Potem ko so se zaprla nemška volišča, je postalo jasno, da je tudi tokrat zmago odnesla vladajoča CDU/CSU Angele Merkel. Ni ji uspelo odnesti absolutne večine, a vseeno je podpora, ki so jo Nemci izkazali dosedanji kanclerki, izredno velika. Konservativna krščanska unija CDU-CSU je prejela 41,5 odstotka glasov (na zadnjih volitvah 33,8 odstotka) in bo imela v bundestagu 311 od skupaj 630 sedežev, je sporočila volilna komisija.
Drugouvrščeni socialdemokrati SPD so dobili 25,7 odstotka glasov (leta 2009 23,0 odstotka) in bodo imeli 192 sedežev. Z njimi bo Merklova najverjetneje poskušala oblikovati koalicijo.
Predsednik SPD Sigmar Gabriel je dejal, da oblikovanje velike koalicije s krščanskimi demokrati "ni že vnaprej odločeno ali avtomatsko". "SPD se ne postavlja v vrsto, da bi postal naslednja stranka, ki bi jo uničilo sodelovanje v koaliciji z Merklovo," je še dejal Gabriel. Preden se pogajanja sploh lahko začnejo, mora Merklova po njegovih besedah "povedati, kaj hoče za Nemčijo in kakšno politiko hoče voditi".
Sledi jim levica z 8,6 odstotka glasov (leta 2009 11,9 odstotka) in 64 sedeži ter Zeleni z 8,4-odstotno podporo (leta 2009 10,7 odstotka) oziroma 63 sedeži.
Omenjene stranke so tudi edine, ki jim je uspel preboj v parlament. Novoustanovljeni evroskeptični Alternativi za Nemčijo (AfD) so volivci namenili 4,7 odstotka glasov in je tako za las zgrešila petodstotni prag za vstop v parlament, dosedanji koalicijski partnerji Merklove liberalci (FDP) pa so doživeli zgodovinski poraz s 4,8 odstotka glasov (na zadnjih volitvah 14,6 odstotka).
Na kratko tudi o Sloveniji
Merklova je po prepričljivi zmagi na kratko spregovorila tudi o Sloveniji, in sicer ko je odgovarjala na vprašanje, zakaj v predvolilni kampanji ni bolj jasno povedala, da bo Grčija potrebovala nov paket pomoči. "Ne smemo predčasno opustiti pritiska za reforme. Tako imamo na primer zdaj v Sloveniji razprave o zadevah, kjer gre za vprašanje bank in vprašanje reform. Tudi v Nemčiji smo z Agendo 2010 mojega predhodnika Gerharda Schröderja izvedli številne reforme, ki so bile za številne ljudi zelo težke. In upokojevanje s 67 leti je pri nas priljubljeno približno tako, kot je v drugih evropskih državah," je dejala Merklova.
Prvi komentarji nemških volitev: Triumf Merklove, a kako naprej?
"To je osebno zmagoslavje Merklove. Kanclerka je tako močna, kot je bil nekoč Helmut Kohl (...) Večina opazovalcev je računala s tem, da bo po volitvah znova vladala. A da je zmožna takšnega triumfa, ni verjel nihče," je v prvem komentarju, potem ko se je malce umirilo večerno razburjenje, na svoji spletni strani zapisal tednik Zeit.
"Bolj napeto, razburljivo, spektakularno bi težko bilo. Ta volilni večer je postal prelomen. Kanclerka triumfira. Volivci so se znova izkazali za nepredvidljive. Nemčija je zdaj dokončno dežela Angele Merkel," je prav tako na spletu dogodke ponoči komentiral tednik Spiegel.
"CDU in CSU v tem volilnem boju nista stavila na volilni program, temveč na osebo: kanclerko. In ta računica se je izšla (...) Ta izid je potrditev tako njene politike kot tudi njenega političnega sloga," je podobno ocenil dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung.
"To je njeno zmagoslavje, manj zmagoslavje unije. Dosegla ga je ona kot človek, ona kot kanclerka, s priljubljenostjo, ki je edinstvena v zgodovini zvezne republike," se je strinjal dnevnik Süddeutsche Zeitung, a dodal "senčno stran uspeha – trenutno v CDU ne obstaja praktično nihče razen nje".
Vendar pa se časniki sprašujejo tudi, kako naprej. Predvsem kar zadeva koalicijo. "Brez dvoma silovita zmaga za unijo. A če ne bo zadostovala za absolutno večino, se postavlja vprašanje o koalicijskih partnerjih. Stari partner je namreč odletel iz bundestaga," je na spletni strani opozoril tednik Focus in menil, da tudi rdeče-rdeče-zelena koalicija ni več popolnoma izključena.
Kot so ocenili tudi pri Zeitu, na volilno zmago kanclerke vendarle pada senca. "Unija je pridobila nazaj množico volivcev od FDP. A s tem je oslabila svojega 'rojenega' liberalnega koalicijskega partnerja, morda za vedno. Tako ji zdaj ostanejo le še absolutna večina ali koalicija s SPD ali z Zelenimi."
"Oboji so ji bili v volilnem boju očitni nasprotniki, oboji imajo tehtne razloge, da ne pristanejo na takšno navezo. Oboji bi lahko to vendarle storili," dodaja časnik.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.