V Italiji so zaznali številne primere Nigerijk, ki so žrtve trgovine z ljudmi in prisilne prostitucije, poroča Al Jazeera. Lani je v državo nezakonito prebegnilo več kot 1.200 Nigerijk, leto pred tem pa jih je bilo 300, kaže poročilo Mednarodne organizacije za migracije. "Uradne ocene sicer še nimamo, a vse kaže, da je skoraj 80 odstotkov teh žensk namenjenih za prostitucijo," je dejal predstavnik omenjene organizacije Flavio Di Giacomo.
Obljubljajo jim dobro plačane službe v Evropi
Dokazi, ki jih je v Nigeriji zbrala Eugenia Bonetti, ki se z vsemi silami bori proti trgovini z ljudmi, kažejo, da je imela kar ena tretjina žensk v nigerijskem mestu Benin kontakte z lokalnimi preprodajalci ljudi. Ti so sami izbrali svoje žrtve, do njih pristopili in jim tudi ponudili službe v Evropi. Vse skupaj pa je seveda laž.
Najprej jim želijo zlomiti telo in duha
Tiste, ki pristanejo na delo v Evropi, so nato najprej posiljene in pretepene, psihično zlorabljene in ustrahovane. Nasilje izvajajo člani nigerijske mafije, ki nadzoruje preprodajo teh žensk. Sistematične zlorabe se dogajajo tudi med potjo v Evropo, in sicer z namenom, da so žrtve ob prihodu tako psihično uničene in zlomljenega duha, da imajo zločinci večji nadzor nad njimi, s tem pa manj težav z bežanjem, prijavami na policiji in podobno. Ustrahovane so tudi s tem, da bodo kriminalci napadli ali umorili njihove sorodnike v Nigeriji. Še več: večino teh žensk že v Nigeriji odpeljejo k vudu čarovniku, ki izvede ritual, med katerim mora ženska obljubiti, da bo poplačala svoj dolg osebi, ki je denar založila za njen odhod v Evropo. Če tega ne stori, bo za kazen umrla ali pa bo znorela. Ženske temu verjamejo ter se tudi zato ne upirajo izkoriščanju in zlorabam. Predstavniki nevladnih organizacij so bili priča dogodkom, ko so se ženske med podajanjem izjave italijanskim policistom zoper njihove mučitelje zaradi izrednega strahu in prepričanja, da jih bo doletela vudu kazen, začele dušiti.
Naslednja postaja: Libija
Hiše, v katerih je potekala prisilna prostitucija, so odkrili tudi v Libiji. Nadzor nad ženskami je imela nigerijska mafija, ki je tako pred odhodom v Evropo želela dokončno zlomiti žrtve. Tam so jih zadrževali tudi leto dni, preden so jih poslali naprej v Evropo. Predstavniki nevladnih organizacij so dejali, da so jim ženske, ki so bile tam ujete, zaupale, da so si v nožnice potiskale tkanine, saj so upale, da jim tako uspe preprečiti zanositve ali pa okužbe s spolnimi boleznimi.
V Libiji je zaradi vojne in ugodnih razmer posel nigerijski mafiji zacvetel. Ko so mafijci ocenili, da je čas za odhod v Evropo, ženske zberejo in jih pošljejo naprej. Dolg žrtev pa seveda narašča.
Višina dolga tudi do 65.000 evrov
Številke kažejo na grozljive razmere na terenu. Če pogledamo leto 2011: takrat je bilo v Evropi 30.000 Nigerijk, ki so bile prisiljene v prostitucijo. Kriminalci od njih zahtevajo vračilo dolga, kateri se giblje tudi do 65.000 evrov, opozarjajo nevladne organizacije.
Ob tem opozarjajo, da je nigerijska mreža preprodajalcev ljudi izredno dobro organizirana in izredno nevarna. Iz Združenih narodov so sporočili, da je prav Nigerija ena izmed osmih držav sveta, ki se sooča z najhujšimi oblikami preprodaje ljudi.
Ne le v domovini, v nevarnosti so tudi v Italiji
Mafijci na ženske, ki z begunskimi ladjami pridejo iskat zatočišče v Evropi, prežijo tudi na italijanskih tleh. Zato predstavniki nevladnih organizacij skušajo zaščititi ženske, ki se prvič znajdejo v italijanskih begunskih centrih. Skušajo jih podučiti o nevarnostih, ki prežijo na njih.
Zakon pravi eno, resnično življenje je drugo
Sicer so ženske, ki se uspejo rešiti ujetništva preprodajalcev, po italijanskih zakonih zaščitene, a kljub temu še vedno večina njih spolzi skozi sistem, ki jih zmelje in izvrže.
Ena izmed njih je tudi 26-letnica, ki je spregovorila o svoji izkušnji. Spala je na vzmetnici, ki je bila v sobi, ven pa je lahko šla le takrat, ko se je bila prisiljena prodajati. V krempljih zločincev je bila od leta 2007 do 2012. Še vedno se boji maščevanja nigerijske mafije, ki bi lahko škodovala njenim sorodnikom v domovini.
Če je prekršila pravilo bordela, jo je lastnica pretepla. Tako ji je na primer z razbito steklenico porezala stopalo. Vsako noč je morala prinesti vsaj 120 evrov, kar je pomenilo, da se je morala prisilno prodati vsaj šestim osebam na dan. Le manjši del tega denarja je šel v odplačilo njenega dolga. Njena mučiteljica ji je namreč zaračunavala prebivališče, hrano in tudi oddajanje mesta na pločniku, kjer je stala in čakala na stranke.
Kako so jo ujeli v past?
26-letnica je dejala, da je leta 2006 v svojem domačem nigerijskem mestu spoznala žensko, ki je nato v Italiji vodila javno hišo. Prav v tem času je bila v izredno težkih razmerah, saj ji je umrl oče, družina pa ni imela več denarja za preživljanje. Stara je bila 18 let, ko jo je sosed spoznal z omenjeno žensko. Slednja ji je obljubila delo v Italiji in za njeno pot založila denar, ko pa je žrtev prišla tja, ji je dejala, da ji je dolžna 35.000 evrov in da jih bo vrnila s prostitucijo.
26-letnici je celo uspelo zbežati, a so ji Italijani zavrnili prošnjo za azil in jo deportirali nazaj v Nigerijo. Tam so jo čakali člani nigerijske mafije, ki so bili prijatelji ženske, ki jo je imela v ujetništvu. Od nje so zahtevali preostanek denarja, ki naj bi ga dolgovala. Sledile so številne grožnje, tudi s smrtjo, tako da je 26-letnica zbežala in se vrnila nazaj v Italijo. Tam so jo oblasti najprej strpale v zbirni center, iz katerega so jo želele deportirati nazaj v Nigerijo, a so jo predstavniki nevladnih organizacij še pravočasno rešili. Zahtevali so, da jo italijanski sistem začne obravnavati kot žrtev preprodaje in prisilne prostitucije. Njihov boj še vedno ni končan.
V zadnjih 14 letih so italijanske nevladne organizacije uspele rešiti več kot 24.000 žrtev prisilne prostitucije. A strah zaradi varčevanja in ukinjanja sredstev je močan, saj bi to pomenilo, da bi vse več žensk prepustili izkoriščanju.
Vprašanje, ki se poraja, je tudi, zakaj moški v Evropi ne sprevidijo, kaj plačujejo? Očitno se nočejo zavedati, da plačujejo ženskam, ki so večinoma prisiljene v prostituiranje in da tam niso zaradi svoje lastne želje po zaslužku.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.