Nepalska policija preverja okoliščine pretepa na najvišji gori sveta med dvema evropskima alpinistoma in nepalskimi vodniki.
Švicar Ueli Steck in Italijan Simone Moro sta se bližala kampu na višini 7470 metrov. Par je domnevno ignoriral ukaze, naj se ustavita pri plezanju, medtem ko so šerpe navijali vrvi. Šerpe so nato, ko so se vrnili v šotore, napadli par. Po incidentu sta alpinista pospravila osnovne stvari in se vrnila v najnižji bazni tabor na Everestu, saj je bil to ''najvarnejši kraj'', je dejal izkušeni italijanski alpinist Moro.
Po drugi različici zgodbe pa so vodniki plezalca prosili, naj počakata, da bi se oni podali naprej, da bi zavarovali vrvi. A alpinista sta nadaljevala in odtrgal se je kos ledu in padel na vodnike. Moro je v izjavi dejal, da so ''padci kosov ledu nekaj normalnega'' na ledeni steni, da pa k njemu ni prišel noben šerpa, da bi mu pokazal rano.
Alpinista menita, da je to, da sta se podala naprej in plezala brez vrvi veliko hitreje kot vodniki, prizadelo ponos vodje šerp. Ko so se vrnili v šotore, naj bi velika skupina napadla Mora, Stecka in tudi tretjega člana ekipe Britanca Jonathana Griffitha.
''Vodniki so postali agresivni. Ne le da so udarjali in brcali, ampak metali so tudi kamenje,'' je dejal Moro. Neimenovana priča je dejala, da je bil incident videti grozno, da so jih skoraj ubili.
Minister za turizem Dipendra Paudel je dejal, da bodo naredili vse za varnost alpinistov. ''Šlo je za nerazumevanje in luknjo v komunikaciji,'' je dejal minister in dodal, da bosta alpinista nadaljevala vzpon na vrh Everesta. Šerpe se bodo alpinistoma opravičili.
Na najvišjo goro sveta, ki meri 8848 metrov, je po letu 1953, ko je bila osvojena prvič, je splezalo več kot 3000 ljudi.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.