Po podatkih Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) bi lahko bila poškodovana sredica reaktorja 2 v jedrski elektrarni Fukušima, kjer je ponoči eksplodiralo. Generalni direktor IAEA Yukiya Amano je na tiskovni konferenci povedal, da "obstaja možnost poškodbe sredice". Poškodovanih naj bi bilo manj kot pet odstotkov sredice.
"Gre za zapleteno zadevo, ker nimamo dovolj podatkov in ne poznamo podrobnosti. Lahko samo predvidevamo," je povedal Amano. "Poskušam izboljšati komunikacijo z Japonsko."
Prav tako obstaja možnost, da je poškodovana primarna posoda reaktorja, a to še ni potrjeno. "Je razpoka? Luknja? Ni ničesar? Tega še ne vemo," je dejal Amano in dodal, da pritisk v prostoru ni padel. "Če bi bila škoda velika, bi moral pritisk pasti."
Amano je še pojasnil, da je japonska jedrska kriza zaskrbljujoča, a verjame, da je stanje drugačno, kot je bilo leta 1986 v Černobilu. IAEA bo sicer poslala manjšo skupino strokovnjakov na Japonsko, predvsem za nadzor sprememb v okolju. Amano je še dodal, da je težko predvideti, ali se bo stanje izboljšalo ali poslabšalo. "Kazalniki so mešani," je zaključil.
Eksplodiralo v dveh reaktorjih
Omenjena eksplozija, že tretja v jedrski elektrarni Fukušima Daiči, je v reaktorju 2 odjeknila ob 6.20 po japonskem času.
Močna eksplozija je stresla tudi reaktor 4, nato pa je izbruhnil požar, med katerim se je v okolje sprostila večja količina radioaktivnih snovi. V sredo zjutraj po lokalnem času je v reaktorju znova zagorelo. Požar še gasijo, tuji mediji pa poročajo, da se v zrak vije črn dim.
Stavbo, v kateri je reaktor 4, so sicer iz helikopterjev zalivali z vodo, da bi ohladili izrabljeno jedrsko gorivo. Zaradi eksplozije sta namreč v zidu zunanje stavbe nastali dve luknji. Gorivo je bilo tako izpostavljeno okolju.
Težave s hlajenjem reaktorjev
Kot razlagajo na naši upravi za jedrsko varnost, je v reaktorju 2 eksplozija odjeknila zaradi istih razlogov kot na reaktorjih 1 in 3. Težava je v sistemu za hlajenje reaktorja, saj je cunami poškodoval zunanje električno napajanje in zasilne dizel generatorje ter tako onemogočil hladilne sisteme reaktorjev. Posodi reaktorjev 1 in 3 naj bi bili nepoškodovani, kljub eksplozijam. Stanje v elektrarnah Fukušima Daini, Onagava in Tokai pa naj bi bilo varno in stabilno.
V prispevku Stopnja jedrske nesreče dejansko večja? si lahko preberete več o razlogih za eksplozije na reaktorjih.
Stopnja radiacije po eksploziji narasla
Zaradi eksplozij je stopnaj sevanja na območju elektrarne narasla. Ob vhodu v elektrarno so ob enih zjutraj po srednjevropskem času namerili 11,9 milisiverta na uro. Zdaj se po podatkih IAEA sevanje že zmanjšuje; šest ur po prvem merjenju so ob vhodu v elektrarno namerili 0,6 milisiverta na uro.
"Zdaj lahko govorimo o stopnji radiacije, ki lahko vpliva na zdravje ljudi,“ pa je dejal predstavnik japonske vlade, šef sekretariata Yukio Edano. Poudaril je, da je nevarno stopnjo radiacije mogoče zaznati na območju elektrarne, a da naj bi stopnja radiacije z razdaljo padala. Edano je dodal, da se zdi, da tudi na reaktorjih 5 in 6 hladilni sistem ne deluje pravilno.
Japonsko ministrstvo za promet je snad Fukušimo zaradi radiacije uvedlo 30-kilometrsko območje prepovedi letov.
Po poročanju japonske tiskovne agencije Kyodo je bila radiacija v mestu Maebaši, ki je približno 100 kilometrov severneje od Tokia, desetkrat višja kot ponavadi.
Tudi v Tokiu je stopnja radiacije višja od običajne, a pristojni pravijo, da ni tako visoka, da bi ogrožala življenja. Po novici, da so tudi v Tokiu zaznali rahlo višjo radiacijo, je na spletnih omrežjih zavladala prava panika, saj so številni pozivali prebivalce Tokia, naj zapustijo prestolnico in se odpravijo proti jugu. Zaradi situacije v Fukušimi so mnogi zaskrbljeni. "Situacija z jedrsko elektrarno v Fukušimi je vse slabša in postaja me vse bolj strah. Zdaj se odpravljam po nakupih s svojim bolnim otrokom in poskušala bom najti več vode in drugih dobrin,“ je na Facebooku zapisala Junko Yabe.
Francija eno, Japonska drugo
Vodja francoske uprave za jedrsko varnost Andre-Claude Lacoste je dejal, da betonski zadrževalni hram okoli reaktorja 2 ne tesni več. Ocenjuje, da je nesreča v japonski nuklearki dosegla šesto na sedemstopenjski mednarodni lestvici jedrskih dogodkov. Japonske oblasti vztrajajo pri oceni, da je dogajanje v Fukušimi doseglo četrto stopnjo. Ta pomeni nesrečo v jedrski elektrarni, ki je brez pomembnejšega tveganja za okolico, medtem ko šesta stopnja predstavlja resno nesrečo z znatnimi izpusti v okolje.
V Franciji sicer budno spremljajo dogajanje na Japonskem, saj je Francija druga na svetu po številu jedrskih reaktorjev in 75 odstotkov vse elektrike dobi prav iz nukleark.
Tepco evakuiral svoje uslužbence
Tokijsko električno podjetje (Tepco), ki je upravljavec elektrarne, je večini svojih delavcev ukazalo, naj elektrarno zapustijo. V Fukušimi so pustili le 50 svojih delavcev. "Še vedno ohlajujemo z morsko vodo, a smo tiste uslužbence, ki pri tem ne sodelujejo neposredno, evakuirali na bolj varne lokacije,“ so sporočili iz Tepca. Po poročanju medijev je območje elektrarne zapustilo 750 uslužbencev.
Z evakuacijo so začela tudi številna tuja podjetja, ki umikajo uslužbence iz Tokia in delov severne Japonske.
Evakuirali tudi prebivalce
Premier Naoto Kan je v televizijskem nagovoru povedal, da so oblasti z 20-kilometrskega območja okoli tovarne izselili še zadnje prebivalce in da morajo tisti, ki živijo na območju, ki je od 20 do 30 kilometrov oddaljeno od tovarne, ostati v svojih domovih. Dodal je, da razume zaskrbljenost prebivalcev, a da je pomembno, da ostanejo mirni.
Na ogroženih območjih so v zbirnih centrih razdelili tablete kalijevega jodida, premier Kan pa je državljane prek SMS-sporočil pozval, naj naslednje štiri dni varčujejo z energijo, saj je po močnem potresu in cunamijih oskrba z energijo problematična.
Selitev veleposlaništva
Avstrija bo svoje veleposlaništvo iz Tokia preselila v Osako, ki leži 400 kilometrov južneje. Zaradi nepredvidljivih posledic poškodb na jedrski elektrarni je več letalskih družb že odpovedalo ali preusmerilo svoje lete, ki so bili prvotno usmerjeni proti Tokiu. Lete proti letališču Narita v Tokiu sta odpovedala kitajski prevoznik Air China in tajvanska letalska družba Eva Air, nemška Lufthansa pa je lete preusmerila.
'Govorijo eno, delajo drugo'
V točnost uradnih podatkov, ki jih v javnost daje japonska vlada, dvomijo nekateri strokovnjaki za jedrsko energijo. Med njimi je tudi John Large, neodvisni jedrski inženir, ki ga je za poročanje o dogajanju z japonskimi elektrarnami najel Greenpeace. Za Guardian je dejal, da japonska vlada dela eno, govori pa drugo. "Evakuirali so 180 tisoč ljudi, a pravijo, da ni radiacije,“ je dejal. "Enako je bilo s Černobilom, ko so govorili, da imajo nekaj težav, potem pa smo videli pravo razsežnost nesreče,“ je dodal.
"To, čemur smo priča, kaže jasne vzorce tajnosti in zanikanja,“ je dejal Paul Dorfman, ki je včasih deloval v britanski komisiji, ki je pregledovala tveganja glede radiacije. "Japonska vlada je vedno poskušala znižati pomembnost jedrskih nesreč. Trenutno Japoncem ne bi smel nihče verjeti,“ je dodal.
WikiLeaks: Japonska ima tradicijo prikrivanja težav z jedrsko energijo
Medtem je WikiLeaks objavil novo depešo, v kateri japonski politik Taro Kono ameriškim diplomatom sporoča, da je japonsko ministrstvo za gospodarstvo, ki je odgovorno tudi za jedrsko energijo, prikrivalo jedrske nesreče ter tudi probleme in posledice, ki so povezani z industrijo z jedrsko energijo.
Depeša je bila napisana leta 2008, v njej pa Kono piše o problematiki jedrskega odpada in nevarnosti naravne katastrofe, pri tem pa se sprašuje, ali je v "deželi vulkanov“ sploh možno na varen način shranjevati jedrske odpadke.
EU za testiranje evropskih elektrarn
V Evropski uniji obstaja podpora izvedbi stresnih testov za vse evropske jedrske elektrarne, je v Bruslju povedal evropski komisar za energijo Günther Oettinger. Stresni testi bodo po besedah komisarja prostovoljni, na voljo pa bodo tudi sosedam in partnerjem EU.
Direktor slovenske uprave za jedrsko varnost Andrej Stritar pa je dejal, da je skeptičen glede obljub komisarja in da že obstaja veliko sistemov, s katerimi preverjajo stanje in izboljšujejo varnost. Dodal je še, da so si elektrarne različne in da ni mogoče opredeliti enega merila za vse. Nemogoče je torej narediti en enostaven test za vse elektrarne, meni Stritar. Sicer pa pravi še, da je treba stanje neprestano izboljševati in da so preverjanja koristna.
Francija napovedala pregled jedrskih elektrarn
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je zavrnil zahteve po spremembi francoske jedrske politike. Francoske jedrske elektrarne naj bi bile desetkrat varnejše od ostalih, saj imajo dvojni zaščitni ovoj. Okoljska ministrica Nathalie Kosciusko-Morizet pa je napovedala, da bodo izvedli varnostni nadzor v vseh 58 reaktorjih.
Nemška kanclerka Angela Merkel je dejala, da bo Nemčija zaprla vse jedrske elektrarne, ki so začele delovati pred letom 1980. Gre za sedem elektrarn, zaprte pa naj bi ostale tri mesece, ni pa jasno, kaj se bo z njimi zgodilo po izteku tega obdobja.
Ruski premier Vladimir Putin je ukazal takojšen pregled ruskih jedrskih elektrarn in ponovno preučitev ruske jedrske energetske strategije. Zagotovil je, da Rusija ni gradila nukleark na potresnih območjih in tudi nima načrtov, da bi jih. "Vendar pa moramo biti pripravljeni za vsak primer," je dejal. Rusija je sicer ena vodilnih proizvajalk jedrske energije v svetu, nuklearke pa gradi tudi v tujini.
Tudi italijanska vlada ne namerava spreminjati svojih načrtov o izgradnji 13 jedrskih elektrarn do leta 2030, je dejala ministrica za okolje Stefania Prestigiacomo.
KOMENTARJI (691)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.