Veselje je bilo veliko, ko je pilot Andre Borschberg s solarnim letalom Solar Impulse 2 uspešno premagal najdaljšo etapo na svoji poti okoli sveta. Nanjo se je podal konec junija iz japonske Nagoje in s skoraj 118 urami poleta potolkel več rekordov.
A kot se je izkazalo, je letalo med rekordnim poletom utrpelo resne poškodbe baterij, v katerih se hrani energija za letenje. Popravilo bo trajalo več mesecev, so danes sporočili organizatorji projekta poleta solarnega letala.
Temperature v baterijah so med petdnevnim letom močno narasle in jih med samim letom ni bilo mogoče ohladiti. Ekipa je sicer upala, da bodo letalo lahko popravili do naslednjega meseca, a so sedaj sporočili, da bo popravilo trajalo do "zgodnje pomladi leta 2016".
Tiskovni predstavnik projekta je ob tem pojasnil, da obstaja celo možnost popolne zamenjave baterij, v kolikor jih ne bodo mogli popraviti.
Ekipa projekta je tudi pojasnila, da pregretje baterij ni bilo posledica tehnične napake ali tehnološke pomanjkljivosti. Težava je nastala zato, ker se baterije v tropskem podnebju segrevajo precej hitreje, kot so predvidevali.
BREAKING NEWS: irreversible damage to overheated batteries in #Si2 pushes the second half of the #RTW to April 2016 pic.twitter.com/VuInioo9fG
— SOLAR IMPULSE (@solarimpulse) July 15, 2015
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.