Mlada pakistanska zagovornica izobraževanja deklet in ustanoviteljica multimilijonske družbe Malala Fund Malala Jusufzai je pred nekaj dnevi dopolnila 20 let in zaključila srednjo šolo, a za razliko od povprečne srednješolke, še ne razmišlja o izbiri univerze ali sanjari o brezskrbnem potovanju s sošolkami. Aktivistka in borka za pravice deklet se je namreč odpravila na svojo najdaljšo humanitarno turnejo Girl Power Trip (Turneja moči deklet).
Malala je svetovno turnejo pričela s svojim 20. rojstni dnem, ki ga je praznovala v Iraku. Tam se je srečala z dekleti, ki so bile v ujetništvu ISIS in šole niso smele obiskovati, ali pa so bile kako drugače diskriminirane. V družbi iranskih vrstnic je Malala obiskala zabaviščni park, saj je med drugim velika ljubiteljica sladkorne pene.
Svetovno misijo je nadaljevala v majhnem ameriškem mestu Lancaster v zvezni državi Pensilvanija, ki je zaradi kar 20-krat večjega pritoka migrantov kot v drugih ameriških mestih znano tudi kot Ameriška prestolnica beguncev. Tam se je srečala z lokalnimi voditelji in študenti.
Za svoj drugi postanek je izbrala Kanado, kjer se je v tamkajšnji prestolnici sestala s premierjem Justinom Trudeaujem, ki z mladimi aktivisti pogosto sodeluje in jim pomaga pri njihovih humanitarnih akcijah.
Novopečena maturantka Malala v sklopu turneje Girl Power Trip načrtuje še obiske v Latinski Ameriki, Evropi, na Bližnjem vzhodu in v Afriki. Tako znova dokazuje svojo neustavljivo življenjsko moč, ki jo z motivacijskimi govori širi med vrstnicami iz držav, kjer enakopravna možnost izobraževanja ženskam še vedno ni omogočena.
V intervjuju za Teen Vogue je bralkam ponudila nasvet o tem, kako postati tako aktivne, kot je ona. "Treba je stopiti naprej in se popolnoma udeležiti v dejavnostih, ki lahko spremenijo svet, bodisi dobrodelnost, zbiranje sredstev ali opozarjanje na nepravilnosti preko družabnih omrežji," je dejala Malala, ki je bila sicer imenovana tudi za najmlajšo ambasadorko miru ZN.
Mladenka je pred kratkim dosegla nov življenjski mejnik, saj je končala srednjo šolo. Po končani šoli se je pridružila tudi družbenemu omrežju Twitter, kjer rada deli koristne informacije in sledilce obvešča o svojih človekoljubnih podvigih.
Jusufzaijeva je postala simbol zatiranih deklet pri 15 letih, ko jo je na šolskem avtobusu v glavo ustrelil talibanski terorist. Pred tem sta bila z očetom aktivna nasprotnika prepovedi izobraževanja pakistanskih deklet. Domači zdravniki so ji morali odstraniti del lobanje, nato pa so jo premestili v London na nadaljnje zdravljenje. Tudi izobraževanje je zaključila v Veliki Britaniji, nato pa je veliko potovala in v svojih navdušujočih govorih spodbujala najstnice k večji dejavnosti v njihovih lokalnih skupnostih.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.