
Kdo so Kristusovi legionarji in kaj pomeni njihov red v Rimskokatoliški cerkvi? Leta 1941 jih je v okviru mehiške katoliške cerkve ustanovil Marcial Maciel. Red, ki ima duhovnike v 22 državah po svetu, je užival podporo prejšnjega papeža Janeza Pavla II. Leta 2010 je bilo v red včlanjenih 800 duhovnikov in več kot 2500 semeniščnikov. Gibanje Regnum Christi, katerega ustanovitelj je prav tako Maciel, pa ima že okoli 70.000 članov. V gibanju se vidijo kot tiste, ki bodo Cerkev obvarovali pred skorumpiranim svetom. Z manjšimi semenišči, šolami in celo univerzami je prisotno v Mehiki, Venezueli, Kolumbiji, Čilu, Braziliji, Irski, Franciji, Nemčiji, Kanadi, ZDA in na Filipinih.
Leta 2009 je Vatikan ukazal apostolsko vizitacijo, kar predstavlja nekak notranji nadzor nad omenjenim redom, v njej pa je sodeloval tudi slovenski kardinal Franc Rode, sicer takrat tudi čelnik kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja. Njegovo sodelovanje je bilo, kot je zapisal njegov tajnik Blaž Jezeršek, zelo tesno, saj naj bi več članov vizitacije imenovali prav na Rodetov predlog.
Vizitacijo je Sveti sedež ukazal, ker so se v javnosti začela vse bolj porabljati vprašanja, povezana z omenjenim redom in njegovim dolgoletnim voditeljem. Maciel je bil namreč na čelu reda vse do januarja 2005. Takrat je bil star 84 let, nasledil pa ga je Alvaro Corcuera.
Julija 2009, to je leto in pol po smrti Maciela, so v španskih medijih objavili intervju z Normo Hildo Banos, ki je trdila, da ima z Macielom že več kot 20 let otroka. Zdaj živi v luksuznem stanovanju v Madridu, ki naj bi ji ga kupil Maciel. Ta naj bi jo zlorabil, pozneje pa naj bi mu rodila hčerko Normo Hildo Rivas. Prav Rivas pa naj bi bil Macielov vzdevek.
Samo dan po objavi v španskih medijih so mehiški mediji že napovedovali, da bo odvetnik Jose Bonilla v civilni tožbi za povrnitev Macielovih nepremičnin zastopal tri od šestih Macielovih otrok. Maciel naj bi imel namreč na svoje ime več nepremičnin v Mehiki in tudi drugod po svetu, a marca 2010 je Bonilla sporočil, da svojih treh varovancev ne bo več zastopal, saj naj bi se eden od njih z redom Kristusovi legionarji dogovoril za 26 milijonov dolarjev odškodnine v zameno za njegovo molčečnost.
Marca 2010 pa se je zgodil še en preobrat. Potem ko je omenjeni katoliški red več kot desetletje zanikal vse obtožbe na račun ustanovitelja, je v službenem sporočilu zapisal, da Marciela zaradi njegovih kaznivih dejanj, vključno s spolnimi zlorabami, ne more obravnavati kot modela za kristijansko duhovniško življenje.
In kako to, da se o tem desetletja ni pisalo v medijih, medtem ko je ameriška cerkev že plačevala milijonske odškodnine spolnih zlorab? Kristusova legija se je desetletja uspešno izogibala medijem, Maciel pa je medtem vzdrževal tesne odnose z nekaterimi najvplivnejšimi konservativnimi katoličani v svetu. Svojim duhovnikom in semeniščnikom je tudi prepovedal, da bi njega ali druge visoke člane reda kritizirali, to pa mu je omogočilo, da je lahko živel dvojno življenje. Legija si je v času, ko je bil na njenem čelu on, ustvarila tudi zavidljivo mrežo donatorjev.
Je imel koristi tudi Rode?

Zapisali smo, da je v vizitaciji sodeloval Rode, poleg njega pa tudi vatikanski tajnik Angelo Sodano, oba pa naj bi bila močna podpornika reda. Zato je vizitacija tudi moralno vprašljiva. Sodano naj bi tako od reda prejel več donacij oziroma zelo visokih plačil za govore ob različnih priložnostih. Tudi Rode naj bi šel po pisanju upokojenega duhovnika Giovannija Adene na račun reda na počitnice v Cancun, njegova kongregacija pa naj bi prejela tudi več drugih daril. Med drugim naj bi bil Rode gost legijske konference v Atlanti, kjer je bil govornik tudi Jeb Bush, brat nekdanjega ameriškega predsednika Georga Busha.
Kot smo že poročali, naj bi moral Rode vodenje kongregacije neuradno zapustiti ravno zaradi sodelovanja z omenjenim redom, in ne zaradi starosti, a tudi to je njegov tajnik Jezeršek ostro zavrnil in je zapisal, da je sedaj 76-letni Rode svoj odstop ponudil, že ko je dopolnil 75 let, saj tako določajo cerkveni zakoni. In prav papež naj bi Rodetov odstop zadrževal skoraj 16 mesecev.
Je bil red lahko umazan zaradi denarja?
Dodatno vprašanje se postavlja Vatikanu, kaj naj stori z redom, ki ima le 800 duhovnikov, njegov letni proračun pa znaša kar 650 milijonov dolarjev. Pri tem pa je treba dodati, da je ta red za Cerkev zbral veliko sredstev in je zato tudi zelo pomemben.

A kljub vsemu je papež Benedikt XVI. pred tremi leti umaknil zapoved, ki je članom prepovedovala kritizirati Maciela in druge visoke člane reda. To je na nek način tudi omogočilo, da so na dan prišli Macielovi grehi. Ta naj bi imel sicer tudi zelo tesne stike z Mehičanom Carlosom Slimom, ki naj bi bil med najbogatejšimi Zemljani, v svojem življenju, ki je bilo očem javnosti prikrito, pa naj bi zlorabil številne dečke.
V luči njegovih zlorab je baltimorski nadškof Edward O'Brien v njegovi nadškofiji prepovedal, da bi imeli Kristusovi legionarji stik z ljudmi, mlajšimi od 18 let.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.