Reševalci so danes našli še dve trupli na ladji Costa Concordia, ki je nasedla v petek, 13. januarja, pred italijansko obalo. 14. in 15. žrtev sta ženski. Našli pa so ju na palubi, v bližini internetne kavarne. Nacionalnost žrtev še ni znana. Zdaj je torej 15 potrjenih žrtev, 22 ljudi pa še pogrešajo. 13. truplo, ki naj bi bilo že precej razgrajeno, so našli včeraj. Šlo naj bi za žensko, ki je še niso identificirali.
Italijanska civilna zaščita je dala zeleno luč za začetek prečrpavanja skoraj 2400 ton goriva iz ladje. Gorivo namreč predstavlja veliko nevarnost za okolje, prečrpavanje pa naj bi trajalo skoraj mesec dni. Prečrpavanje bo izvajala nizozemska družba Smit, ki bo delo začela v torek zjutraj, so povedali predstavniki italijanske obalne straže.
Gorivo bodo prečrpavali v posebno ladjo, hkrati pa bodo v Costo Concordio črpali vodo, da bi ohranili ravnotežje plovila. Obenem bodo zavarovali okolico ladje, v primeru, da bi se gorivo izlilo. Obalna straža je dovoljenje za začetek črpanja izdala, potem ko so potrdili, da je ladja stabilna in da ni nevarnosti, da se potopi.
Otok postal turistična atrakcija
Otok Giglio, ob katerem je nasedla Costa Concordia, je zdaj postal tudi prava turistična atrakcija. Ponudba prevozov na otok namreč trenutno ne zadovoljuje povpraševanja turistov z morbidno željo, da si ogledajo nasedlo ladjo, v kateri verjetno še vedno ležijo trupla. Tudi lokalni turistični urad na Gigliu potrjuje veliko povpraševanje za obisk otoka, a kot dodajajo, potencialne obiskovalce prosijo, naj otok obiščejo morda prihodnji mesec, saj je na otoku veliko reševalcev, ki morajo opraviti svoje delo.
Iskanje skrivnostne ženske in računalnika
Italijanski preiskovalci zdaj iščejo prenosni računalnik, ki naj bi ga kapitan Francesco Schettino odnesel z ladje, nato pa spravil neznano kam. Na računalniku bi lahko bili namreč vsi potrebni podatki, ki bi lahko omogočili popolno rekonstrukcijo dogodkov, ki so privedli do nesreče, ki je zahtevala več življenj in ogromno škodo.
Italijanski mediji ugotavljajo, da bi lahko računalnik odnesla neka skrivnostna ženska, ki je kapitana obiskala v njegovem hotelu. Po besedah italijanskega novinarja, ki je v hotelu s Schettinom opravil intervju, se je predstavila kot predstavnica družbe Costa Crociere, ki je lastnik ladje. Stara naj bi bila med 40 in 50 let in imela svetle lase. Novinar italijanske televizije Newsmediaset, ki je s kapitanom končal intervju ravno, ko se je pojavila ta ženska, pravi, da so takrat že ugasnili kamere in je zato niso posneli. Je pa povedal, da se je precej razjezila nanj in ga spraševala, kaj počne.
Posnele naj bi jo nadzorne kamere v hotelu, vendar lastnik hotela Paolo Fanciulli pravi, da posnetke zaradi varovanja osebnih podatkov po 48 urah že brišejo, zato njenega posnetka ne bodo našli. Družba Costa Crociere je sporočila, da oseba, ki je bila v stiku s kapitanom, ni odnesla nobenega računalnika.
Mediji se tudi sprašujejo, zakaj je bil kapitan v trenutku, ko je prišel z ladje, oblečen v jakno, ki ni bila del njegove uniforme.
Kapitan se je takoj po nesreči zavedal katastrofe
Dogajanje takoj po nesreči sta opisala tretja častnica na krovu Silvia Coronika, ki je bila ob nesreči dežurna na poveljniškem mostu, in prvi strojnik Giuseppe Pilon. Oba trdita, da je kapitan že nekaj minut po trčenju v čeri vedel, kako resen je položaj, a kljub temu več kot uro ni dal ukaza za evakuacijo.
Coronika pravi, da so po trčenju najprej poskušali ugotoviti, koliko oddelkov je zalila voda. Kapitan pa je že nekaj minut po nesreči hostesam naročil, naj posadki in potnikom sporočijo, da je vse pod nadzorom in naj bodo mirni ."A le nekaj minut zatem smo se vsi zavedeli, da so razmere zelo resne, saj ladje že ni bilo več mogoče voditi." Takrat so poklicali s kapitanije v Civitavecchii in vprašali, ali je ladja v težavah, kapitan pa je ukazal, naj rečejo, da so le ostali brez elektrike in da ne potrebujejo pomoči. Šele pozneje je sodelavcem omenil, da bi potrebovali vlačilce, ni pa povedal zakaj. Dodala je, da so kapitana najverjetneje zmedli številni obiskovalci, ki jih je povabil na poveljniški most, in da zato ni takoj ukrepal. "Panično je hodil z ene strani poveljniškega mostu na drugo," je povedala.
Ko sem zapustila poveljniški most, so ljudje že pripravljali rešilne čolne, je še dodala. "Kmalu zatem so začeli skakati v morje, saj se je ladja hitro nagibala na bok. Nato sem tudi sama skupaj z 20 ali 30 ljudmi skočila v morje in odplavala do obale. Tam sta že bila tudi Schettinova tesna sodelavca Ciro Ambrosio in Dimitrios Christidis skupaj z drugimi člani osebja. Bili so suhi in povedali so mi, da so obalo dosegli v rešilnem čolnu," še pravi.
Pilon pa pravi, da je takoj po trku preveril, kaj se je zgodilo. Strojnik mu je povedal, da je v ladjo že začela vdirati voda, ki se je hitro dvigala. Takoj nato so ugasnile luči. Preveril je stanje in o ugotovitvah takoj obvestil Schettina. "Povedal sem mu, da je voda že zalila strojnico, električno razdelilno omaro in območje pod krmo. Seznanil sem ga s tem, da smo ostali brez nadzora nad ladjo, in ga obvestil tudi o kritičnih razmerah ter to večkrat ponovil," je povedal. Prav tako nekdanji strojnik Alberto Fiorito pa trdi, da so prešteli pet poplavljenih oddelkov, vedeli pa so, da lahko ladja zdrži, če so poplavljeni največ trije.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.