V prestolnici Malija Bamako se je v luksuznem hotelu od 7. ure po lokalnem času odvijala drama. Oboroženi napadalci so vdrli v hotel in med streljanjem kričali "Alah akbar". Zajeli so okoli 170 talcev, med njimi je bilo kakih 140 hotelskih gostov in 30 uslužbencev. Ubili so več kot 20 ljudi.
Misija ZN v Maliju je navajala 20 ubitih, varnostni viri pa so za AFP dejali, da je življenje izgubilo 27 strank hotela in zaposlenih. Poleg tega so bili v spopadih ubiti ali pa so se razstrelili najmanj trije napadalci.
Odgovornost za napad je prevzela afriška skrajna islamistična skupina Al Mourabitoun. Sporočili so, da so pri načrtovanju napada sodelovali s skupino Al Kaida v islamskem Magrebu (AQIM).
Točno število napadalcev ni znano
Vsaj del napadalcev naj bi se do hotela pripeljal v vozilu z diplomatskimi tablicami in se tako izognil običajnim varnostnim ukrepom. Kot je poročala dpa, naj bi pri tem ubili najmanj tri hotelske varnostnike. Koliko točno je bilo napadalcev, zaenkrat ni znano, saj so eni govorili o le dveh, kar očitno ni držalo, nekateri pa o več kot deset.
Po nekaj urah drame s talci so malijske varnostne sile v hotelu sprožile obsežno operacijo. Na pomoč so jim priskočili pripadniki tamkajšnje misije Združenih narodov ter francoski in ameriški vojaki. Slednji so pomagali pri umiku civilistov na varne lokacije, malijski vojaki pa so iz hotela reševali talce in skušali onesposobiti napadalce.
Napadalci izpustili tiste talce, ki so znali citirati Koran
Že pred operacijo varnostnih sil naj bi napadalci sicer sami izpustili več talcev, domnevno muslimanov, ki so znali citirati Koran. Nekaj naj bi jih uspelo tudi samih pobegniti.
Zaenkrat ni povezav z napadi v Parizu
Malijski islamisti so večinoma povezani z Al Kaido in ne z Islamsko državo (IS). Zaenkrat ni dokazov o povezavi med današnjimi napadi v Bamaku in napadi v Parizu pred tednom dni, a francoska vojska je na čelu boja proti islamistom na severu Malija, svoji nekdanji koloniji.
Nemška agencija Dpa izpostavlja, da so želeli islamistični teroristi z napadom na hotel Radisson Blu - ta je vse do danes v sicer za tujce nevarnem Bamaku veljal za varnega - očitno sejati strah. Izbor cilja naj bi tako nosil pomembno simbolično sporočilo, da pred nasiljem džihadistov ni varen nihče.
Islamistično nasilje v Maliju ne pojenja
Uporniški sever Malija je spomladi 2012 padel v roke uporniških Tuaregov in z Al Kaido povezanih džihadističnih skupin, ki pa so bile nato s pomočjo francoskih vojakov januarja 2013 premagane. V zahodnoafriški državi je več kot 10.000 pripadnikov modrih čelad in tudi posebna misija EU.
V malijskem mestu Sevare so teroristi avgusta letos 24 ur oblegali nek hotel in zajeli talce. Ubitih je bilo pet vojakov, pet uslužbencev Združenih narodov in štirje napadalci.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dogajanje smo ves dan spremljali V ŽIVO:
20.35: Ni še jasno, ali je akcija popolnoma končana, a v hotelu zagotovo ni več talcev. Zdaj še iščejo morebitne žrtve. Informacij o napadalcih, ki so bili dlje časa zabarikadirani v zgornjem nadstropju hotela, ni.
20.20: Francoski obrambni minister je sporočil, da zaenkrat med žrtvami ni francoskih državljanov.
20.17: Operacija v hotelu še traja, predstavniki varnostnih sil hodijo od sobe do sobe in iščejo žrtve, poroča AP. Točno število žrtev zato še ni znano, a tudi AP poroča o 27 truplih.
19.53: Misija ZN v Maliju navaja 20 ubitih, varnostni viri pa so za AFP dejali, da je življenje izgubilo 22 talcev.
19.49: Francoski dopisnik iz Malija François Rihouay je za BBC povedal, da je zdaj največje vprašanje, ki se poraja glede napada, kako so napadalci dobili diplomatske tablice. Dodal je, da naj bi bilo končno število žrtev 18, ubita pa sta bila tudi dva napadalca.
Drugi tudi mediji so medtem poročali o 27 truplih, saj naj bi jih toliko naštel mirovnik ZN.
19.14: Malajska pevka Inna Modja je v podporo svojim rojakom na Twitterju delila fotografijo, pod katero je zapisala, da bo Bamako vedno svoboden in da tema ne bo ubila upanja.
Les Ailes de Bamako seront Libres à Jamais ! Their Darkness Will Not Kill Our Hope, Freedom, #StandUp #PrayForBamako pic.twitter.com/PSxNp97yZT
— Inna Modja Official (@Innamodja) November 20, 2015
19.10: Po poročanju nekaterih tujih medijev naj bi bilo med 27 mrtvimi tudi pet napadalcev.
19.09: Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je najostreje obsodil napad v hotelu v Bamaku, v katerem so napadalci "ubili še neznano število ljudi in jih še veliko več ranili". Še posebej je zaskrbljen, ker do tovrstnih napadov prihaja v trenutku, ko v mirovnem procesu med vlado in uporniki beležijo napredek.
19.03: V Maliju so po poročanju 24UR tudi trije slovenski vojaški inštruktorji, ki sodelujejo pri usposabljanju lokalne vojske, delujejo pa v mednarodni misiji pod francoskim poveljstvom. Dva sta prav v Bamaku, a po podatkih 24UR nista poškodovana. Zaradi kočljivih varnostnih razmer slovenska vojska identitete vojakov v Maliju ne želi razkriti.
18.31: Skrajna islamistična skupina Al Mourabitoun, ki je prevzela odgovornost za današnji napad, je sporočila, da je pri načrtovanju sodelovala s skupino Al Kaida v islamskem Magrebu (AQIM). Vodja skupine Al Murabitun je bil znani terorist Mohtar Belmohtar, sicer Alžirec, ki naj bi bil ubit poleti v ameriškem letalskem napadu v Libiji, a je kasneje AQIM to zanikala.
18.16: Malijski islamisti so večinoma povezani z Al Kaido in ne z Islamsko državo (IS). Zaenkrat ni dokazov o povezavi med današnjimi napadi v Bamaku in napadi v Parizu pred tednom dni, a francoska vojska je na čelu boja proti islamistom na severu Malija, svoji nekdanji koloniji.
Nemška tiskovna agencija dpa izpostavlja, da so želeli islamistični teroristi z napadom na hotel Radisson Blu - ta je vse do danes v sicer za tujce nevarnem Bamaku veljal za varnega - očitno sejati strah. Izbor cilja naj bi tako nosil pomembno simbolično sporočilo, da pred nasiljem džihadistov ni varen nihče.
18.10: Že pred operacijo varnostnih sil naj bi napadalci sicer sami izpustili več talcev, domnevno muslimanov, ki so znali citirati Koran. Nekaj naj bi jih uspelo tudi samih pobegniti.
18.09: Vsaj del napadalcev naj bi se do hotela pripeljal v vozilu z diplomatskimi tablicami in se tako izognil običajnim varnostnim ukrepom. Kot je poročala dpa, naj bi pri tem ubili najmanj tri hotelske varnostnike. Koliko točno je bilo napadalcev, zaenkrat ni znano, saj so eni govorili o le dveh, kar očitno ni držalo, nekateri pa o več kot deset.
Po nekaj urah drame s talci so malijske varnostne sile v hotelu sprožile obsežno operacijo. Na pomoč so jim priskočili pripadniki tamkajšnje misije Združenih narodov ter francoski in ameriški vojaki.
18.01: Talci so rešeni, v hotelu pa je še vedno nekaj oboroženih napadalcev, ki so se zaprli v zgornje nadstropje, malezijske specialne sile pa jih skušajo pregnati na plan.
17.31: Pripadnik ZN naj bi v hotelu v dveh nadstropjih videl 27 trupel, 12 v kleti hotela in 15 v drugem nadstropju, poroča Reuters. Ubili naj bi dva napadalca.
17.28: Drama s talci je končana, zdaj iz hotela evakuirajo ranjence.
17.22: Drame s talci je po skoraj devetih urah le konec, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil notranji minister Malija Salif Traore. Kot je še povedal na novinarski konferenci, varnostne sile še skušajo izslediti vse napadalce.
Ob sklicevanju na tuje varnostne vire AFP tudi poroča, da naj bi v hotelu doslej našli 18 trupel. Med ubitimi naj bi bil Belgijec.
Nemška tiskovna agencija dpa medtem poroča, da sta odgovornost za napad po poročanju več medijev prevzeli dve skupini, povezani s teroristično mrežo Al Kaida.
O tem med drugim poroča arabska televizija Al Džazira, pa tudi mavretanijski portal Al Ahbar, ki govori o skupinah Al Murabitun in Al Kaida v islamskem Magrebu (AQIM). Vodja skupine Al Murabitun je bil znani terorist Mohtar Belmohtar, sicer Alžirec, ki naj bi bil ubit poleti v ameriškem letalskem napadu v Libiji.
16.43: Napadalci v hotelu v Bamaku ne zadržujejo več talcev, poroča Reuters, ubitih naj bi bilo 18 ljudi, med njimi Belgijec.
16.23: Po neuradnih podatkih malijske radijske postaje naj bi v napadu umrlo 15 ljudi.
15.52: Odgovornost za napad na hotel je po poročanju agencije Reuters prevzela z Al Kaido povezana afriško-džihadistična skupina Al-Mourabitoun.
Skupina s središčem v severnem Maliju, ki jo sestavljajo predvsem Tuaregi in Arabci, je na Twitterju objavila sporočilo, v katerem je prevzela odgovornost za napad na hotel v Bamaku, kjer še vedno zadržujejo talce. Navedbe še niso potrjene.
15.43: V Mali so prispeli pripadniki francoske specialne enote.
15.22: Malijsko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so do zdaj ubili tri strelce, ki so zavzeli hotel. Ostali napadalci naj bi se vzpenjali proti strehi hotela.
15.18: Iz hotela so rešili štiri kitajske talce in enega uslužbenca Turkish airlines.
15.00: Pripadniki varnostnih sil v notranjosti luksuznega hotela v Bamaku postopno napredujejo iz nastropja v nadstropje in rešujejo talce, ki so zaprti v svojih sobah.
14.35: Iz hotela je slišati streljanje, pripadniki specialnih sil se trudijo osvoboditi talce.
14.20: Francoska letalska družba Air France je sporočila, da je iz varnostnih razlogov do preklica odpovedala vse polete v in iz prestolnice Bamako.
14.09: Malijski notranji minister Salif Traore je novinarjem dejal, da sta dva pripadnika specialnih enot ranjena. Zatrdil je, da so vse izhode iz stavbe zavarovali in da nihče od skrajnežev ne bo imel možnosti pobega.
14.00: Koliko talcev je še v hotelu, ni popolnoma jasno. Lastniki hotela so na svoji spletni strani objavili, da je po njihovih zadnjih podatkih, ki so jih pridobili, v hotelu še 125 gostov in 13 zaposlenih. Naj opozorimo, da se te številke menjajo iz minuto v minuto, saj akcija reševanja talcev intenzivno poteka. Nekateri talci so uspeli najti sami pot ven iz stavbe.
13.44: Turški premier Ahmet Davutoglu je sporočil, da so specialne enote iz hotela rešile pet članov Turkish airlines. Z dvema, ki sta še vedno ujeta v hotelu, so v kontaktu. Najprej so imeli informacijo, da je v hotelu šest uslužbencev Turkish airlines, a nato so izvedeli, da jih je sedem.
13.41: Moški, ki so ga rešili iz hotela, je dejal, da so napadalci komunicirali v angleškem jeziku.
13.32: Francoske oblasti so v Bamako, kjer poteka obračun s skrajneži, ki so napadli hotel, poslale svojo protiteroristično enoto. Tja pošiljajo še 10 pripadnikov specialne enote forenzikov.
❗️ #Bamako Flash info : départ de personnels du #GIGN pour le #Mali pic.twitter.com/vwOZipXO28
— GendarmerieNationale (@Gendarmerie) November 20, 2015
13.28: Malijski minister za varnost Salif Traore je dejal, da so specialne enote rešile 50 oseb, 30 ljudi pa je iz hotela zbežalo brez njihove pomoči.
13.27: Nekateri tuji mediji poročajo, da v akciji reševanja sodelujejo ameriške in francoske specialne enote, in sicer skupaj z malijskimi.
13.14: Iz letalske družbe Air France so sporočili, da je bilo v hotelu 12 njihovih članov posadke, a so jih že rešili, tako da so zdaj na varnem. Gre za dva pilota in 10 članov kabinskega osebja.
13.05: Francoski predsednik Hollande je sporočil, da delajo vse, kar je v njihovi moči, da rešijo talce iz hotela.
13.04: Pripadniki malijskih specialnih enot se pomikajo po nadstropjih in pregledujejo prostore. Sliši se streljanje.
13.02: Indijske oblasti so sporočile, da so v hotelu nastanjeni tudi njeni državljani, in sicer okoli 20 državljanov.
13.00: Lokalni mediji poročajo, da so varnostne sile iz hotela rešile okoli 80 oseb.
12.59: Dogajanje okoli hotela:
#BREAKING: Video of #Mali forces near the Hotel in #Bamako - @RT_com pic.twitter.com/gUkbioKGsB
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) November 20, 2015
12.52: Francoska vlada je zaradi dogajanja v Bamoku na Maliju na nogah. Francoski zunanji minister Laurent Fabius je na tiskovni konferenci dejal, da bodo storili, kar je potrebno, da se spopadejo z napadalci v hotelu. V francoskem veleposlaništvu v Bamaku so vzpostavili krizno enoto.
Naj še enkrat spomnimo, da je bil Mali nekoč francoska kolonija, in sicer vse do leta 1960. Januarja 2013 je Francija tja napotila svojo vojsko, da bi preprečila, da bi skrajneži zavzeli prestolnico Bamako.
12.48: V hotel so vdrli pripadniki malijskih specialnih enot. Akcija je v polnem teku.
12.41: Napadalci naj bi talce nagnali v kletne prostore, je dejal zaposleni, ki je uspel zbežati iz hotela.
12.40: Malijski minister za varnost je potrdil tri smrtne žrtve: dva malijska in en francoski državljan.
12.31: Neuradno naj bi šlo za napadalce iz skupine Ansar al-Din. Gre za skrajno militantno skupino, ki si želi vzpostaviti šerijatsko pravo na Maliju. Njihov vodja je Iyad Ag Ghaly, ki je bil v devetdesetih letih viden vodja upornikov plemena Tuaregov. Skupina je prvič napadla marca 2012.
12.30: Nad hotelom kroži helikopter. ZN misija na Maliju je na območje poslala svoje varnostne sile.
12.23: Solidarnost z Malijem
Just so everyone is prepared, here is what the flag of Mali looks like: pic.twitter.com/uPIEJF1DPk
— Danny Hershtal (@hershtal) November 20, 2015
12.22: Malijski predsednik Ibrahim Boubacar Keita je predčasno zaključil svoj obisk Čada in se odpravil domov, so sporočili iz njegovega kabineta.
12.15: Pevec Sekouba Bambino iz Gvineje je med tistimi, ki so uspeli zbežati iz hotela. Novinarjem je dejal, da so ga zbudili streli. Najprej je menil, da gre za kriminalce, ki so prišli morda ropat, a nato je dojel, da ne gre za običajne kriminalce, temveč dobro organizirano skupino.
12.07: Trije zaposleni v družbi Turkish airlines so uspeli zbežati iz hotela, poročajo turški vladni viri.
12.04: Napadalci se pomikajo od sobe do sobe, iz nadstropja v nadstropje, je neuradno dejal vir iz malijskih varnostnih sil, ki so obkolile hotel.
11.57: Malijski vojaški predstavnik je sporočil, da so do zdaj iz hotela uspeli rešiti okoli 20 oseb.
11.54: Varnostne sile so iz hotela rešile tri ZN zaposlene. Koliko pripadnikov ZN je še v hotelu, ni znano.
11.51: Ameriški predsednik Barack Obama, ki se trenutno nahaja v Maleziji, je svojim sodelavcem naročil, naj budno spremljajo in mu poročajo o dogodkih v Bamaku.
11.49: Predstavnik Združenih narodov (ZN) je neuradno dejal, da imajo podatek, da so med mrtvimi dva malijska državljana in en francoski.
11.47: Francoski predsednik Francois Hollande budno spremlja razvoj dogodkov v Bamaku.
11.46: Kitajski državljan, ki je ujet v hotelu, je kitajski tiskovni agenciji poslal posnetke iz hotela.
Cell phone video filmed by Chinese tourist taken hostage in Bamako, #Mali. The Chinese national is among 170 trapped https://t.co/0QSaS5wMSs
— China Xinhua News (@XHNews) November 20, 2015
11.42: Iz francoskih diplomatskih krogov je prišel podatek, da francoske oblasti nudijo malijskim kolegom pomoč v logistiki in pri zbiranju obveščevalnih podatkov.
11.35: Varnostnim silam naj bi se uspelo prebiti v hotel. Rešili naj bi najmanj 15 ljudi.
11.26: Včeraj zvečer se je v omenjenem hotelu končala konferenca na temo stabilizacije Malija, ki jo je pripravila organizacija MINUSMA Združenih narodov. Nekateri predvidevajo, da je še veliko udeležencev v hotelu.
11.21: Letalska družba Turkish airlines je sporočila, da so v hotelu tudi njihovi zaposleni. Gre za šest oseb.
11.06: Mediji navajajo besede predstavnikov varnostnih sil, da naj bi napadalci nekaj talcev izpustili. Šlo naj bi za tiste, ki so znali zrecitirati verze iz svete knjige Koran.
11.00: Lokalni mediji poročajo, da so med talci med drugimi ameriški, francoski in kitajski državljani. Nekateri navajajo neuradne podatke, da gre za francoske predstavnike vojske ter tudi zaposlene letalske družbe Air France. Prav tako predstavniki podjetja Thales, ki deluje v letalstvu in obrambi.
10.58: Napadalci naj bi bili najbolj aktivni v sedmem nadstropju, kjer naj bi imela letalska družba Air France prostore za nočitev svojih posadk.
10.57: Prve fotografije z območja okoli hotela.
#BREAKING: 1st pictures from the seige in #Radisson #Bamako - @Malikahere pic.twitter.com/gyAFAooxyB
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) November 20, 2015
10.52: Po zadnjih podatkih naj bi umrlo devet ljudi, najmanj dva - šlo naj bi za varnostnika na vhodnih vratih - sta ranjena.
10.00: V hotelu naj bi bilo 170 talcev - 140 gostov in 30 zaposlenih. Med talci so tudi tujci.
Gre za luksuzni hotel Radisson Blu v prestolnici Malija Bamako, ki premore 190 sob in je priljubljena točka tujih turistov. Nahaja se v prestižni četrti, kjer so tudi diplomatska in vladna predstavništva.
Priče poročajo o najmanj pet mrtvih.
Kdo so napadalci, uradno še ni znano, a mediji poročajo, da naj bi šlo za džihadiste.
Policisti so zaprli širše območje okoli hotela. Napad se je začel v zgodnjih jutranjih urah po lokalnem času.
Nekateri mediji poročajo, da se z območja slišijo tudi eksplozije. Najmanj dva napadalca sta se pred hotel pripeljala v vozilu z diplomatskimi registrskimi tablicami.
Ameriško veleposlaništvo v Bamaku je svoje zaposlene in državljane opozorilo, naj se umaknejo z območja.
9.40: Napad v hotelu v Bamaku.
Marca se je v Bamaku zgodil teroristični napad, v katerem je umrlo pet ljudi, več jih je bilo ranjenih. Med žrtvami so bili malijski, francoski in belgijski državljani. Takrat je najmanj en napadalec vrgel več granat, nato pa stopil v nočni klub, priljubljen pri tujcih, ter začel streljati na obiskovalce.
Mali je nekdanja francoska kolonija.
KOMENTARJI (613)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.