu je Pacifik streslo še enkrat. Tokrat je bila moč popotresnega sunka 5,6 stopnje po Richterju. Ob pristanišče Ameriške Samoe so udarili štirje cunamiji, z valovi, ki so dosegli višino do približno štiri metre in pol.
Valovi so dobesedno odnesli nižje ležeče obalne predele. Cunamiji so udarili le nekaj minut po potresu, zato prebivalci sploh niso imeli možnosti poiskati zavetišče. Zaradi potresa in cunamijev je izpadla tudi dobava elektrike, prekinjene so bile tudi komunikacije, na Ameriški Samoi pa tudi dobava vode. Z obličja zemlje so bile izbrisane celotne vasi, avtomobile pa je pometalo v morje.
Na tisoče prebivalcev Ameriške Samoe je ostalo brez strehe nad glavo. Domove in avtomobile je dobesedno odneslo.
Bela hiša je za Ameriško Samoo že razglasila veliko katastrofo, ameriški predsednik Barack Obama pa je obljubil denarno pomoč prizadetim območjem.
Nepripravljeni na katastrofo
Prebivalstvo otočja je bilo sicer v določeni meri pripravljeno na katastrofo, saj so v preteklosti izvajali vaje za pripravo na potres. Med drugim so oktobra 2007, po močnem potresu in cunamiju, v katerih je aprila tega leta na bližnjih Salomonovih otokih umrlo 22 ljudi, na Samoi izvedli vsenacionalno vajo.
Kljub temu je premier Samoe Tuilaepa Sailele Malielegaoi povedal, da ga je katastrofa šokirala in užalostila. "Odšlo je toliko ljudi. Odšlo je toliko stvari," je dejal.
Po dogajanju na Samoi je danes manjši in šibak cunami dosegel tudi Japonsko, vendar pa ni zahteval žrtev ali škode. Prav tako so na Japonskem že preklicali svarilo pred cunamijem.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.