Če je Siemens izigral Iva Boscarola, ki je nameraval s svojim električnim letalom Alpha Electra kot prvi preleteti Rokavski preliv, pa je letalsko družbo Airbus, ki je prelet opravila danes, izigral francoski pilot Hugues Duval. Ta je včeraj zvečer kot prvi s svojim električnim letalom Cri-Cri E-Cristaline preletel morje med Dovrom in Calaisem.
Francoz Duval prvi preletel Rokavski preliv z električnim letalom
Kot poroča francoska spletna stran AeroVFR, je Francoz, ki je s svojim letalom nanizal že vrsto hitrostnih rekordov, imel dovoljenje za letenje, kmalu po najavi leta nad Rokavskim prelivom pa naj bi mu ga oblasti preklicale. Duval sicer ima stalno dovoljenje za letenje, zato ni potreboval posebne dovolilnice, a ko je napovedal let, mu kontrola letenja ni dovolila preleta. To Duvala ni ustavilo in je vseeno preletel preliv.
Duval je za let s svojim električnim dvomotorcem, ki velja za najmanjše električno dvomotorno letalo s človeško posadko na svetu, potreboval zgolj 17 minut. Po preletu je pomenljivo dejal, da je četrtek popoldan izbral zato, ker je bil vremensko najugodnejši.
Première traversée de la manche en avion électrique. Atterrissage 19:40 à Calais. Fait!
Posted by Hugues Duval on Thursday, July 9, 2015
Francoz je s tem dejanjem preprečil Airbusu, da bi s svojim električnim letalom E-Fan postal prvi, ki mu je uspelo preleteti Rokavski preliv. Airbusov E-Fan se je na polet podal danes ob 10.15 uri in ga uspešno nekaj pred 11. uro tudi opravil.
Ta dosežek v letalstvu sicer šteje za prestižno lovoriko, a očitno gre v ozadju za tekmo milijonov, iz katere se je pred dnevi športno umaknil slovenski podjetnik Boscarol (Pipistrel) potem, ko so ga Nemci izigrali. Boscarol bi moral namreč kot prvi z električnim letalom preleteti Rokavski preliv v torek, na podvig pa se je pripravljal skoraj leto dni. Dobil je tudi vsa dovoljenja, a so ga na dan, ko bi se lahko zapisal v zgodovino, zaradi prepovedi nemškega Siemensa, izigrali. Siemens naj bi namreč dobavil električni motor za Pipistrelovo letalo Alpha Electra, a so preklicali dobavo, češ da motor še ni dovolj testiran. Mnogi poznavalci pa menijo, da je na Siemens pritisnil Airbus.
Zgodovina se ponavlja
Leta 1909 so se za naslov prvega, ki mu je uspel prelet Rokavskega preliva, potegovali trije piloti. Hubert Latham, Charles de Lambert in Louis Bleriot, lovoriko pa je osvojil slednji, ki je za polet iz Francije v Anglijo potreboval 36 minut. Lahko bi rekli, da se je zgodovina 106 let po tem zgodovinskem dnevu, ko je bil osvojen pomemben mejnik v letalstvu, nekoliko ponovila. V trikotniku Boscarol – Esteyne – Duval je slavil slednji, ki se je na pot podal, ko je izvedel, da je Siemens-Airbus naveza Pipistrelu preprečila polet.
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.