Popoldan so na letališču Jožeta Pučnika aretirali nekdanjega kosovskega premierja in poveljnika Osvobodilne vojske Kosova Ramuša Haradinaja, za katerega je Srbija razpisala mednarodno tiralico. Srbski mediji poročajo, da je bila tiralica razpisana leta 2006, na uradnem dokumentu slovenskega notranjega ministrstva, ki ga je pridobil kosovski portal koha.com, pa piše, da so ga prijeli na podlagi tiralice iz leta 2004.
Policisti so po aretaciji Haradinaja privedli k preiskovalnemu sodniku kranjskega sodišča, ki je prevzel nadaljni postopek, je povedal Bojan Kos s PU Kranj.
Po zaslišanju ga je preiskovalni sodnik izpustil na prostosti. Državna tožilka Marinka Jeraj je pojasnila, da mora kljub izpustitvi ostati v Sloveniji, dokler ne preverijo, kako je s tiralico, kako dolgo pa bo trajal ta postopek, pa ni želela povedati.
Z okrožnega sodišča v Kranju so sporočili, da je kosovski državljan - njegovega imena zaradi varovanja osebnih podatkov niso razkrili - med zaslišanjem podal obljubo, da do konca postopka pred sodiščem v Kranju ne bo zapustil Slovenije brez dovoljenja tega sodišča. Ob tem so mu odvzeli potni list.
Ker v tem trenutku okrožno sodišče v Kranju še ne razpolaga s prošnjo Srbije za izročitev, bo sodišče v nadaljevanju postopalo skladno s pogodbo med Slovenijo in Srbijo o izročitvi, ki velja od 1. decembra 2013, so še sporočili s sodišča.
Protest pred slovenskim veleposlaništvom
Kot je poročala srbska tiskovna agencija Tanjug, so se pred slovenskim veleposlaništvom zbrali predstavniki in privrženci Zveze za prihodnost Kosova (AAK) ter občani, zato je prizorišče varovala policija. Po poročanju koha.net so protestniki pred slovensko embasado vzklikali: Sram naj te bo, Slovenija! Si EU ali Srbija?
Protesters in front of #Slovenia Embassy: Shame on you, Slovenia & Slovenia, are you EU or Serbia? #Kosovo #Haradinaj pic.twitter.com/jGlICU62bR
— Xhemajl Rexha (@xhemajl_rexha) June 17, 2015
Haradinajeva opozicijska stranka AAK je pozvala k bojkotu vseh slovenskih izdelkov. Predstavniki stranke so dejali, da ne bodo odšli izpred slovenske ambasade, dokler policija ne izpusti Haradinaja. Podpredsednik stranke Ahmet Isufi je po srečanju s slovenskim veleposlanikom Milanom Majhnom za medije izjavil, da od veleposlanika pričakujejo javno opravičilo.
Haradinaj: Nisem aretiran
Kot vodja opozicijske stranke AAK je bil Haradinajev na uradnem obisku Nemčije, včeraj pa je obiskal Bruselj, od koder je danes potoval v Slovenijo.
Haradinaj je v izjavi za kosovski portal Gazeta ekspres po aretaciji le-to zanikal, in dejal, da se bo kmalu vrnil v Prištino. "Nisem aretiran, čiščenje seznama tiralic iz slovenskega sistema zahteva čas. S prvim naslednjim letalom se bom vrnil v Prištino," je dejal.
Za tiskovno agencijo KosovaPress je Haradinaj dejal, da je razočaran nad slovenskimi organi, ki jih je primerjal z organi v Srbiji. "Tiralica je bila umaknjena z vseh letališč, samo v Ljubljani ne," je povedal. "Slovenci so isti kot njihovi bratje (Srbi)," je dodal.
"Aretacije ne dojemam le kot osebno žaljive, temveč žaljive za celo Kosovo," je povedal za Balkansight.
AAK: gre za omadeževanje nekdanjega premierja
Iz Haradinajeve stranke so ob tem sporočili, da slovenski organi o Haradinajevem prijetju niso obvestili kosovskih organov in tudi ne kosovskega veleposlaništva v Ljubljani. AAK to aretacijo vidi kot vmešavanje in nasprotovanje nekdanjemu kosovskemu premierju in vodji boja za priznanje Kosova.
V AAK tudi menijo, da je aretacija poskus omadeževanja nekdanjega kosovskega premierja in zahtevajo njegovo takojšnjo izpustitev, so zapisali na Balkansightu.
Do težav naj bi prišlo, saj je v slovenskem policijskem sistemu še vedno vnešen nalog za Haradinajevo aretacijo, ki pa naj bi bil že razveljavljen.
Kosovska vlada zahteva izpusititev
Na prijetje Haradinaja se je odzvala tudi kosovska vlada in zahtevala njegovo izpustitev. Slovenske organe je pozvala, naj omogočijo, da se Haradinaj vrne na Kosovo. "Vznemirjeni smo, ker so takšni nalogi za aretacijo s strani določenih držav še vedno veljavni, kar je v nasprotju z dejstvom, da je Haradinaj dokazal svojo nedolžnost na najvišjih instancah mednarodnega prava," so zapisali v sporočilu za javnost.
Mednarodno sodišče za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu je Haradinaja, ki je tudi bivši poveljnik Osvobodilne vojske Kosova, novembra 2012 oprostilo vseh obtožb vojnih zločinov med spopadi na Kosovu med letoma 1998 in 1999.
KOMENTARJI (469)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.