Po Zemlji v zadnjih tednih pustošijo naravne katastrofe, ki ustrezajo vzorcem podnebnih sprememb, ki so jih že pred časom napovedali znanstveniki, je v sredo sporočila Svetovna meteorološka organizacija s sedežem v Ženevi.
Spomnimo samo na hud vročinski val v Rusiji in številne požare, ki so posledica tako visokih temperatur, kot jih v Rusijo ne pomnijo že več kot 80 let, ter ene najhujših poplav v Pakistanu v zadnjih 100 letih.
Strokovnjaki tudi zato zdaj izpostavljajo, da je treba nujno najti boljše načine za napovedovanje ekstremnih vremenskih pojavov. O tem naj bi znanstveniki razpravljali na srečanjih v Evropi in ZDA, ki bodo ta in prihodnji mesec potekala pod okriljem ZDA, Združenih narodov in Velike Britanije.
Strokovnjaki medvladne skupine ZN o podnebnih spremembah (IPCC) so že v svojem poročilu leta 2007 opozorili, da je dvig povprečne globalne temperature razlog za pogostejše ekstremne vremenske pojave, kot so številnejši in bolj intenzivni vročinski valovi ter obilnejše deževje. Ugotovili so tudi, da dvig globalne temperature obenem vpliva na druge spremembe, kot so dvig morske gladine, taljenje ledenikov in podobno.
Ameriška vesoljska agencija Nasa pa je sporočila, da je bil v večini Evrope in na vzhodu ZDA letošnji julij precej toplejši kot običajno. Letošnje leto bi lahko bilo glede na dosedanje vreme najtoplejše, odkar je Nasa leta 1951 začela meriti temperature.
V Vzhodni Evropi, delu Vzhodne Azije in na vzhodu ZDA je bil letošnji julij kar pet stopinj nad dolgoletnim povprečjem. Po drugi strani je bilo v Srednji Aziji in Južni Ameriki prejšnji mesec hladneje kot običajno, tako da je bila globalna temperatura letos le 0,55 stopinje Celzija nad povprečjem, še ugotavlja Nasa.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.