Po besedah predsednika sodišča Hisashija Owade mednarodno pravo ''ne vsebuje prepovedi, ki bi se lahko nanašala na kosovsko deklaracijo o neodvisnosti''. ''Zato je sodišče sklenilo, da deklaracija neodvisnosti iz dne 17. februarja 2008 ne krši občega mednarodnega prava,'' je dejal, poroča BBC.
Sodniki so s tem mnenjem pritrdili kosovskim trditvam. To bi sedaj po poročanju tujih medijev med drugim lahko pomenilo, da bo Kosovo priznalo še več držav, ki so doslej oklevale.
Ob 15. uri je predsednik Owada začel prebirati zaključke, do katerih je prišlo 15 sodnikov. ICJ je sicer mnenje podal na zahtevo Generalne skupščine ZN. Tako je sodišče najprej ugotovilo, da ima pristojnost podati tovrstno mnenje na zahtevo Generalne skupščine ZN. Med drugim tudi zaradi tega, ker so ZN odgovorni za razmere na Kosovu.
"Sodišča ne vodijo politični motivi niti ga ne zanimajo politične implikacije," je dejal predsednik ICJ.
V branju mnenja je Owada poudaril, da v tej razpravi ne gre za razpravo o pravici do samoodločbe, temveč obravnavajo samo deklaracijo kosovske skupščine. Torej, ali je šlo pri tem za kršitev mednarodnega prava ali pa gre za t. i. lex specialis resolucije ZN 1244. ''Ta resolucija na krši mednarodnopravnih norm,'' je dejal Owada.
Od 15 sodnikov, ki jih je izbrala Generalna skupščina ZN, jih devet prihaja iz držav, ki so priznale Kosovo. To so Japonska, Sierra Leone, Jordan, ZDA, Nemčija, Francija, Nova Zelandija, Velika Britanija in Somalija. Preostalih šest sodnikov prihaja iz Slovaške, Kitajske, Mehike, Maroka, Rusije in Brazilije.
Deset sodnikov je glasovalo za mnenje, štirje so bili proti, kitajski sodnik pa ni glasoval zaradi proceduralnih težav.
Branje mnenja v Haagu sta med drugimi spremljala srbski zunanji minister Vuk Jeremić in vodja kosovske diplomacije Skender Hyseni, navzočih pa je bilo okoli 300 diplomatov in novinarjev. Na odločitev so se že odzvali in to precej po pričakovanjih.
Odločanje, kakšno bo mnenje o neodvisnosti Kosova, se je že zapisalo v zgodovino mednarodnega prava, saj se je v razpravo vključilo rekordno število držav – kar 36. Prelomna je tudi vključitev Kitajske, ki se prej aktivno ni nikoli pojavila v nobenem procesu pred mednarodnim sodiščem.
ICJ, ki je glavni pravosodni organ ZN in ureja spore med državami, je od ustanovitve leta 1946 doslej izdalo 24 mnenj.
Sicer so na sodišču javno prebrali najpomembnejše dele mnenja, kar je trajalo uro in pol. Sedaj bo mnenje poslano v Generalno skupščino ZN. S tem bo postopek pred mednarodnim sodiščem zaključen, nobena stran se ne more pritožiti. Pravni del se končuje, lahko pa se nadaljuje politični proces pred organi ZN.
Današnja odločitev je pravzaprav presenečenje, pred tem je namreč veljalo prepričanje, da bo mnenje vendarle, da gre za nezakonito odločitev.
Pred razglasitvijo je za najverjetnejši veljal naslednji scenarij. Razglasitev neodvisnosti Kosova naj ne bi bila v skladu z mednarodnim pravom, hkrati pa naj bi sodišče opozorilo, da je Srbija oziroma režim takratnega predsednika Slobodana Miloševića leta 1999 zagrešil genocid nad kosovskimi Albanci, zaradi česar naj bi bil odziv Kosova z enostransko razglasitvijo samostojnosti legitimen. Vendar sodišče očitno ni tega mnenja.
Pričakovanja Beograda neizpolnjena
Srbski predsednik Boris Tadić je pred tem dejal, da pričakuje mnenje, ki bo jasno dalo vedeti, da Albanci na Kosovu nimajo pravice za ločitev od Srbije na etnični podlagi. Tadić meni, da bi se v nasprotnem primeru lahko sprožil proces nastajanja novih držav, kar bi destabiliziralo številne svetovne regije. "Srbija ima načrt za katero koli odločitev,“ je dodal.
Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je ob tem poudaril, da je odločitev sodišča pravni akt in po prebranem mnenju bodo srbski pravniki imeli o tem sestanek. Dejal je, da ima Srbija velika pričakovanja, da sodišče ne bo odobravalo ločitev Albancev na podlagi etnične pripadnosti. Pri tem pa je Jeremić tudi pozval k treznemu razmišljanju. Prebivalcem Kosova je še posebej sporočil, da ne nasedajo na provokacije, ki zagotovo bodo.
Obratno v Prištini
Kosovski predsednik Fatmir Sejdiu je že vnaprej zavrgel možnost novih pogovorov med Prištino in Beogradom o statusu Kosova. Pričakuje, da bo sodišče dalo argumente, ki bodo v prid neodvisnemu Kosovu. Izpostavil je, da je neodvisno Kosovo že priznalo 69 držav in pri neodvisnosti ne gre za proces, ki bi se ga dalo zavrteti nazaj.
V Kosovski Mitrovici zaenkrat mirno
Razmere v severnem delu Kosovske Mitrovice, kjer živijo v večini Srbi, so mirne. Ker je bil popoldne v mestu napovedan shod in so bili nemiri verjetni, so tam danes okrepili prisotnost policije.
Po objavi mnenja ICJ se je na glavnem mestnem trgu zbralo kakih tisoč Srbov, a do prej napovedanega shoda praktično ni prišlo. Načelnik okraja Kosovske Mitrovice Radenko Nedeljković, ki je na kratko nagovoril zbrano množico, je ocenil, da "ni pravice in ni resnice". Nato je ljudi pozval, naj se mirno razidejo, novinarjem pa pojasnil, da je v tem trenutku najpomembnejši mir.
V mestu je sicer že od jutra okrepljena prisotnost policije. Pripadniki Kforja so nameščeni na več lokacijah v naselju Bošnjačka mahala, kjer poleg Srbov živijo tudi Albanci, glavni most čez reko Ibar, ki ločuje severni in južni del Kosovske Mitrovice, pa varuje več vozil misije Eulex in kosovske policije. Po mestu poleg tega krožijo mobilne ekipe mednarodnih sil na Kosovu, nad mestom pa Kforjevi helikopterji. V severnem delu mesta so poleg tega številni novinarji.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.