Kitajski predsednik Ši Džinping je pozval svetovne voditelje, od Španije do Turčije, Rusije in Pakistana, ki na obrobju Pekinga razpravljajo o Xijevi pobudi nove svilne poti, naj zavrnejo protekcionizem v obdobju, ko se globalizacija spopada z ovirami.
"Moramo si prizadevati za rezultate prek večje odprtosti in sodelovanja, se izogibati drobljenju, postavljanju pogojev, ki bi zavirali sodelovanje, sklepanju izključevalnih dogovorov ter zavrniti protekcionizem," je dejal o infrastrukturnem projektu, ki naj bi glede na pričakovanja Kitajske oživil stare trgovske poti iz Azije v Evropo in Afriko.
Pobuda svilne poti, ki jo je kitajski predsednik prvič predstavil leta 2013, zajema 65 držav, ki predstavljajo 60 odstotkov svetovnega prebivalstva in okoli tretjino svetovnega bruto domačega proizvoda. Kitajska razvojna banka je za okoli 900 projektov, ki vključujejo obsežno mrežo pristanišč, železnic in cest, namenila 890 milijard dolarjev. Xi je v nedeljo obljubil dodatnih 124 milijard.
Ši vztraja, da je pobuda odprta za vse. "V svetu rasti, soodvisnosti in izzivov se nobena država ne more lotiti izzivov ali rešiti problemov sveta sama," je dejal danes. Številni zbrani voditelji, vključno z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, so izražali odobravanje.
V časih, ko je velika skušnjava, da bi se na krizo globalizacije odzivali z vse večjim izolacionizmom, ta pobuda predstavlja vizijo povezovanja in sodelovanja, je v nedeljo menil grški premier Aleksis Cipras. Britanski finančni minister Philip Hammond je dejal, da je London pripravljen na sodelovanje. Tudi Putin je izrazil podporo Moskve in pripravljenost na aktivno sodelovanje.
Nekateri drugi predstavniki držav so medtem izražali zadržanost. Nemška gospodarska ministrica Brigitte Zypries je denimo pozvala k transparentnosti, da javna naročila za investicije ne bi bila diskriminatorna.
Na vrhu tudi slovenski minister
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek in državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Jure Leben se v Pekingu udeležujeta mednarodnega foruma o sodelovanju pri gradnji svilene poti 21. stoletja. Počivalšek je tam poudaril, da se Sloveniji ne ponudi vsak dan priložnost, da bi sodelovala pri enem izmed največjih projektov tega stoletja.
Namen obiska je okrepiti gospodarsko sodelovanje med državama ter okrepiti vlogo Slovenije v okviru iniciative za vzpostavitev pomorske in kopenske svilene poti 21. stoletja, so zapisali na gospodarskem ministrstvu.
Ob robu foruma je potekalo tudi več zasedanj različnih delovnih skupin. Počivalšek se je tako udeležil zasedanja o trgovinskem povezovanju, kjer so sodelovali tudi ministri iz večine drugih držav članic EU.
Že pred začetkom foruma pa se je minister srečal tudi s predsednikom kitajske nacionalne športne organizacije Zhang Lizengom. V okviru srečanja je slovensko podjetje Duol z organizacijo podpisalo pogodbo o ekskluzivnem zastopanju Duola na kitajskem trgu.
Podpisana je bila tudi predpogodba o gradnji začasne infrastrukture za zimske olimpijske igre 2022 v Pekingu. Vrednost naročil v naslednjih petih letih je ocenjena na 25 milijonov evrov, partnerja pa bosta poskušala v projekt pritegniti tudi druga slovenska podjetja.
V okviru obiska na Kitajskem je minister Počivalšek s predsednikom turističnega združenja Duanom Qiangom podpisal tudi memorandum o sodelovanju na področju turizma, so še navedli na ministrstvu.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.