O kraljevi poroki se govori kot o eni največjih varnostnih operacij, kar jih je Velika Britanija kadar koli videla. V prvi vrsti bo seveda treba poskrbeti za varnost kraljevega para. Tako Williama kot Kate bodo varovali po štirje varnostniki iz vrst kraljeve varnostne služne SO14, nekaj pa se jih bo pomešalo tudi med množico, ki se bo zbrala na ulicah Londona. Poroke se bodo udeležili tudi številni pomembneži, za njihovo varnost pa bo skrbelo okoli 70 do 80 varovalnih skupin.
Najbolj zahtevna naloga – varovanje celotnega dogodka in ogromne množice, ki se ga bo udeležila – pa je padla na pleča policije. Okoli 5000 policistov bo skrbelo, da bo poroka zares varen in radosten dogodek, v času poroke pa bodo ulice Londona z mestnih streh varovali tudi ostrostrelci. Načelnik Bob Broadhurst je dejal, da njegova ekipa ne bo oklevala in bo za zagotavljanje varnosti uporabila tudi takšne ukrepe, ki se jim ponavadi izogiba. "Delali bomo tako, da bomo zanesljivo vedeli, ali kdo na dan poroke načrtuje napad," je dejal Broadhurst.
Pristojni se namreč zavedajo, da ob takšnem dogodku, kot je kraljeva poroka, vedno obstaja možnost terorističnega napada. Pogoji so idealni – velika množica ljudi na enem mestu, številni pomembneži in svetovno odmeven dogodek. Največjo nevarnost naj bi predstavljale irske in islamistične skrajne skupine, medtem ko ne gre zlahka jemati niti anarhističnih skupin in na stotine posameznikov, ki imajo duševne težave in so v preteklosti že zalezovali člane kraljeve družine.
A policija zagotavlja, da je dobro pripravljena. Okoli 60 že znanim prestopnikom, ki bi lahko predstavljali grožnjo, je policija na dan poroke prepovedala vstop v središče mesta.
Danes prijeli že več kot 20 ljudi
Prav tako so danes že prijeli več kot 20 ljudi, za katere sumijo, da so sodelovali v načrtovanju akcij, s katerimi bi ogrozili oziroma motili poroko. Kljub temu so predstavniki policije sporočili, da ne obstaja posebna teroristična grožnja. Po neuradnih podatkih naj bi policisti aretacije izvajali v skvotih oziroma nezakonito naseljenih stavbah, kjer se zbirajo in živijo anarho-levičarski aktivisti.
Okolico poročne poti so že večkrat pregledali, da bi se prepričali, da ni nikjer skrito kakšno eksplozivno telo. "Policisti so izurjeni in pozorni. Preiščejo vse točke, kjer bi lahko kdo kaj skril," je dejal policist Ian Fairman, ki nadzoruje preiskovalne ekipe.
Preprečiti bodo skušali kakršne koli incidente
Dobro pripravljenost policije je pohvalil tudi župan Londona Boris Johnson. "Ljudem lahko zagotovim, da so policisti pripravljeni, da uporabijo vsa sredstva, da zagotovijo normalen potek kraljeve poroke in da pri tem ne bomo imeli nikakršnih incidentov," je dejal.
Britanci se namreč še kako spomnijo lanskega decembra, ko je med protesti v Londonu nekaj protestnikov napadlo vozilo, v katerem sta bila princ Charles in njegova žena Camilla. Napadalci so na rolls-roycu omenjenega para razbili okno in vozilo umazali z barvo. Charles in njegova soproga sicer v incidentu nista utrpela nikakršnih poškodb, ostal pa je grenak priokus.
Astronomsko visoki stroški
Grenak priokus pa ima tudi vodstvo policije, in sicer zaradi stroškov, ki jih varovanje dogodka prinaša. Stroške varovanja, ki ga opravlja policija, namreč ne nosi kraljeva družina, pač pa država, to pa pomeni, da gredo sredstva iz policijskega proračuna.
Celotno varovanje naj bi stalo slabih 23 milijonov, takšen znesek pa se na policijskem proračunu še kako pozna. "Ceno" poročnega dneva je sicer dvignila poteza premierja Davida Camerona. Ta je namreč poročni dan razglasil za državni praznik, kar pomeni, da ima večina Britancev dela prost dan. Tisti, ki na ta dan morajo delati, kot so denimo policisti, reševalci, gasilci in uslužbenci v javnem prometu, pa običajno za delo na praznik dobijo dodatno, ponavadi kar dvojno plačilo.
Londonska metropolitanska policija, ki mora stroške varovanja kriti, je britansko notranje ministrstvo prosila za pomoč. "David Cameron je razglasil praznik. Denar, ki ga potrebujemo za varovanje, bo prišel iz našega proračuna, za katerega je Cameron že napovedal, da ga bo zmanjšal," je dejal vodja metropolitanske policije Peter Smyth. "Cameron je sprejel odločitev. Naj zanjo tudi plača," je dodal.
Preberite še: Kako se Velika Britanija pripravlja na poroko stoletja?
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.