Vojna ne izbira. Lahko se zgodi kjer koli, kadar koli in komur koli. To je izkusil tudi sirski narod. Najprej se je zgodil upor zoper vladavino Bašarja al Asada, nato pa so s krvavimi pohodi začeli skrajneži samooklicane Islamske države (IS).
Ljudje so že od marca 2011 bežali na varno – najprej znotraj države, nato pa čez mejo. Iz svojega doma so vzeli le najnujnejše, a velikokrat se je zgodilo, da so na poti morali pustiti tudi to, saj so pred napadalci bežali peš in reševali so svoja in gola življenja svojih najdražjih.
Zavetišče so našli v begunskih taboriščih v Turčiji, Jordaniji, Libanonu, pa tudi nemirnem Iraku in znotraj same Sirije. A to zimo se tudi tam soočajo s tragedijami, saj je območje zajel hud mraz in obilno sneženje.
Unicef ocenjuje, da je najmanj 7 milijonov otrok notranje razseljenih ali beguncev, ki nujno potrebujejo pomoč za preživetje. Številni namreč živijo v porušenih stavbah in neprimernih šotorskih zavetiščih, kjer so izpostavljeni snegu, močnemu vetru in temperaturam pod nič stopinj Celzija.
In vsak dan je številka ogroženih otrok višja, saj so predstavniki Unicefa zaznali primere, ko sirske družine več niso zmogle plačevati najemnin za primerne bivanjske prostore, tako da so se morale zateči v begunska šotorska naselja. Tam pa so, kot že rečeno, razmere katastrofalne.
Kako je Unicef Libanon otrokom v begunskem taborišču Beka razdelil pakete pomoči. Več ...
Unicef Libanon prav tako skrbi za trojčke, ki so bili pred dnevi rojeni v libanonskem begunskem taborišču Beka, mati pa je med porodom umrla. Več ...
Pomoč je za nekatere prišla prepozno
Iz Unicefa so sicer sporočili, da so doslej zagotovili topla oblačila, odeje, grelnike in finančno pomoč za več kot 900.000 otrok v Siriji, Iraku, Libanonu, Jordaniji in Turčiji. A tudi to ni dovolj.
Sicer pa je pomoč za nekatere prišla prepozno, saj z območja prihajajo grozljivi posnetki mrtvih otrok, ki so umrli zaradi izčrpanosti in mraza. Unicef poroča o smrti najmanj petih otrok v Siriji ter najmanj enega otroka v Libanonu. Predstavniki Unicefa se bojijo, da je žrtev še več.
Na spodnji fotografiji je sedemletni deček Khalil, ki je iz sirskega mesta Alepo zbežal v Turčijo. On in še okoli 100.000 sirskih otrok, ki živijo v begunskih šotoriščih v Turčiji, potrebujejo zimska oblačila in obutev:
Khalil, 7, from Aleppo stands barefoot in front of his tent in #Turkey’s Dikmen Valley #childrenofsyria @UNICEFmena pic.twitter.com/fw79Pc2Lmx
— UNICEF (@UNICEF) January 14, 2015
Krizne razmere tudi znotraj Gaze
S hudim mrazom, snegom, pred tem pa še obilnimi padavinami, ki so povzročile poplave, se soočajo tudi prebivalci Gaze. Številni so med zadnjo izraelsko ofenzivo ostali brez strehe nad glavo. Razseljeni so znotraj Gaze, večina pa jih životari v neogrevanih stavbah in spijo na tleh. V objektih ni poskrbljeno za osnovne bivanjske pogoje, poplave pa še naprej ostajajo realna grožnja. Tudi iz Gaze poročajo o smrtnih primerih zaradi podhladitev.
Moški skuša na ruševinah svojega doma v Gazi postaviti zaščito, kjer se bo družina skrila pred padavinami in mrazom:
Man wraps makeshift shelter in plastic to protect his family from the rain in #Gaza's Khuza'a: http://t.co/Le6ENEELlb pic.twitter.com/AinDuIZpFi
— UNICEFpalestine (@UNICEFpalestine) January 15, 2015
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.