Po objavi rezultatov referenduma o arbitražnem sporazumu, ki so ga volilvci in volivke podprli z 51,48 odstotka glasov (proti je glasovalo 48,52 odstotka volivcev), so rezultate komentirali tudi hrvaški politiki.
“To je tudi hkrati prispevek konceptu širjenja Evropske unije, ki obsega tudi Hrvaško, v prihodnosti pa tudi vse države jugovzhodne Evrope.” Josipović je tudi govoril s slovenskim predsednikom Danilom Türkom in premierjem Borutom Pahorjem in jima čestital ob uspešnem referendumu ter politiki miru, prijateljstva, ki jo vodita. Kot je poudaril, gre za odločitev, ki je odprla perspektivo za širitev EU. Ocenil je, da gre za novo spodbudo vzhajajočim pozitivnim odnosom med Slovenijo in Hrvaško.
Tudi nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić je izrazil zadovoljstvo zaradi uspeha slovenskega referenduma. Kot je dodal, je pričakoval boljši rezultat, ko gre za število glasov v prid sporazumu. "Sicer pa gre zgolj za dokaz, da je slovenska družba precej razdvojena, ko gre za odnose s Hrvaško in urejanje spora, ki ga imata državi," je povedal Mesić.
Mesić ne pričakuje novih težav. Poudaril je tudi, da je vstop Hrvaške v EU pomemben zaradi odpiranja meja. "Takrat ne bo več nobenih ovir ne za hrvaške banke v Sloveniji ne za slovenske banke in gospodarstvo, ki bodo potem lahko popolnoma transparentno poslovali na Hrvaškem," je sklenil Mesić.
Kultura dialoga
Hrvaška predsednica vlade Jadranka Kosor je dejala, da je govorila s predsednikom vlade Pahorjem, ki ji je zagotovil, da ne bo nič več blokiralo hrvaških pogovorov za vstop Hrvaške v EU. Kosorjeva je še spomnila, da je z dogovorom slovenske in hrvaške vlade rešeno ključno vprašanje oziroma da so hrvaški pristopni pogovori z EU ločeni od mejnega vprašanja.
“Mislim, da se z včerajšnjim dnem obrača nova stran v odnosih mad Slovenijo in Hrvaško, pri vsem pa gre tudi za pomembno sporočilo za vse države naše regije”. Na novinarsko vprašanje, kaj bo storila v zvezi z izjavami voditelja SDS Janeza Janše, ki je dejal, da bodo blokirali vstop Hrvaške v EU, pa je poudarila, da je še čas za razgovor o tej temi. Poudarila je, da bo z Janšo, ki je iz 'iste politične družine', še govorila. “Če sem se dogovorila s Pahorjem, se bom tudi z Janšo”, je dane dejala Kosorjeva.
"Rešitev enega problema odpira vrata za reševanje drugih problemov. Če smo uspeli urediti najtežje vprašanje, sem prepričana, da bomo uspeli urediti tudi vsa ostala," je izjavila Kosorjeva na novinarski konferenci na sedežu hrvaške vlade.
Kosorjeva pričakuje nadaljevanje predvidene dinamike uveljavitve arbitražnega sporazuma, postopke pa bosta nadaljevali zunanji ministrstvi. Kar se tiče hrvaške enostranske izjave, s katero Zagreb Sloveniji odreka pravico do teritorialnega stika z mednarodnimi vodami, je Kosorjeva dejala, da se ni nič spremenilo ter da so bili vsi seznanjeni z vsebino izjave.
SDP: Dobro, da je referendum uspel
Predsednica nacionalnega odbora za EU Vesna Pusić je dejala, da rezultat kaže na politično zrelost tako Hrvaške kot Slovenije. Po njenem mnenju smo še daleč od rešitve mejnega spora. Poudarja, da je referendum ratifikacija načina, na podlagi katerega se bo reševalo vprašanje meje, ne pa tudi rešitev tega vprašanja.
Obrnili hrbet politiki
V času vse številnejših posameznih in kolektivnih neumnosti po svetu je lep občutek biti priča zmagi razuma v sosednji Sloveniji, v današnji izdaji poroča reški Novi list. Zagrebški Večernji list opozarja, da muke s Slovenijo še niso končane, medtem ko Jutarnji list izpostavlja, da so slovenski volivci obrnili hrbet radikalni politiki Janeza Janše.
Z izidi referenduma ne bodo takoj izginili vsi dvostranski problemi, tudi tisti z mejo med Hrvaško in Slovenijo, dodaja Novi list. Časnik napoveduje dolge pravne, diplomatske in lobistične boje.
Čeprav so arbitražni sporazum potrdili na referendumu, s tem niso končane vse muke, ki jih ima Hrvaška s Slovenijo na poti v EU, opozarja Večernji list. Kot pojasnjuje, sta Zmago Jelinčič in Janez Janša napovedala, da bosta njuni stranki nasprotovali ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe z EU.
"Če bosta to grožnjo tudi uresničila, bi ob dejstvu, da je za potrditev omenjene pogodbe v slovenskem parlamentu potrebna dvotretjinska večina, to pomenilo, da lahko Slovenija vrata v EU Hrvaški zaloputne pred nosom," poudarja komentator.
Hrvaški mediji povzemajo slovenske politike
Hrvaški mediji po objavi preštetih rezultatov referenduma o arbitražnem sporazumu med Slovenijo in Hrvaško večinoma povzemajo slovenskega predsednika Danila Türka, premierja Boruta Pahorja in predsednika največje opozicijske stranke Janeza Janše.
Izpostavili so izjavo predsednika, ki je dejal, da je odločitev slovenskih volilvcev, ki so podprli mirno reševanje spora, končna in legitimna odločitev. Povzeli so tudi izjavo Pahorja, ki je izrazil zadovoljstvo nad uspehom refrenduma in prepričanje, da bo arbitraža o mejnem sporu Sloveniji prinesla dober rezultat. Janša pa je izpostavil, da rezultat referenduma ni zmaga vlade, ampak poraz Slovenije. “Rezultate tega referenduma bomo plačali vsi” in dodajajo, da Janša vztraja na tem, da ne bodo dopustili, da bi bil hrvaški dogovor k pristopu v EU ratificiran v slovenskem parlamentu.
Oglejte si članek o tem, kaj se bo dogajalo po arbitražnem sporazumu.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.