EU je po odstopu Hosnija Mubaraka politične strani v Egiptu pozvala k dialogu za sestavo nove vlade, kjer bodo zastopani vsi. Visoka predstavnica Evropske unije za zunanjo politiko Catherine Ashton je dejala, da spoštuje odločitev Mubaraka, da odstopi, in dodala, da je EU vedno podpirala egiptovsko ljudstvo pri doseganju mirnega prehoda k demokraciji.
Na pomisleke glede nadaljnjih potez vojske, ki sedaj vlada državi, je Ashtonova odgovorila, da ima tamkajšnja vojska "poseben odnos z ljudmi". "Dobili so priložnost, da peljejo državo naprej, in upamo, da bodo to storili," je še dejala in dodala, da bodo naslednje ure in naslednji dnevi "kritični". Ob tem EU egiptovsko vojsko poziva, naj še naprej ravna odgovorno in naj zagotovi, da bodo demokratične spremembe potekale mirno.
Ljudje v Egiptu si po besedah Ashtonove zaslužijo veliko pohvalo, ker so na tako miren in dostojanstven način dosegli, da je bilo njihovo "zelo jasno in glasno sporočilo" slišano. EU je pripravljena pomagati Egiptu pri doseganju trdne demokracije, kolikor bo le lahko, je še poudarila Ashtonova. "Pomagali jim bomo, ne narekovali, kaj naj naredijo," je dodala. Poleg tega je visoka zunanjepolitična predstavnica Unije izrazila upanje, da bo imela kmalu priložnost obiskati Egipt in osebno posredovati vsa ta sporočila. Pomoč pri tranziciji je Egipčanom obljubil tudi britanski premier David Cameron, ki je ponovil tudi besede, da mora vojska čim prej predati oblast civilni, da bo tranzicija dokončna.
Medtem je nemška kanclerka Angela Merkel odhod komentirala z besedami, da je s tem naredil uslugo Egipčanom. Poudarila je tudi, da mora Egipt še naprej spoštovati sporazume z Izraelom, da ne bi med državama izbruhnilo nasilje. Tudi z Izraela prihaja upanje, da se med državama ne bo nič spremenilo. "Danes je dan velikega veselja. Smo priča zgodovinski spremembi. Delim veselje s prebivalci Egipta, z milijoni, ki se veselijo na ulicah," pa še dodaja Merklova.
Ameriški podpredsednik Joe Biden pa je odhod Mubaraka označil kot 'ključen moment' za Bližnji vzhod in dejal, da mora biti tranzicija v Egiptu neizogibna. “To mora biti začetek poti k demokraciji,” je dejal. Sporočilo o Mubarakovem odhodu si je iz Ovalne pisarne v Beli hiši ogledal tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je pozneje dejal, da Mubarakovo dejanje odraža voljo egiptovskega ljudstva. "Ljudje so spregovorili. Egipčani so oblastem dali jasno vedeti, da ne bodo zadovoljni z ničemer manj kot pristno demokracijo," je dejal Obama. Vojsko v državi je pozval, naj izpelje tranzicijo v državi k pravi demokraciji. Ameriški predsednik še pravi, da se zaveda, da to še ni konec, ampak šele začetek, da narod čaka še veliko težkih trenutkov in da ostaja še veliko neodgovorjenih vprašanj.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je pozval k transparentni in mirni tranziciji v Egiptu. V državi si želi videti svobodne, poštene in kredibilne volitve, ki bodo prinesle čimprejšnjo civilno oblast. Podobnega mnenja je tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy.
Türk: Treba je podpreti željo Egipčanov po spremembah
Slovenski predsednik Danilo Türk je v odzivu na dogajanje dejal, da upa na mirno tranzicijo, ki ne bo povzročala pretresov, ki bi ogrozili mednarodni mir in varnost. "Na trgu Tahrir smo videli nov obraz Egipta, mlade in izobražene ljudi, ki iščejo novo identiteto Egipta," je dogajanje v Kairu za TV Slovenija ocenil predsednik Türk. Dejal je še, da želja po mirni tranziciji ne sme biti močnejša od želje po demokratični preobrazbi, zato je treba spoštovati in podpreti željo Egipčanov po spremembah.
Tudi slovensko zunanje ministrstvo je pozdravilo odločitev egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka, ki je z odstopom omogočil nadaljnje demokratične korake v tranziciji Egipta. "Odstop je sprostil nevarno energijo ulice in upamo, da bo pripomogel k oblikovanju prehodne vlade in k čimprejšnji izvedbi demokratičnih volitev," so zapisali v sporočilu.
Kot poudarjajo na MZZ, Slovenija podpira prizadevanja egiptovskega ljudstva, ki si želi prehod v nov, demokratičen, pluralistični in svoboden Egipt. V pričakovanju mirnega prenosa oblasti mora demokratična tranzicija v Egiptu vsebovati politične, strukturne in pravne reforme, omogočiti izgradnjo demokratičnih institucij ter ob tem upoštevati glas ljudstva, so še dodali.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.