
"Naši voditelji so zahtevali skupno žrtvovanje. A ko so to zahtevali, so mene iz tega izključili. Preverjal sem pri svojih superbogatih kolegih, da bi ugotovil, kaj so ugotovili oni. Tudi njih so iz tega izključili," je svoj članek o povišanju davkov za najbogatejše začel Warren Buffet, eden izmed najbogatejših Zemljanov.
V članku, objavljenem v ameriškem časopisu New York Times, je Buffet ameriško administracijo pozval, naj poviša davke za bogate. Pri tem dodaja, da se glede davkov megabogatašem pri sprejemanju davčne zakonodaje prizanaša, medtem pa se srednji in spodnji razred borita v Afganistanu ter večina Američanov komaj preživi iz dneva v dan.
Pri tem opozarja, da tisti, ki služijo s tem, da denar vlagajo, plačujejo znatno nižje davke kot tisti, ki denar služijo z vsakdanjim delom. Opozarja, da so bile davčne stopnje za bogataše v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja veliko višje. Zavrača tudi trditve, da bi zaradi višjih davkov povzročili upad investicij. "Ljudje investirajo, da bi zaslužili, in davki jih niso nikoli prestrašili. In tistim, ki trdijo, da višje davčne stopnje zavirajo ustvarjanje delovnih mest, bi povedal, da je bilo med letoma 1980 in 2000 ustvarjenih skoraj 40 milijonov delovnih mest. In veste, kaj se je zgodilo potem: nižje davčne stopnje in veliko manj ustvarjenih delovnih mest," nadaljuje Buffet.
Poudaril je, da je zvezni davčni urad leta 1992 od 400 najbogatejših Američanov pobral 29,2 odstotka njihovega dohodka, ki je skupaj znašal 16,9 milijarde dolarjev. Leta 2008 pa so skupni dohodki 400 najbogatejših znašali kar 90,9 milijarde dolarjev, a od tega so plačali le 21,5 odstotka v zvezno blagajno. Opozarja še, da leta 2008 kar 88 od 400 bogatašev ni prijavilo osebnih dohodkov. Prav vsi pa so imeli kapitalske dohodke. "Nekateri moji kolegi so se morda res odrekli delu, vendar še vedno vsi radi investirajo. Tudi jaz," je zapisal.
Zapisal je še, da je lani efektivna davčna stopnja zanj znašala 17,4 odstotka, kar je veliko manj, kot je znašala za tiste, ki so bili zaposleni v njegovi pisarni. Njihovi dohodki so bili namreč obdavčeni od 33- do 41-odstotno.

"Ne dovolite obupanosti državljanov"
Posebej ustanovljena kongresna komisija z dvanajstimi člani kongresa bo imela nalogo, da v prihodnjih mesecih pripravi načrt, kako proračunski primanjkljaj znižati za 1,5 bilijona dolarjev. Tretji najbogatejši človek na svetu meni, da je še pomembneje to, da ustavijo upadanje zaupanja Američanov v kongres, hkrati pa tudi ustavijo obupanost svojih državljanov. Američani namreč vse bolj menijo, da se politiki niso sposobni soočati z vse večjimi fiskalnimi težavami.
Sam predlaga, da davčna stopnja za 99,7 odstotka državljanov ostane nespremenjena. Spremenil pa bi davčne stopnje za najbogatejše. Tistim, ki letno zaslužijo več kot milijon dolarjev, bi povišal davke, še bolj pa bi povišal davčne stopnje za tiste, ki letno zaslužijo več kot 10 milijonov dolarjev.
"Mojim prijateljem in meni je do milijarderjev prijazni kongres prizanašal dovolj dolgo. Čas je, da se naša vlada zresni glede skupnega žrtvovanja," je Buffet zaključil svoj prispevek.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.