Tujina

'Boginja Pele in bog oceana veliki morski pes sta nas zaščitila'

Ljubljana/Santiago, 28. 02. 2010 14.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
M.M./B.S.
Komentarji
5

Zaradi naravnih nesreč še nisem doživela panike med prebivalci, nam je povedala bralka, ki živi na Havajih. Tako je bilo tudi včeraj. "Okoli 17. ure so ladje zaplule v marino in na gladini so se spet pojavili kiti."

Že včeraj se nam je s Havajev javila bralka Aleksandra, ki je povedala, da je evakuacija potekala brez težav. Danes pa je še bolj obširno opisala razmere na otoku.

Havaji
Havaji FOTO: Reuters

"Morda odgovarjam pozno, a včerajšnji dan je bil naporen,“ je zapisala Aleksandra. Na naše vprašanje, ali so trgovine res izropane, je odgovorila, da to ni res, da pa so ljudje res preplavili trgovine takoj, ko so zaslišali prve sirene. Civilna zaščita jim je namreč predlagala nakup baterij, vode, zdravil in prve pomoči za dni v zavetišču, je še pojasnila bralka. "Včeraj do 10. ure je bilo že vse pripravljeno, vsi prebivalci, ki so želeli ubogati nasvete civilne zaščite, so bili na varnem. Ob 15. uri se je promet po višji cesti začel že razvijati normalno, obalna pa je bila zaprta vse do preklica cunamija. Vse večje ladje, jadrnice in ribiški čolni so bili na odprtem, nekatere manjše barke so izvlekli.“

Aleksandra ob tem dodaja, da panike med prebivalci zaradi naravnih nesreč še ni doživela. "V vsakem telefonskem imeniku je jasno razloženo, kako ukrepati v primeru naravnih nesreč. Prav tako so tudi otroci v šolah poučeni, kako in kaj,“ je zapisala in razložila, da so imeli včeraj veliko časa za priprave. "Dno oceana je v okolici Havajev zelo grebenasto in bolj plitko, kar je omililo moč valov,“ je še razložila Aleksandra. "Varnost državljanov pa je v ZDA tudi sicer na prvem mestu, na vseh obalnih cestah je označeno, do kod sežejo cunamiji, prav tako je označeno, kje so centri za začasna zavetišča.“

"Ker poznam razmere na otoku, nikoli ne bi živela ob obali. Živim malo višje, kakšnih 200 metrov nad morjem, z razgledom na ocean. Kako sem doživljala vse skupaj? V upanju, da ne bo kaj hudega. Gledala sem televizijo, ki je imela postavljeno kamero v zalivu Hilo. Prihajajoče valove pa sem spremljala tudi z velikim daljnogledom, ki ga imam na terasi. Sicer pa sem klicala znance, ki živijo ob obali, in jim ponudila zavetišče, a so že bili na poti v hotel,“ opisuje dan, ki ga je zaznamoval potres. "Okoli 17. ure so ladje zaplule v marino in naj vam zaupam celo to, da so se kiti spet pojavili na gladini. Veliki grbasti kiti namreč pridejo vsako leto decembra v naše tople vode, kjer samica skoti in se ponovno oplodi, konec marca pa se vrnejo na Aljasko.“

"Današnje jutro je čudovito in spet je vse v aloha vzdušju,“ zaključuje Aleksandra in dodaja, da so ljudje pozabili včerajšnji dan. "Boginja Pele in bog oceana veliki morski pes sta nas zaščitila pred najhujšim.“

'Kot da se ni nič zgodilo'

Posledice cunamija v Talcahuani
Posledice cunamija v Talcahuani FOTO: Reuters

Bralec Aleš, ki je na službeni poti v mestu Antofagasta na severu Čila, je medtem za 24ur.com dejal, da v omenjenem "mestu življenje poteka povsem normalno, kot da se ni nič zgodilo. Če naredim primerjavo: je kot da bi bil potres nekje v Stockholmu, vi pa ste v Ljubljani. Informacijsko pa smo enako oddaljeni, tudi jaz preberem novice z interneta," je sporočil in dodal, da telefonske zveze počasi začenjajo delovati. "Po več poskusih so me že uspeli priklicati na tukajšnji telefon tudi iz Slovenije," je dejal Aleš, ki dodaja, da slovenski konzulat v Čilu na telefonske klice ne odgovarja.

Včerajšnji potres spada v elitni razred mega potresov, podobno kot tisti v Indijskem oceanu leta 2004. Oba spadata v skupino megasunkov, do katerih pride, ko se ena tektonska plošča spusti pod drugo.

Santiago
Santiago FOTO: Reuters

Dežurni na slovenskem zunanjem ministrstvu so za 24ur.com povedali, da novih podatkov o slovenskih državljanih v Čilu nimajo. Že včeraj so navezali stik s 16 državljani, ki so sporočili, da so na varnem. Med njimi je tudi skupina 14 Slovencev, ki je bila na krožnem potovanju po Čilu in Argentini. Trenutno so v Argentini.

Na zunanjem ministrstvu so dodali, da nimajo podatkov, da bi bili med žrtvami uničujočega potresa tudi naši državljani. Oblasti v Čilu so obljubile podrobnejše podatke o ranjenih in mrtvih, tako da slovensko veleposlaništvo v Argentini čaka na ta seznam.

Po katastrofalnem potresu, ki je včeraj okoli 3.30 prizadel Čile z močjo 8,8 po Richterjevi lestvici, so oblasti sporočile, da je umrlo najmanj 300 ljudi.

Most v Curicu
Most v Curicu FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pijanec22
28. 02. 2010 20.10
Zakaj pa potem sploh imamo ta drag konzulat?
mavlc
28. 02. 2010 20.01
pravkar smo doživeli potres v Krškem
Golcar
28. 02. 2010 19.47
nasledna novica pa bo... Hawaji izginili v uničujočem cunamiju!
GamadLeva
28. 02. 2010 19.39
Prosti spis ... kr neki ...
AIDS123
28. 02. 2010 15.10
Dežurni na slovenskem zunanjem ministrstvu so za 24ur.com povedali, da novih podatkov o slovenskih državljanih v Čilu nimajo še fino da imamo dežurne, drugač 24ur ne bi imel kaj pisat