Na Novi Zelandiji so le nekaj minut po polnoči 14. novembra po lokalnem času severno od mesta Christchurch na južnem otoku zaznali potres z magnitudo 7,8.
Ameriška geološka agencija (USGS) je sporočila, da je bil epicenter potresa 95 kilometrov od mesta Christchurch, v bližini mesta Hamner Springs, na globini okoli 20 kilometrov. Čutili so ga tudi Wellingtonu in Dunedinu.
Sprva je ameriški seizmološki center USGS magnitudo ocenil na 7,4, kasneje pa je oceno moči potresa povečal na magnitudo 7,8. Prav tako so popravili oceno globine potresa, ki so jo sprva ocenili na plitkih 10 kilometrov, kar bi lahko povzročilo velikansko škodo na površju.
Vsaj dve smrtni žrtvi
Po dosedanjih podatkih je potres zahteval dve smrtni žrtvi, število pa bi lahko še naraslo, je dejal novozelandski premier John Key. "V tem trenutku težko govorimo o tem, kaj je povzročilo smrtni žrtvi," je približno sedem ur po potresu povedal premier. Dodal je, da imajo težave s komunikacijami, zaradi česar je težko priti do informacij.
Nastala je velika gmotna škoda. Poškodovane so številne hiše in druge zgradbe. Zaradi potresa je bil otežen tudi promet, saj so ceste poškodovane, vozili pa niso niti vlaki in trajekti. Po vsej državi je prekinjena oskrba z elektriko, prav tako ne deluje telefonsko omrežje.
V prestolnici Wellington ni obratoval javni potniški promet, ljudi pa so pozvali, naj se v ponedeljek ne odpravijo na delo.
Po potresu tudi cunami
Zaznali so tudi cunami. Novozelandske oblasti so pozvale prebivalce, naj se umaknejo na višje lege oziroma stran od morja.
Okoli dve ure po potresu je ob severovzhodno obalo udaril cunami. Oblasti so sporočile, da ni nujno, da so prvi valovi največji in da bi se lahko aktivnost nadaljevala še nekaj ur. V zalivu Kaikoura, 181 kilometrov severno od Christchurcha, so bili valovi visoki dva metra. Manjše valove so opazili tudi v Wellingtonu in na drugih območjih.
Zabeležili so tudi dva močnejša popotresna sunka in še več drugih.
Območje epicentra ni močno poseljeno, prav tako je gradnja dobra, zato ne pričakujejo večjega števila žrtev, če sploh.
Novo Zelandijo trese pogosto
Nova Zelandija leži na tako imenovanem tihooceanskem ognjenem obroču, ki je znan po potresih in vulkanih.
Septembra so severovzhodno od mesta Gisborne na severnem otoku zaznali potres z magnitudo 7,1. Potres je povzročil nekaj škode, vendar k sreči ni bilo poškodovanih.
Mesto Christchurch je rušilni potres z magnitudo 6,3 prizadel februarja 2011. Nastala je ogromna materialna škoda, umrlo je 185 oseb.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.