Novinar Gideon Rachman je v svojem komentarju na spletni strani britanskega Financial Timesa objavil tekst, v katerem se je spraševal, koliko časa bo preteklo, ko se bodo rodile prve teorije zarote o smrti najbolj iskanega terorista na svetu Osame bin Ladna.
Očitno je preteklo le nekaj ur, ko so na svetovnem spletu že začele krožiti razne teorije in dvomi – zakaj so se Američani odločili, da bodo bin Ladnovo truplo takoj po akciji odvrgli oziroma pokopali v morju? Sami sicer pravijo, da so to storili zaradi spoštovanja islamskega verskega običaja, da mora biti pogreb v 24 urah, odločitev, da bodo truplo pokopali v morju, pa so Američani sprejeli z namenom, da se ne bi na bin Ladnovem grobu zbirali njegovi častilci. Prav tako so dejali, da trupla ne bi sprejela nobena država.
Bin Ladna torej ne bomo nikoli videli na sodišču, prav tako ne bomo slišali njegovih odgovorov na vprašanja, za katere teroristične napade je odgovoren, zakaj je to storil, kako se bo branil in podobno. Zadnja leta so krožili avdioposnetki, na katerih naj bi bin Laden "pridigal“ in pozival k sveti vojni zoper nevernike. Analitiki so vsakič zatrjevali, da so analize pokazale, da gre res za njegov glas, a skeptiki se zdaj sprašujejo, ali je res na teh posnetkih slišati bin Ladna. Nekateri celo zatrjujejo, da je omenjeni umrl že pred leti, drugi spet, da bin Laden še živi.
Prav tako številni ne razumejo, zakaj so Američani objavili fotografije mrtvega iraškega diktatorja Sadama Huseina, ki so ga pokopali v njegovem rojstnem kraju, bin Ladna pa tako skrivajo. Sume poraja tudi fotografija, ki se je pojavila takoj po vroči novici, da so ameriški specialci ubili najbolj iskanega človeka na svetu. Nekateri mediji so jo namreč objavili kot verodostojen dokaz, da je Osama mrtev, sledil pa je hladen tuš – gre za fotomontažo in potegavščino. Ta dogodek seveda ni bil učinkovit element pri prepričevanju svetovne javnosti, da je vodja Al Kaide mrtev.
Rachman na svojem blogu piše, da bo dejstvo, da so se Američani tako hitro znebili trupla, in sicer v morju, nahranilo argumente tistih, ki bodo želeli verjeti, da ameriški vojaki niso ubili pravega človeka. V nadaljevanju se sprašuje, zakaj bi se ZDA raje pretvarjale, da so ubile svojega sovražnika številka ena, kot pa da bi ga izsledile in prijele. Pripadniki desničarskih zagovornikov različnih teorij zarot bodo odgovorili, da zato, ker si ameriški predsednik Barack Obama želi zagotoviti vnovično zmago na prihajajočih predsedniških volitvah, pravi Rachman, ki hudomušno dodaja, da bi lahko po zapletih z Obamovim rojstnim listom sledil zaplet z bin Ladnovim mrliškim listom.
Pakistanska različica teorije zarote bi po Rachmanovem mnenju lahko temeljila na špekulacijah, da ZDA iščejo razlog za napad na Pakistan in zaseg jedrskega orožja. Pakistanske oblasti so namreč tarča številnih kritik, tudi domače javnosti, da svoje naloge v akciji iskanja bin Ladna niso primerno opravile.
"Neverjetno? Niti ne. V 24 urah bodo te teorije začele krožiti,“ je še zaključil Rachman.
Podobno se sprašuje tudi novinar Daily Telegrapha Damian Thompson, ki je svoja razmišljanja na blogu začel z dejstvom, da trupla ni. Prav tako ne fotografij ne DNK-dokazov, za katere zdaj ameriške oblasti zatrjujejo, da jih imajo. In sicer so bin Ladnov vzorec primerjali z vzorcem njegove sestre, ki je umrla v ameriškem Bostonu. Ženska je umrla za posledicami raka na možganih, ameriški obveščevalci pa naj bi te nato tudi zaplenili.
Thompson opozarja, da Bela hiša ustvarja ozračje, plodno za rojevanje različnih teorij zarote. Prav tako dodaja, da nekateri še naprej verjamejo, da se za napadom na dvojčka 11. septembra 2001 skriva ameriška CIA.
Sicer pa so se na spletnem družabnem omrežju Facebook že pojavile številne skupine, katerih člani razpravljajo o tem, zakaj ne verjamejo v podatek, da je bin Laden mrtev.
Iztok Prezelj s Fakultete za družbene vede, sicer strokovnjak za nacionalno varnost in terorizem, je za 24UR OB ENIH dejal, da se teorije zarote pojavijo takrat, ko ni dovolj informacij v zvezi z nekim dogodkom. Američani očitno taktizirajo in ne želijo pokazati dokazov, čeprav bi kredibilne slike ali dokazi umirili teorije zarote, pojasnjuje in dodaja, da je bilo to storjeno v primeru Sadama Huseina. Meni, da bi bilo bolje, če bi pokazali kakšno fotografijo, saj bi tako povečali kredibilnost celotne akcije.
Preberite tudi:
V živo gledali likvidacijo voditelja Al Kaide
KOMENTARJI (353)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.