Perujska vlada je že obvestila severnokorejsko veleposlaništvo, da je označila "prvega sekretarja Pak Mjong Čola in tretjega sekretarja Dži Hjoka za persono non grata" oziroma nezaželeni osebi.
Ukrep so izvedli, ker so potrdili, da sta izvajala aktivnosti, ki niso v skladu z njunimi uradnimi dolžnostmi, so sporočili z zunanjega ministrstva, ne da bi pojasnili, s kakšnimi aktivnostmi sta se ukvarjala.
Dodali so, da so odločitev sprejeli tudi zaradi severnokorejskega stalnega kršenja resolucij Varnostnega svet Združenih narodov. Septembra je Peru sicer zaradi severnokorejskega jedrskega programa iz države že izgnal njihovega veleposlanika Kim Hak Čola, predtem pa so marca znižali število severnokorejskih diplomatov na veleposlaništvu na tri.
VS ZN soglasno s še strožjimi sankcijami proti Severni Koreji
Varnostni svet ZN je v petek soglasno – torej tudi s podporo Kitajske – sprejel strožje sankcije proti Severni Koreji zaradi njenega jedrskega in raketnega programa. Nove sankcije predvsem omejujejo izvoz nafte v to državo in omejujejo delo njenih državljanov v tujini, po ocenah tujih tiskovnih agencij bo njihov učinek precejšen.
Resolucijo so spisale ZDA, podprle pa so jo vse ostale članice VS ZN – tudi Kitajska, ki je glavna zaveznica režima v Pjongjangu. To je že tretja zaostritev sankcij proti Severni Koreji letos, kljub temu pa vsaj zaenkrat ni videti, da bi bili odločevalci v Washingtonu na eni strani in tisti v Pjongjangu na drugi strani kaj bolj pripravljeni na dialog za končanje krize.
Danes potrjena resolucija sicer med drugim prepoveduje skoraj 75 odstotkov izvoza rafiniranih naftnih proizvodov v Severno Korejo in omejuje prodajo surove nafte tej državi. Slednjo omejuje na največ štiri milijone sodov, medtem ko se izvoz rafiniranih proizvodov, vključno z dizlom in kerozinom, od prihodnjega leta omejen na največ 500.000 sodov letno. Zaprtje "naftne pipice", predvsem kitajske, bo hud udarec za že tako šepajoče severnokorejsko gospodarstvo.
Poleg tega resolucija odreja repatriacijo vseh severnokorejskih državljanov, ki delajo v tujini, do konca leta 2019. Gre v prvi vrsti za na desettisoče delavcev, ki v Rusiji in na Kitajskem po besedah uslužbencev Združenih narodov trpijo v razmerah, podobnih suženjskim, njihov zaslužek pa se steka v Pjongjang.
"Ta resolucija grize," je nove sankcije komentiral francoski veleposlanik pri ZN Francois Delattre in dodal, da je "maksimalna odločnost danes najboljši protistrup proti nevarnosti vojne". Da bi Severni Koreji preprečili kakršnokoli izogibanje sankcijam, so vse države zdaj avtorizirane, da ustavijo, pregledajo in tudi zasežejo ladje, ki jih sumijo, da prevažajo prepovedan tovor v ali iz te države.
Resolucija je odgovor mednarodne skupnosti na najnovejše izzivanje Pjongjanga – testno izstrelitev medcelinske balistične rakete 28. novembra, ki je zmogljivejša od vseh doslej in bi lahko celo ogrozila celinske ZDA.
Ameriški predsednik ZDA Donald Trump in severnokorejski voditelj sta se v minulih mesecih zapletla v nevaren besedni spor. Trump je Severni Koreji med drugim zagrozil s "popolnim uničenjem", medtem ko v Pjongjangu vztrajajo, da mora svet Severno Korejo preprosto sprejeti kot jedrsko silo.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.