Leto 2014 je bilo za otroke eno najslabših doslej, je v letnem poročilu ocenil Unicef. "To leto je bilo uničujoče za milijone otrok. Otroci so bili umorjeni med poukom v šolah ali med spanjem, mnogi so bili ugrabljeni, mučeni, prisiljeni sodelovati v spopadih kot vojaki, žrtve spolnih zlorab in trgovanja, številni so izgubili starše in postali sirote. Nikoli v sodobni zgodovini ni bilo tako veliko otrok izpostavljenih takim brutalnostim," je razmere orisal izvršni direktor te organizacije Anthony Lake.
15 milijonov otrok se je znašlo v središču spopadov v Srednjeafriški republiki, Iraku, Južnem Sudanu, na palestinskih ozemljih, v Siriji in Ukrajini. 230 milijonov jih živi na območjih, kjer divjajo vojne, številni med njimi so morali zapustiti svoje domove. Mnogi so bili prisiljeni k sodelovanju v spopadih kot otroci vojaki ali uporabljeni kot tarče sprtih strani.
"V 2014 je bilo na poti v šolo ali iz šole domov ugrabljenih na stotine otrok. Na desettisoče otrok je bilo prisiljenih sodelovati v spopadih. Napadi na izobraževalne in zdravstvene ustanove ter zloraba šol za vojaške namene so močno porasli," lahko preberemo v poročilu, objavljenem na spletni strani slovenskega Unicefa, kjer so navedli nekaj v nebo vpijočih statističnih podatkov:
- V Srednjeafriški republiki je zaradi spopadov prizadetih 2,3 milijona otrok. Skoraj 10.000 jih je bilo v zadnjem letu prisiljenih sodelovati v spopadih, več kot 430 otrok je umrlo ali bilo pohabljenih – trikrat več kot v letu 2013.
- V Gazi je v 50 dni trajajoči vojni brez domov ostalo 54.000 otrok, 538 jih je bilo ubitih in več kot 3.370 poškodovanih.
- V spopadih v Siriji je bilo prizadetih 7,3 milijone otrok, vključno z 1,7 milijona otrok beguncev. Združeni narodi so v prvih devetih mesecih letošnjega leta potrdili najmanj 35 napadov na šole, v katerih je bilo ubitih 105 otrok in vsaj 300 ranjenih.
- V Iraku, kjer so spopadi prizadeli 2,7 milijona otrok, je bilo pohabljenih in ubitih najmanj 700 otrok. V obeh državah so bili otroci žrtve, priče ali celo povzročitelji ekstremnega nasilja.
- V Južnem Sudanu zaradi akutne podhranjenosti trpi približno 235.000 otrok. Skoraj 750.000 otrok je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove in več kot 320.000 jih je postalo beguncev. Po podatkih Združenih narodov je bilo letos ubitih vsaj 600 otrok, najmanj 200 pohabljenih, približno 12.000 pa jih je postalo vojakov.
- Izjemno število kriznih žarišč v letu 2014 je prispevalo k temu, da so pritegnila malo svetovne pozornosti in bila hitro pozabljena. Dolgotrajne krizne razmere v državah kot so Afganistan, DR Kongo, Nigerija, Pakistan, Somalija, Sudan in Jemen so terjale še več otroških življenj.
- V letošnjem letu so se pojavile nove grožnje zdravju in blaginji otrok: zaradi izbruha ebole v Gvineji, Sierri Leoneju in Liberiji je pet milijonov otrok opustilo šolanje, na tisoče pa jih je ostalo brez staršev.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.