Svet je pozorno spremljal dogodke v Egiptu, skupaj z Egipčani pa so na napovedane govore zdaj že nekdanjega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka nestrpno čakali tudi drugod po svetu. Med njimi je bil tudi uradni Peking, kitajski državljani pa malo manj, saj so jim oblasti zelo skopo posredovale informacije o dogajanju v Egiptu.
V Egiptu ljudje še naprej slavijo zmago.
Po Mubarakovem padcu je danes kitajski državni časopis objavil članek, v katerem je zapisano, da kitajske oblasti pozivajo k stabilnosti v Egiptu, poudarile pa so tudi, da se tujci ne smejo vmešavati v notranje zadeve te države.
Analitiki in tuji komentatorji že navajajo, da je v odzivu Pekinga čutiti previdnost, prav tako pa pazi, da ne bi v svojih ljudeh prebudil revolucionarnega duha. Izrečene besede so torej izrečene z namenom zagotavljanja in utrjevanja notranjega nadzora v državi.
Kitajska: Stabilnost je na prvem mestu
V uvodniku časopisa so tako zapisali, da upajo, da se bodo akterji, in sicer vojska, vlada in ljudje, potrudili zagotoviti socialno stabilnost in da bodo znova vzpostavili normalen red v državi. "Kakršna koli politična sprememba bo brez pomena, če bo država na koncu padla v kaos,“ so še zapisali v China daily, ki izhaja v angleškem jeziku. V primeru poslabšanja trenutnih razmer v Egiptu se bodo njegovi prebivalci znašli v nočni mori, ki pa bo prizadela celotno regijo. To, kar se dogaja v Egiptu, je njihova notranja zadeva, ki jo morajo rešiti brez vmešavanja tujih sil, še dodaja časopis.
Danes je svoj komentar na dogajanje v Egiptu podalo tudi kitajsko zunanje ministrstvo, ki pa v svojem sporočilu ni omenjalo Mubarakovega odstopa. "Kitajska pozorno spremlja spreminjajoče razmere v Egiptu in upa, da bodo zadnji dogodki čim prej pomagali pri obnovi stabilnosti in normalnega javnega reda v državi,“ so razložili in dodali, da je Egipt njihov prijatelj, prepričani pa so, da se bodo njuni odnosi še naprej razvijali na zdrav in stabilen način. Kitajska je sicer znana po tem, da vedno poudarja, da je stabilnost na prvem mestu.
Kitajska državna televizija pa je le sporočila, da je Mubarak odstopil, ni pa predvajala posnetkov iz Egipta.
Mnogi kitajski komentatorji so opazili, da je Mubarak odstopil na 32. obletnico iranske revolucije in 21. obletnico izpustitve Nelsona Mandele iz ječe. Na današnji dan pred 99 leti pa se je svojemu prestolu odrekel kitajski cesar, navaja Reuters.
Sicer pa so kitajske oblasti preprečile svojim državljanom, da bi brskali po internetu in tako iskali več informacij o zadnjih dogodkih v Egiptu. Tako je Sina.com (kitajska verzija Twitterja) svoje uporabnike opozarjala, da zaradi zakonskih razlogov ne more prikazovati rezultatov za Egipt. Kakšni so ti zakonski razlogi, pa ni znano. Kljub temu pa se je med uporabniki Sine razvila razprava o dogodkih v Egiptu. Nekateri vstajo podpirajo, drugi spet ne. Nek kitajski bloger je tako zapisal, da dogodki ne bodo vplivali le na arabski svet, temveč bodo imeli širši vpliv, posledice egiptovske revolucije pa bo občutila tudi oddaljena Kitajska.
Kaj pravi Jemen?
Omenjeno državo pretresajo poskusi ljudi, da izvedejo revolucijo po egiptovskem vzoru, oblasti pa njihove poskuse nasilno dušijo. Policija je tako včeraj streljala na množico, ki se je zbrala v podporo tranziciji oblasti v Egiptu. Umrla je najmanj ena oseba. Kljub temu pa so jemenske oblasti danes sporočile, da spoštujejo odločitev egiptovskega ljudstva ter da jih bodo podpirale v njihovem iskanju napredka in razvoja. Prav tako zaupajo egiptovski vojski, da bo na primeren način izpeljala tranzicijo v državi.
Turčija: Volitve naj bodo čim prej
Turčija je Egipt pozvala k čim prejšnjim volitvam.” Poštene in svobodne volitve je treba izpeljati čim prej. Ne sme se tolerirati kaosa, nestabilnosti in provokacij, treba je zagotoviti demokracijo,” je sporočil premier Tajip Erdogan. “V rezultatu volitev bo brez dvoma odsevala volja ljudstva,” je še dodal.
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je Egipt pozval, naj izvede legitimne volitve in zagotovi spoštovanje verskih pravic. Poudaril je, da je močan demokratičen Egipt pomemben dejavnik v mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu, pri čemer je dodal, da bo Rusija še naprej igrala aktivno vlogo v mednarodnih prizadevanjih za pomoč temu procesu.
Savdska Arabija, ki je Mubaraka med protesti sicer podpirala, pa je sporočila, da pozdravlja mirno tranzicijo moči. Izrazila je upanje, da bo egiptovska vojska uspela ponovno zagotoviti mir in stabilnost.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.