Hrvaški premier Andrej Plenković je na sestanku s savudrijskimi ribiči po eni strani dejal, da "se je treba izogibati incidentom" in da bo njegova država nadaljevala dialog s Slovenijo, po drugi strani pa jim je dejal, naj svojo dejavnost opravljajo "kot doslej", saj da za Hrvaško arbitraža ne obstaja. "Hrvaška bo zaščitila svoje interese in normalno delo hrvaških ribičev," je obljubil ribičem, ki so želeli vedeti, kako naj ravnajo v Piranskem zalivu, kjer jih - kot trdijo - preganja slovenska policija.
"Arbitraža na Hrvaško ni zavezujoča, ne priznava je vlada, imamo tudi zavezujočo pozicijo Sabora," je še dodal Plenković, čeprav trdi, da je treba k situaciji pristopati "zrelo".
Ribičem je nekoliko popihal na dušo tudi z izjavo, da ima njihova panoga velik potencial za rast, prav tako jim je za sektor uspelo pridobiti evropska sredstva. "Želimo, da je to organizirana branža, da je ribolov kontroliran, da se uporabljajo dovoljena sredstva in da imamo dovolj rib za potrebe domačega tržišča in za izvoz," je dejal.
Medtem pri nas ministrstva te dni zaključujejo pripravo podlag operativnih ukrepov za implementacijo arbitražne razsodbe.
Pripravljajo se tudi izhodišča za sprejem interventnega zakona, za katerega pristojni obljubljajo, da "bo poskrbel za ustrezne sistemske rešitve konkretnih življenjskih situacij državljanov ob meji in bo glede na predhodno opravljene pogovore z njimi zajel področja od pravic iz socialnih in zdravstvenih zavarovanj, sistema obdavčitve dohodkov, področja izobraževanja, kmetijstva, infrastrukture, okolja in ostalega".
Vlada bo interventni zakon obravnavala septembra.
"Plenkovićeva izjava je bila nepotrebna"
Izjava hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, da hrvaški ribiči v Piranskem zalivu lahko lovijo kot pred razsodbo arbitražnega sodišča, je nepotrebna, pa ocenjuje zunanji minister Karl Erjavec. Pojasnil je, da izjava ne prispeva k temu, da bi ustvarili vzdušje, potrebno za implementacijo arbitražne razsodbe.
Po besedah ministra je zaskrbljujoče, da premier članice EU in Nata poziva k vdiranju v slovensko morje. "Treba je vedeti, da je meja določena z arbitražno odločbo, da tukaj velja mednarodno pravo in ravno hrvaška stran je po razglasitvi arbitražne odločitve poudarjala, da se je treba izogibati enostranskim incidentom," je dejal Erjavec. Zato ga čudi, da hrvaški premier poziva k incidentom.
KOMENTARJI (684)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.