Čeprav naj bi v morju že opazili ostanke pogrešanega letala družbe Air France, to ne pomeni, da bodo brez težav našli črni skrinjici. Nasprotno, vse kaže, da bo to "epska naloga", pravijo strokovnjaki. Še več, iskanje naj bi bilo eno najbolj težavnih doslej.
Letalo je strmoglavilo na območju, kjer se pod vodo dviga Atlantski hrbet, primerljiv z Andi. To pa pomeni, da sta črni skrinjici morda končali kar 4000 metrov pod vodo. Iskali ju bodo torej s posebnimi podmornicami brez posadke, ki jih tako globoko sploh še niso preizkusili spustiti. Čeprav skrinjici tudi pod vodo oddajata signale, bo trajalo še nekaj časa, da ju bodo našli, če sploh.
To bo eden največjih izzivov po raziskovanju Titanika in tudi če bomo imeli veliko sreče, bo trajalo mesece, trdijo poznavalci. "Nobenega dvoma ni, premikali bomo meje tehnologije. To nikakor ne bo preprosta naloga," je dejal Neil Wells z Britanskega nacionalnega oceanografskega centra.
Ni pa nemogoča. To so dokazali leta 1987, ko je v Indijski ocean pri Mavriciusu strmoglavilo južnoafriško letalo. Črni skrinjici so našli po treh mesecih, 4200 metrov globoko. Upanje daje preiskovalcem tudi nedavno objavljeno poročilo ameriške mornarice. Ugotovili so, da je mogoče razbitine letal in tudi črne skrinjice najti in jih dvigniti iz globin do 6000 metrov. Ne glede na težave nad iskanjem ne bodo obupali, saj bodo le s pomočjo črnih skrinjic izvedeli, kaj se je z letalom zgodilo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.