Tujina

31 ur rodilo šibak dogovor

Koebenhavn, 19. 12. 2009 06.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po zelo dolgih posvetovanjih je podnebni dogovor podprlo zgolj okoli 30 držav, dogovor pa ni pravno zavezujoč in je precej šibak oziroma, kot pravijo okoljevarstveniki, sprano zelen.

V Koebenhavnu se je popoldne končala največja podnebna konferenca v zgodovini, na kateri so po dveh tednih intenzivnih razprav sprejeli nov, a pravno nezavezujoč dogovor. Z njim so obljubili milijarde za pomoč revnim državam v boju proti globalnemu segrevanju, a le malo storili za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Podnebni vrh v Koebenhavnu
Podnebni vrh v Koebenhavnu FOTO: Reuters

Konferenca, na kateri je sodelovalo 192 držav pogodbenic Okvirne konvencije ZN o podnebnih spremembah (UNFCCC), se je končala okoli 15.30, s tem pa tudi 31-urni pogajalski maraton, katerega rezultat je Koebenhavnski dogovor. Dogovor naj bi bil sicer rezultat petkovega barantanja ameriškega predsednika Baracka Obame z voditelji Kitajske in drugih pomembnih držav v razvoju.

Dogovor so pred začetkom razprave na maratonskem plenarnem zasedanju na petkovem mini vrhu podprle EU, Indija in Južnoafriška republika ter še 20 držav. Po prekinitvi na zahtevo britanskega ministra za podnebje in energijo Eda Milibanda, med katero so nekatere države grozile z zavrnitvijo dogovora, so odločitev o sprejemu dogovora nato sporočili danes, potem ko se je nadaljevalo kaotično plenarno zasedanje. Če bi dogovor propadel, namreč ne bi mogli uresničiti zavez o finančni pomoči revnim državam.

Dogovor sicer ni pravno zavezujoč in ne vključuje konkretnih številk pri zavezah za zmanjšanje izpustov. Določa le, da je treba globalno segrevanje ozračja omejiti pod dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko obdobje, države pa so pozvane, da do februarja prihodnje leto naznanijo svoje zaveze za omejitev izpustov do leta 2020. Ni pa nobenih številk niti glede srednje- niti glede dolgoročnih ciljev, torej do leta 2050, in sicer zaradi Kitajske in Indije.

Tudi glede finančne pomoči državam v razvoju v podnebnem boju v dogovoru ni nič novega. Razvite države se zavezujejo, da bodo prispevale 10 milijard dolarjev v obdobju 2010–2012, in naznanjajo cilj, da bodo zbrale 100 milijard dolarjev na leto do leta 2020 iz različnih virov – javnih in zasebnih, dvostranskih in večstranskih, vključno z alternativnimi viri financiranja.

Odzivi na dogovor sicer niso nič kaj spodbudni, saj so številni nad njim razočarani. Več ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alterego
19. 12. 2009 21.00
teli politiki se spet sam norca delajo iz ljudi, očitno še ni tako hudo?
Geypi
19. 12. 2009 20.53
kaj ma pa komunizem tu beze piss?
piss
19. 12. 2009 18.04
sprano zelen-sprano komunističen...mislite
piss
19. 12. 2009 18.00
FOX news predicting NEW WORLD ORDER (Nov.18, 2009) tubajte....
Audy
19. 12. 2009 16.54
demidov6, glede električnih avtov si preberi intervju "Prihodnost ni nujno črna" v prejšnjem sobotnem delu z Andrejem Pečjakom. On lepo razloži: "Uporabna baterija je seveda tudi nikelj-kovinsko hidridna, posebno ovonična, ki jo je izumil ameriški znanstvenik Stanford Ovshinsky. Proizvajal jih je za nekdanji model General Motorsa EV-1 in električno toyoto RAV 4. To so bile že res uporabne baterije, a GM je njegovo proizvodnjo s figo v žepu kupil in naprej prodal naftni družbi Texaco (zdaj Chevron), ki pa patenta ne da nikomur. Ovonična nikelj-kovinsko hidridna baterija še danes ni slaba. Ima odlično življenjsko dobo, zdrži ogromno ciklov in več kot 300 tisoč kilometrov. Takšno baterijo vidite tudi v novem priusu, pa v hibridnih lexusih, ampak ti proizvajalci so morali podpisati, da z njimi ne bodo izdelali avtomobilov, ki jih bo mogoče priključiti in polniti na vtičnici (t. i. plug in). Tudi zato so morali razvijati litij-ionske baterije." "Veliko večji problem (od litij ionskih) so svinčeve baterije iz običajnega avtomobila, pa filtri, katalizatorji, filtri trdnih delcev in olje, ki se redno menjajo in obremenjujejo okolje." In za konec: "Če bi bilo nafte še dovolj, bi znova ubili električni avtomobil, kot so ga že nekajkrat."
piss
19. 12. 2009 16.53
jokali bote vsi...z mano vred....
eraze
19. 12. 2009 16.47
2012 bojo p jokal
piss
19. 12. 2009 16.28
če bodo podpisali,bo to življenska sprememba za vsako živo bitje na tem planetu.....
piss
19. 12. 2009 16.26
tubajte....... Copenhagen 2009 = World/Life Changing Treaty
piss
19. 12. 2009 16.20
tubajte...... New World Order, Treaty To Be Signed In December 2009
demidov6
19. 12. 2009 16.13
avtomobili na elektriko ze obstajajo, fora je v tem da dolocene drzave ne pritisnejo na avtomobilsko industrijo da bi masovno izdelovali green avtomobile prav tako ne dajejo nobenih olajsav pri nakupih le teh. vse je pa povezano s tem, da ce imate socialno usmerjene drzave da velik del denarja dobijo od tega ko se pac toci gorivo. pravtako pa ce zacnejo vsi intentizvno na tem delati, bodo vse z nafto bogate drzave lacne, ker drugega kot to nimajo. Razen kejsnega Dubaja ki se je usmeril tudi v turizem. glede industrije bo pa treba narediti vec hidro in veternih elektrarn, ter se kejsno jedrsko ki ne onesnazuje toliko kot ostale na trdva goriva, ter je maximalno zascitena. zato da lahko zagotovimo energijo za nase drzavljane, jo lahko tudi nekaj kar je v presezku prodamo. s tem denarjem pa financiramo olajsave nakupov green zadev tako iz potrosniskega vidika kot z industrijskega.
erikferfoljo
19. 12. 2009 16.01
Te zelene bi poslal use delat, ne pa da mešajo zrak
McMxL
19. 12. 2009 14.52
Kje je tukaj tisti pametnjakovič, ki mi je pred nekaj tedni solil pamet, da bodo od zdaj naprej na tem področju korenite spremembe. Sporočam mu, da se je pošteno zajeb... Poba malo branja ti ne bi škodilo.. ;)
piss
19. 12. 2009 14.44
vse je to splanirano že zadnjih 100let....na kakšen način se bodo illuminati lotli svojega cilja.....ustvarit NOV SVETOVNI RED-NEWWORLDORDER
piss
19. 12. 2009 14.41
same laži....
gepl
19. 12. 2009 14.23
To se ne more več zaustavit ali pa preprečit denar je sveta vladar in zakaj bi nekaj mirovalo kar proizvaja denar :) to so samo bučke, da bodo za nekaj % manj onesnaževali ;) je pa lepo, da se tko aktivno zavzemajo za to problematiko ki je pa seveda nemogoča (realizacija ;)
zahod.west
19. 12. 2009 14.17
Bolivija in Venezuela....in Kitajska......ha, ha, ha, NO COMMENT
paulo19
19. 12. 2009 14.16
champion ko si že ravno primerjal vulkane z plini ti povem še nekaj. da bi vulkan povzročil tako škodo bi morala biti res megaeksplozija, ki bi jo vidli po vsem svetu. šele takrat bi ostal ta prav in vse skupj v zraku kake 2-3 lete za razliko od plinov, ki ostanejo v ozračju tudi 150 let. glede na to ko pa mislite, da je vse naravno in da moramo pustiti to naravi vam pa povem samo nekaj. zaradi previsokih ali nizkih temperatur lahko izumrejo določene rastlinski in živalske vrste kar bi pretrgalo verigo v naravi. lep primer so čebele. če bi le te izumbrle nebi bilo nikogar več ki bi tako dobro opraševal drevje in cvetje. ras da jih oprašuje tudi veter vendar velik del vsega oprašijo te male živali. sedaj pa si predstavljajte kake posledice bi bile če bi ta vrsta izumrla. verjemite da katastrofalna. vedno je v zgodovini med ledenimi dobami izumrlo velik del vsega in upam da si noben ne želi, da bi tudi tokrat izumrl velik del vsega in to zaradi človeka ne narave. po tem takem se bi mogral vsak zemljan zamisliti in razmišljani tudi na prihodnost ne pa samo za svojo rit in da ne pomisli niti enkrat kake posledice lahko imajo njegova dejanja v prihodnosti
vzhod
19. 12. 2009 14.12
vinkosan
19. 12. 2009 14.09
Se vidi in čuti, kaj delajo komunistične dežele tega sveta, za katerimi se skriva tudi ZDA. Neumni ali bolje rečeno slaboumni politiki rešujejo planet ZEMLJO, se kdo šali!? Roko na srce, ljudje in naš razvoj (onesnaževanje) vpliva na posledice, ki si jih laiki ne znamo predstavljati, vendarle kljub temu, da se Zemlja sam "zdravi", bomo morali veliko stvari spremeniti in še bomo dihali. Politiki, ki so proti spremembam izpustov CO2..., pa nimajo kompetenc in znanja za takšne odločitve - PROBLEM JE POLITIKA IN ZASTARELA TEHNOLOGIJA.