Več deset kurdskih protestnikov je danes vdrlo v Evropski parlament v Bruslju. Protestniki so zahtevali hitro vojaško akcijo proti pripadnikom samooklicane Islamske države (IS), ki so po tednih obleganja vdrli v sirsko mesto Kobane na meji s Turčijo.
Okoli 50 protestnikov, opremljenimi z zastavami in fotografijami zaprtega voditelja Kurdske delavske stranke Abullaha Öcalana, je uspelo prebiti varnostno zaporo. Zavzeli so tudi multimedijski prostor za opravljanje pogovorov, znan kot VoxBox. Protestniki so vdrli v Evropski parlament prav v času, ko tam potekajo zaslišanja kandidatov za evropske komisarje. V parlamentu so že sporočili, da bodo sprožili preiskavo, da bi ugotovili, kako je protestnikom uspelo prebiti varnostno zaporo.
Nekateri evropski poslanci so se sestali s protesniki
Več evropskih poslancev se je nato sestalo s protestniki. Sprejel jih je tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. Kot je po srečanju zapisal v sporočilu za javnost, s protestniki deli zaskrbljenost nad razmerami, v katerih so se znašli prebivalci Sirije in Iraka, še posebej v mestu Kobane. Poudaril pa je, da način, na katerega protestniki predstavljajo svoje zahteve, ni primeren.
Protestnikom je tudi znova zagotovil, da bo Evropski parlament še naprej podpiral mednarodno koalicijo v boju proti IS v Iraku in Siriji, in obljubil, da se namerava v zvezi s tem pogovarjati z generalnim sekretarjem zveze Nato Jensom Stoltenbergom, predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom, predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem in visoko zunanjepolitično predstavnico Catherine Ashton.
Protestniki so se nato mirno razšli.
Včeraj so kurdski protestniki vdrli v nizozemski parlament v Haagu, protesti pa so potekali v številnih drugih evropskih mestih.
Kurdi v Evropi zahtevajo od EU konkretnejšo vojaško pomoč mednarodni koaliciji pod vodstvom ZDA v boju proti IS.
V spodnjem videu si poglejte kurdske protestnike v evropskem parlamentu:
Protesti tudi v drugih evropskih mestih V več evropskih državah so se Kurdi v ponedeljek z različnimi protestnimi akcijami odzvali na spopade v mestu Kobane na sirsko-turški meji ter ofenzivo Islamske države na to mesto. V nemški prestolnici Berlin in drugih mestih v državi je več sto Kurdov z demonstracijami poskušalo opozoriti na razmere v mestu Kobane. V Berlinu se je v ponedeljek zvečer zbralo okoli 600 Kurdov. Napovedujejo nove proteste. V Bonnu in Düsseldorfu so kurdski demonstranti v ponedeljek zvečer vdrli v stavbo radijske postaje Westdeutsche Rundfunk oziroma Deutsche Welle. V Bonnu so odgovornim pri Deutsche Welle predali peticijo, v kateri zahtevajo solidarnost s Kurdi v Kobaneju. Po navedbah tamkajšnje policije naj bi v stavbo radia vdrlo okoli 100 protestnikov. V nizozemskem Haagu je skupina kurdskih demonstrantov vdrla v tamkajšnji parlament. Po pogovoru s predsednico spodnjega doma nizozemskega parlamenta Anouchko van Miltenburg so demonstranti v zgodnjih jutranjih urah zapustili stavbo. Pred parlamentom so hkrati potekali protesti okoli več sto aktivistov. Proti pohodu IS na mesto Kobane so protesti v ponedeljek zvečer potekali tudi na Dunaju, kjer se je zbralo okoli 300 ljudi. Po navedbah dunajske policije so protesti potekali "absolutno mirno". Več deset protestnikov se je v ponedeljek zvečer zbralo tudi v avstrijskih mestih Bregenz, Innsbruck in Gradec. Proti nasilju IS so v ponedeljek zvečer potekale tudi demonstracije na bruseljskem letališču, kjer se je zbralo okoli 200 Kurdov, ki so zahtevali odločno ukrepanje mednarodne skupnosti proti IS. V Turčiji spopadi s policijo
V Turčiji pa je glavna kurdska stranka, Ljudska demokratska stranka (HDP), v ponedeljek pozvala vse Kurde, naj zavzamejo turške ulice in protestirajo proti napadom IS na Kobane in po njihovi oceni pomanjkljiv odgovor turške vlade na napade. Ta se za zdaj ni odločila za posredovanje proti IS, čeprav je obljubila, da bo storila vse, kar je mogoče, da bi preprečila padec Kobaneja.
V noči na torek so se nato prokurdski protestniki v več turških mestih, tudi v Carigradu, spopadli s policijo. V carigrajski četrti Gazi, kjer živijo pretežno Kurdi, so protestniki blokirali glavno prometnico ter na policiste metali molotovke in petarde. Policija je odgovorila s solzivcem in vodnimi topovi.
Množica je zatem zasedla še eno delavsko okrožje v Carigradu in zažgala avtobus. Več ljudi je bilo poškodovanih. Protesti in spopadi so potekali tudi v drugih carigrajskih četrtih in predmestju te metropole.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.