Upočasnjevanje gospodarske rasti Kitajske, ki jo mnogi vidijo kot motor globalnega gospodarstva, zato skrbi vlagatelje po vsem svetu.
Peking si je zastavil cilj na okoli 7-odstotno rast. Kitajski premier Li Kekijang je dejal, da bi bila upočanjena rast sprejemljiva, vse dokler se ustvarjajo nova delovna mesta.
Vlagatelji pričakujejo dodatne ukrepe kitajskih oblasti
A nekateri opazovalci pravijo, da je kitajska gospodarska rast celo nižja, kot kažejo uradni podatki, kar Peking zanika. Analitiki pravijo, da bi rast pod 6,8 odstoka zagotovo pozvala k dodatnim ekonomskim spodbudam. Vlagatelji po objavi teh podatkov pričakujejo dodatne ukrepe kitajskih oblasti, kot bi bili znižanje obrestnih mer in zvišanje zahtevanih bančnih rezerv
Kitajska je sicer v zadnjem desetletju beležila strmo rast, a se je ta v zadnjih dveh letih precej upočasnila. Nekateri razlog za to vidijo tudi v potezah vlade, ki bi rada gospodarstvo usmerila v domačo potrošnjo in storitve, namesto da ta temelji na izvozu in tujih vlaganjih.
Visoka potrošnja kratkočasno lahko podpira gospodarsko rast, ne pa tudi na dolgi rok, pravi John Zhu iz HSBC, ki dodaja, da bi trenutna faza razvoja kitajskega gospodarstva potrebovala več investicij, ne manj. Zato takšne težnje vlade označuje za nevarne.
Rast naj bi se tudi v prihodnje upočasnjevala, na to pa se bodo morali investitorji navaditi, je dejal kitajski predsednik Ši Jinping.
Pričakovanja kitajskih ukrepov dražijo evropske delnice
Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi se v začetku današnjega trgovanja zvišujejo, za kar so zaslužni predvsem podatki s Kitajske. Čeprav je drugo največje gospodarstvo na svetu lani doseglo najnižjo gospodarsko rast v zadnjih 25 letih, je to vzbudilo pričakovanja dodatnih ukrepov vlade in tečaji so se obrnili navzgor.
Te številke potrjujejo bojazni, da se kitajsko gospodarstvo počasi ohlaja, pravijo borzni posredniki. Vendar pa je zdaj pozornost vlagateljev usmerjena v pričakovanje dodatnih ukrepov vlade, s katerimi naj bi spodbudili domače gospodarstvo. Te je pričakovati v naslednjih tednih.
Delnice na kitajskih borzah so danes podražile, prav tako so se danes zjutraj nekoliko zvišale cene surovin. Azijske borze so tako danes v povprečju beležile rast. Najbolj so se delnice podražile na Kitajskem, kjer so pridobile več kot tri odstotke, potem ko so bili objavljeni podatki o kitajski gospodarski rasti, ki so bili skladni z napovedmi.
To olajšanje je opaziti tudi na borzah v Evropi. Indeks najpomembnejših podjetij v Evropi Eurostoxx 50 se je do okoli 10. ure zvišal za 1,87 odstotka in se giblje okoli 2990 točk.
V Londonu se je indeks FTSE 100 doslej zvišal za 1,53 odstotka. V Frankfurtu je indeks DAX doslej pridobil 1,96 odstotka vrednosti, medtem ko v Parizu indeks CAC 40 beleži 1,91-odstotno rast.
Tečaj evra tudi danes nadaljuje pot navzdol. Zjutraj je bilo treba v Frankfurtu za en evro odšteti 1,0865 dolarja, kar je pol centa manj kot v azijskem trgovanju. Evropska centralna banka je v ponedeljek določila referenčni tečaj evra pri 1,0892 dolarja.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.