Nemčija se je na glasovanju o resoluciji Varnostnega sveta Združenih narodov o prepovedi letov nad Libijo vzdržala glasovanja. Na nemškega zunanjega ministra Guida Westerwelleja so zaradi tega letele kritike domače javnosti. Westerwelleju in kanclerki Angeli Merkel so strokovnjaki za mednarodne odnose, opozicija in mediji očitali stališče Nemčije do vojaškega posredovanja v Libiji.
Levosredinski častnik Süddeutsche Zeitung je denimo Westerwelleju in Merklovi očital, da sta s to odločitvijo podprla diktatorja namesto zaveznikov v Natu.
Westerwelle: 'Nemčija ne more svojih vojakov poslati v vsako državo, ki jo pretresajo nemiri'
V pogovoru za nemško televizijo ARD je Westerwelle dejal, da so motivi za prepoved letov sicer častni, da pa se je Nemčija vzdržala glasovanja, ker bi bila sicer dolžna tudi sama napotiti vojake za podporo cone neba nad Libijo, za katerega velja prepoved letov.
Po prepričanju nemškega zunanjega ministra posredovanja zračnih sil v preteklosti niso bila zmerom uspešna, zaradi česar je pogosto prihajalo do ''razširitve posredovanja''. Po njegovih besedah Nemčija ne more poslati svojih vojakov v vsako državo, ki jo pretresajo nemiri, poroča nemški častnik Der Spiegel.
Nemški obrambni minister Thomas de Maiziere je za nemški častnik jasno dejal, da je vzpostavitev območja prepovedi letov ''vojaška operacija, ki bi za seboj lahko potegnila tudi posredovanje kopenskih sil''.
Po današnjem sestanku svetovnih voditeljev v Parizu, kjer so ti razpravljali o intervenciji v Libiji, je nemška kanclerka Angela Merkel potrdila, da se njena država ne namerava udeležiti vojaškega posredovanja.
''Strinjamo se, da je vojno v Libiji treba končati. Resolucijo je treba uveljaviti,'' je po sestanku Merklova predstavila stališče Nemčije poročevalcem. ''Akcije se v vojaškem smislu ne bomo udeležili, bomo pa prevzeli dodatne zadolžitve v Afganistanu.''
Nemčija bo v Afganistan, kjer so kljub nasprotovanju domače javnosti nemški vojaki, poslala izvidniška letala, da bi tako ameriška izvidniška letala lahko prevzela zadolžitve v Libiji.
Turčija nasprotuje vojaškemu posredovanju tujih sil
V Turčiji niso navdušeni nad vojaškim sodelovanjem v operaciji v Libiji, čeprav so pozdravili odločitev VS ZN za uvedbo območja prepovedi letenja. Vendar pa v Ankari nasprotujejo vojaški intervenciji Nata v Libiji, ker bi to lahko imelo "nevarne posledice", so pa pozvali predvsem k takojšnjemu koncu nasilja in prelivanja krvi v Libiji.
''S vsem srcem podpiramo poziv Arabske lige Varnostnemu svetu za uveljavitev prepovedi letov nad Libijo. Istočasno pa izražamo svoje nasprotovanje tuji intervenciji v prijateljski in bratovski Libiji,'' je sporočil urad turškega premiera Recipa Erdogana.
''V tem kontekstu si želimo takojšnjo zagotovitev prekinitve ognja in takojšnji konec prelivanja krvi ter nasilja nad civilisti,'' so še zapisali v izjavi.
Rusija obžaluje vojaško posredovanje zahoda v Libiji
''Zračne sile večih držav so 19. marca začele vojaške operacije v Libiji,'' je v izjavi dejal Aleksander Lukaševič, uradni govorec ruskega zunanjega ministrstva. ''Moskva obžaluje to vojaško operacijo.''
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.