V ameriškem Baton Rougeu, prestolnici ameriške zvezne države Louisiana, so v streljanju umrli trije policisti, trije pa so bili ranjeni. Nanje je streljal 29-letni temnopolti nekdanji marinec Gavin Long.
Policija je okoli devetih zjutraj po lokalnem času prejela klic, da se ob avtocesti v bližini policijske postaje sprehaja "sumljiva oseba s puško". Ko so prispeli na kraj, je moški začel streljati nanje.
Priče so povedale, da so videle strelca s črno masko čez obraz in oblečenega v vojaška oblačila. V izmenjavi strelov, ki je trajala več kot 15 minut, so umrli trije policisti ter strelec, trije policisti pa so ranjeni, eden je v kritičnem stanju.
Long je bil nekdanji marinec, ki je bil po petih letih častno razrešen, dobil je tudi več odlikovanj, med drugim tudi za vzorno vedenje. Sicer pa je na spletu razvil osebnost s psevdonimom Cosmo Setepenra. Objavljal je video posnetke, izdal je celo več knjig. Še bolj vneto je objavljal posnetke po smrti Altona Sterlinga, ki sta ga v Baton Rougu ubila policista.
Samega sebe je označeval za "duhovnega svetovalca".
Prejšnji teden je na svojem Youtube kanalu Convos with Cosmo (Pogovori s kozmosom) objavil posnetek, na katerem je govoril o Sterlingovi smrti in protestih, ki so jih sledili. "Če želite kar naprej protestirati, počnite to, a tisti bolj resni, tisti pravi, alfa posamezniki, vemo, kaj je treba storiti. Šteje samo denar ali to, da udarimo nazaj, to je vse, za kar jim je mar. Dobiček in kri. Dobiček in kri. Dobiček in kri. Nič drugega," je dejal. Protestiranje je označil za "čustveno" in "za ženske".
Pritoževal se je nad policijskim nasiljem ter dejstvom, da so policisti zelo redko, če sploh, zaradi neupravičenega streljanja obtoženi. "Moč ne spoštuje šibkosti. Moč spoštuje le moč," je na Twitterju zapisal dva dni po Sterlingovi smrti.
Imel je več spletnih strani, na katerih se je označeval za nutricionista, življenjskega učitelja, strokovnjaka za prehrano, osebnega trenerja, pisatelja in duhovnega svetovalca.
V svoji spletni biografiji je med drugim zapisal, da se je zaradi "duhovnega razsvetljenja" izpisal iz fakultete, prodal svoja avtomobila, razdal svojo materialno lastnino, in odšel v Afriko, ki jo je označil za svojo domovino.
Pred tednom je v enem izmed objavljenih videoposnetkov dejal: "Moramo udariti nazaj."
Ko je ostrostrelec v Dallasu ubil pet policistov, je v jezi zaradi smrti temnopoltih moških v rokah policije, govoril o povračilu. "To je pravica," je dejal v posnetku, v katerem je branil ostrostrelca.
V enem izmed posnetkov pa je povedal, da "če bi se mu karkoli zgodilo", poudarja, "da ni povezan" z nobeno izmed ekstremističnih organizacij. Povedal je, da je sicer bil član radikalne sekte Nation of Islam, a da ga ne smejo povezovati s tem. "Ne povezujte me z ničemer. Mislim svoje misli, sprejemam svoje odločitve. Sam sem tisti, ki bo moral prisluhniti sodbi. To je vse. In moje srce je čisto," je dejal.
Na svoj 29. rojstni dan si je v rojstnem Kansas Cityu izposodil avtomobil in se odpeljal v Baron Rouge, da bi izvedel grozljivi napad. Nekaj ur pred tem je na Twitterju zapisal: "Samo zato, ker se zjutraj zbudiš, še ne pomeni, da živiš. In samo to, da si se otresel svojega fizičnega telesa, še ne pomeni, da si mrtev."
Policija je sporočila, da napad ni bil rasno motiviran, saj je napadalec ubil tudi temnopoltega policista.
Ubil je namreč tri policiste, 32-letnega temnopoltega Montrella Jacksona, 41-letnega Matthewa Geralda in namestnika šerifa 45-letnega Brada Garafolo.
Jackson je na Facebooku 8. julija zapisal, da je psihično in čustveno izžet, odkar so v Baton Rougu izbruhnili protesti. "Prisežem pri Bogu, da imam rad to mesto, a se sprašujem, če ima to mesto rado mene. V uniformi sem tarča grdih, sovražnih pogledov, ko pa je ne nosim, pa me vidijo kot grožnjo … To so težki časi. Prosim, ne dovolite, da sovraštvo zastrupi vaša srca," je zapisal.
'Napadi na civilizirano družbo se morajo končati'
Ameriški predsednik Barack Obama je streljanje označil za strahopetno dejanje. "Gre za napade na javne uslužbence, na pravno državo in na civilizirano družbo in to se mora končati," je dejal. Pripomnil je, da so bili policisti, ki med svojim delom vsakodnevno tvegajo svoja življenja, da zagotovijo varnost, že drugič v dveh tednih ubiti v strahopetnem in zavržnem napadu.
Obama se je v televizijskem prenosu javil tudi iz Bele hiše. Američane je pozval, da se združijo in vzdržijo razdiralne komunikacije. "Ne glede na motiv, smrt teh pogumnih policistov poudarja nevarnost, s katero se policisti po državi soočajo vsak dan in kot narod moramo jasno in glasno povedati, da nič ne upravičuje nasilja nad policisti," je povedal.
"Vsi se moramo osredotočiti na besede in dejanja, ki nas lahko kot državo združijo, ne še bolj delijo. Moramo umirjati svoje besede in odpreti svoja srca. Vsi mi," je dodal.
Guverner Louisiane John Bel Edwards je na novinarski konferenci dejal, da gre za "popolnoma neopisljiv, grozoten zločin".
V Baton Rougeu sta v začetku meseca policista ustrelila temnopoltega osumljenca, ko je bil ta že na tleh, zaradi česar so v mestu izbruhnili protesti. Temu je sledilo streljanje v Dallasu, v katerem je bilo ubitih pet policistov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.