Zaradi najnovejšega potresa ob japonski obali so morali začasno evakuirati vse delavce v jedrski elektrarni Fukušima. Iz podjetja Tepco, ki upravlja z elektrarno, so sicer sporočili, da zaradi potresnega sunka na tovarni ni novih poškodb.
Še pred potresom so v prvi reaktor japonske jedrske elektrarne Fukušima, ki je bila poškodovana v potresu in cunamiju, začeli vbrizgavati dušik, da bi tako preprečili eksplozijo vodika.
Dovajanje dušika se med evakuacijo delavcev ni pretrgalo, je sporočila družba Tepco. V reaktor bodo sicer vbrizgali 6000 kubičnih metrov dušika, postopek pa naj bi trajal šest dni.
V japonski agenciji za jedrsko varnost so povedali, da je to preventivni ukrep ter da ni neposredne nevarnosti eksplozije. Dušik naj bi nato vbrizgali tudi v reaktorja številka dva in tri.
Agencija je sicer Tepcu naročila, naj stalno izvaja meritve radioaktivnosti v okolici elektrarne ter javnosti posreduje vse podatke o tem.
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA ) je malo pred močnim popotresnim sunkom, ki je okoli polnoči stresel Japonsko, predstavila zadnje poročilo o stanju v jedrski elektrarni Fukušima Daiči.
''Stanje v kompleksu Fukušima Daiči ostaja zelo resno, čeprav obstajajo znamenja izboljšanja v delovanju nekaterih vitalnih funkcij elektrarne, kot je vnovična vzpostavitev električnega toka in delovanja instrumentov,'' je dejal Denis Flory, vodja oddelka za jedrsko varnost pri IAEA.
Po mesecu dni spet doma
Japonska vlada načrtuje, da bodo slab mesec po nesreči ljudem, ki živijo v bližini nuklearke, dovolili, da se za kratek čas vrnejo na domove ter iz njih vzamejo vrednejše stvari oziroma tisto, kar potrebujejo.
Domove so morali zaradi sevanja zapustiti ljudje, ki živijo v 20-kilometrskem območju okoli elektrarne, tisti, ki so od nje oddaljeni med 20 in 30 kilometrov, pa so dobili navodilo, naj se zadržujejo v zaprtih prostorih.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.